اسماعیلی مطرح كرد؛ گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه مورد تأکید دولت می باشد

    Home  /  جشن  /  اسماعیلی مطرح كرد؛ گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه مورد تأکید دولت می باشد

اسماعیلی مطرح كرد؛ گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه مورد تأکید دولت می باشد Image

اسماعیلی مطرح كرد؛ گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه مورد تأکید دولت می باشد

به گزارش صد کادو، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تکیه بر توسعه مناسبات دو جانبه در بخش های مختلف اظهار داشت: رویکرد ما توسعه مناسبات در همه بخش های حوزه فرهنگ با روسیه به عنوان متحد راهبردی و راهبردی است.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه سه شنبه ۱۳ تیر و در دومین روز سفر به روسیه در دیدار با اولگا لیوبیموا وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه و ولادیمیر تولستوی مشاور فرهنگی رییس جمهوری فدراسیون روسیه با تکیه بر توسعه مناسبات دوجانبه در بخش های مختلف اظهار داشت: تاکید آیت الله دکتر رئیسی بر گسترش روابط فرهنگی دو کشور است و بر این اساس، رویکرد ما توسعه مناسبات در همه بخش های حوزه فرهنگ با روسیه به عنوان متحد راهبردی و راهبردی است.
وی تحقق تفاهم نامه های انجام شده در حوزه همکاری در حوزه های فرهنگی همچون فیلم و نمایش آثار سینمایی و پویانمایی ایرانی در سینماهای روسیه را در توسعه شناخت دو ملت از یکدیگر مهم ارزیابی کرد و افزود: بنا بر یکی از توافق ها، دو کشور در حوزه برگزاری جشنواره فیلم کشورهای حاشیه دریای خزر به میزبانی استان مازندران همکاری می کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تصویب موافقتنامه همکاریهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در دولت ایران، اظهار داشت: این موافقتنامه در مراحل پایانی بررسی در مجلس شورای اسلامی است و تصویب و نهایی شدن آن گامی بزرگ در توسعه مناسبات فرهنگی دوجانبه خواهد بود.
اسماعیلی به نقش آموزش زبان های فارسی و روسی در نزدیکی مناسبات دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بوسیله نهادهای فرهنگی مربوطه، آمادگی تقویت کرسی های زبان فارسی در روسیه و آموزش زبان روسی در ایران وجود دارد.
وزیر فرهنگ روسیه نیز در این جلسه با ابراز خرسندی از این که مسکو میزبان هیئت وزینی از مدیران و هنرمندان در هفته فرهنگی ایران است، اظهار داشت: همکاری با ایران از اولویت های کاری ما است و توسعه مناسبات فرهنگی دوجانبه را دنبال می نماییم.
اولگا لیوبیموا در ادامه از بررسی طرحی در دولت روسیه با هدف پیشنهاد همکاری با ایران در حوزه تولید مشترک فیلم سخن اظهار داشت که با استقبال همتای ایرانی وی همراه شد.
همچنین در این جلسه وزیر فرهنگ روسیه از مطرح شدن ایده برگزاری جشنواره فیلم کشورهای حاشیه دریای خزر به میزبانی ایران در مازندران و انعقاد تفاهمنامه دراین زمینه استقبال کرد.
لیوبیموا با اشاره به برگزاری رویداد همایش فرهنگی کودکان ۱۲ تا ۱۷ سال در مسکو، از ایران جهت شرکت در این رویداد و نیز همکاری در حوزه برگزاری جشنواره میراث فرهنگی کشورهای ساحلی دریای خزر دعوت کرد.
وی تجربه و دستاوردهای سینمای ایران را باارزش دانست و اظهار داشت: طرحی را با عنوان آکادمی سینمای اوراسیا آغاز نموده ایم که همکاری ایران در این راه، به غنای این حرکت فرهنگی خواهد افزود.
ولادیمیر تولستوی مشاور فرهنگی رییس جمهوری فدراسیون روسیه نیز در این جلسه بر توسعه همکاریهای دوجانبه در حوزه آموزش زبان های روسی و فارسی با هدف نزدیکی بیش از پیش ملت ها تاکید کرد.
بیژن نوباوه نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: امروز برخی دیدگاه ها و نگرش ها به ملت ها از دریچه نگاه غرب است که همکاری مشترک در تولید محتوا و فیلم مستند درباره ی دو کشور می تواند، روایت عینی و بدون تحریفی از واقعیت ها و ظرفیت ها ارائه نماید.
در این دیدار که با حضور دو تن از معاونان و همین طور مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام نمود بر اساس اعلام فعالان عرصه آموزش زبان فارسی در روسیه، میزان علاقه به آموزش این زبان توسط جوانان روس بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا رفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۲ با هدف توسعه مناسبات فرهنگی دوجانبه و شرکت در برنامه های «هفته فرهنگی ایران در روسیه» وارد مسکو شد. در این سفر بیژن نوباوه نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع و فرشاد مهدی پور معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و حسین دیوسالار دبیر شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اسماعیلی را همراهی می کنند.
در رویداد هفته فرهنگی ایران و روسیه برنامه های گوناگونی از حوزه های نمایشگاه آثار تجسمی، فرش، صنایع خلاق هنری، موسیقی، نشست های فرهنگی و فیلم و انیمیشن تدارک دیده شده که در طول ۶ روز انجام می شود.
این رویداد فرهنگی مشترک بین دو کشور، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه و با همکاری سفارت ایران، از طرف اداره کل همکاری ها و تنظیم گری محصولات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تدارک دیده شده و از ۱۳ تا ۱۸ تیر با اجرای برنامه های فرهنگی گوناگون انجام می شود.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای اسماعیلی مطرح كرد؛ گسترش روابط فرهنگی ایران و روسیه مورد تأکید دولت می باشد بسته هستند Date | 09/07/2023