با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی انجام شد رونمایی از توپ های سنگی دوران صفویه در موزه ارتش کرمان

    Home  /  جشن  /  با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی انجام شد رونمایی از توپ های سنگی دوران صفویه در موزه ارتش کرمان

با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی انجام شد رونمایی از توپ های سنگی دوران صفویه در موزه ارتش کرمان Image

با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی انجام شد رونمایی از توپ های سنگی دوران صفویه در موزه ارتش کرمان

به گزارش صد کادو، کرمان با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی، از توپ های سنگی دوران صفویه در موزه ارتش کرمان رونمایی گردید.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، بامداد امروز چهارم خردادماه آئین اهداء گلوله های سنگی توپ های تاریخی یافت شده در مرمت های قلعه منوجان به موزه ارتش با حضور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان و مسئولین جنوبشرق ارتش انجام شد.
نادر علیدادی سلیمانی دیرینه شناس در این مراسم اظهار داشت: طی جستجوهای سالهای ۹۷ تا ۹۸، ۱۲ توپ سنگی در قلعه منوجان کشف شد که کاربرد توپ داشته اند.
او اضافه کرد: نخستین بار ایرانی ها در دوره صفویه با توپ آشنا شدند و پس از آن شاهان صفوی به سرعت از این ابزار استفاده کردند.
این دیرینه شناس افزود: از ۱۲ توپ کشف شده، شش مورد آن به موزه ارتش اهداء شد و مابقی در انبارهای میراث فرهنگی نگهداری می شوند.
فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان هم در این آئین اظهار داشت: سیاست ما در استان کرمان اینست که با دادن کاربری مناسب به بناهای تاریخی زمینه بازدید مردم از این عمارت ها فراهم گردد.
او با بیان این مطلب که بناهای تاریخی ما باید پاخور باشد، اظهار نمود: تنوع سلاح در موزه ارتش بی نظیر است.
شاه حیدری مسئول موزه ارتش کرمان هم در این آئین اظهار داشت: ساختمان این موزه متعلق به دوران قاجار است و با عنایت به این که کرمان منطقه زلزله خیز است، بنابراین معمار برای راه اندازی آن از بدن نهنگ الهام گرفته است.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی انجام شد رونمایی از توپ های سنگی دوران صفویه در موزه ارتش کرمان بسته هستند Date | 25/05/2023