هیأتی که راه اندازی اش از یک قول، پای سفره عقد شروع شد به علاوه عکس

    Home  /  جشن  /  هیأتی که راه اندازی اش از یک قول، پای سفره عقد شروع شد به علاوه عکس

هیأتی که راه اندازی اش از یک قول، پای سفره عقد شروع شد به علاوه عکس Image

هیأتی که راه اندازی اش از یک قول، پای سفره عقد شروع شد به علاوه عکس

صد کادو: شاید حاج ترابعلی رخ فروز و همسرش گمان نمی کردند که وصلت و ازدواج شان در سال ۶۰ منشأ اثر بزرگی در استان قزوین باشد و هیأت مکتب الرقیه(س)، روزی هیأت برگزیده رشته هیأت و خانواده دومین مهرواره هوای نو شود. در روستای اردبیلک قزوین، وقتی یک تازه عروس و داماد زیر یک سقف رفتند، تصمیمشان بر آن بود که هیأتی را ایجاد کرده و زندگی خودرا از همان اول به خاندان عصمت و طهارت(ع) گره بزنند.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، هیأت مکتب الرقیه(س)، به عنوان یک هیأت خانگی تأسیس شد و از همان ابتدا کوشش کرد که محفل و کانونی برای حل مشکلات باشد. آموزش قرآن، پخت غذا و جمع آوری خوراک برای رزمندگان جبهه، تهیه غذا برای کارگران و حرکت در گره گشایی از مشکلات مردم همچون کارهایی بود که این زوج جوان از همان اول عهده دارش شدند و آنرا ذیل هیأت و نام حضرت رقیه پیگیری کردند.
گذر زمان این خانواده را به محله هادی آباد در غرب قزوین می کشاند. هادی آباد محله ای حاشیه نشین و بکری بود که خانواده رخ فروز و هیأت مکتب الرقیه می توانست به شکل گسترده تر و اثرگذارتری در آنجا دست به فعالیت بزند. به تعبیری حاج ترابعلی و خانواده، با این احساس نیاز رخت هجرت به غرب قزوین را بستند و با اسکان در خانه ای دو طبقه، یک طبقه را جهت زندگی اختیار کردند و دیگری را محلی برای فعالیت ها.
راه اندازی نهضت سوادآموزی به برکت هیأت
فقر فرهنگی و بی سوادی معضل جدی هادی آباد بود، حتی کار به جایی رسیده بود که نسل جوان هادی آباد هم قادر به خواندن و نوشتن نبودند. بگفته فاطمه رخ فروز دختر حاج ترابعلی: «اولین اقدام، اجرای طرح نهضت سوادآموزی در این محل بود، پدرم که خود کارمند آموزش وپرورش بود شب ها برای آقایان و مادرم روزها برای بانوان تدریس می کردند و رفته رفته طی مدت کمی بخش قابل توجهی از منطقه هادی آباد غرب باسواد شده و به خواندن و نوشتن مبادرت می ورزیدند.»
خیرخواهی، کارهای هیأت را گسترش داد
مکتب الرقیه (س) با پیگیری های خانواده رخ افروز بزرگ شده بود و در مناسبت های مذهبی دسته های عزاداری به راه می افتاد. حال مکتب الرقیه (س) باتوجه به جایگاهی که در میان مردم پیدا کرده بود می توانست در ابعاد گسترده تری به حل مشکلات بپردازد. تأسیس صندوق قرض الحسنه، اقدام مورد نیازی بود که در آن سال ها رخ داد و تا امروز این صندوق برای مساعدت با مردم به فعالیت اقتصادی خود ادامه می دهد. اما این تمام کار هیأت مکتب الرقیه (س) نبود، این کانون دینی با برگزاری کلاس های مختلف آموزشی و هنری که با دعوت اساتید صورت می گرفت اهتمام کرد استعداد اهالی منطقه را شکوفا کند و تا حد زیادی زنان این منطقه را به خلق و تولید اثر سوق دهد.
بگفته دختر حاج ترابعی رخ فروز و حاجیه خانم صفورا چوپانی: «شاید موفقیت اصلی این هیأت و تشکل دینی، در قزوین را باید در آن دانست که خانواده ما، به همراه بستگان و بعدها فرزندان، خودرا وقف هیأت کرد و اهتمام داشت با طراحی های مورد نیاز آنرا به یک کانون اصلی در راستای اعتلای دین و البته بهبود معیشت مردم قرار دهد. تقسیم وظایف کارهای هیأت بین اهالی خانواده سبب شد کارها با تسریع بهتری صورت گیرد، بحث خرید، کارگاه، تدارکات، امور اداری و… همه مسئول خودرا دارد و این نظم و انسجام شاکله ساختاری این هیأت را محکم کرد.»

ایجاد پشتوانه مالی برای هیأت
مکتب الرقیه (س) رفته رفته اهتمام کرد برای خود یک پشتوانه اقتصادی بوجود آورد. کارگاه جوراب بافی و ایجاد یک پشتوانه مالی برای هیأت از اقدامات قابل توجهی بود که یکی از پسران حاج ترابعلی عهده دارش شد. اما هیأت ظرفیت آنرا داشت که به اشکال دیگری نیز وارد صحنه اجتماع شود و مردم را با خود مرتبط سازد. اقدام دیگری که هیأت مکتب الرقیه (س) انجام داد؛ راه اندازی گروهی متشکل از یک روان شناس، جامعه شناس و حقوقدان بود تا مردم حین بروز مشکل، باز خودرا به کانون دوده و عترت پیامبر(ص) برسانند و به مدد این مشاوران مشکل خودرا حل کنند.
درب خانه از ۷ بامداد به روی مردم باز است
هیأت بعدها به محله نواب قزوین منتقل شد، جایی که مسجد و کانون فرهنگی در قسمت شمالی آن وجود ندارد و این تنها هیأت مکتب الرقیه (س) است که به عنوان یک پایگاه دینی با مردم این منطقه مرتبط شده است. درب خانه حاج ترابعلی از ۷ بامداد همیشه باز است و مردم برای رفع مشکلات به خانه او می آیند. خیریه هیأت به قدری گسترش یافته که به شکل مردم نهاد توانسته ۱۰۰ خانواده را زیر چتر حمایت خود قرار دهد. از تهیه جهیزیه برای تازه عروسان تا وصول بسته های معیشتی به دست نیازمندان کاری است که خیریه هیأت انجام می دهد.
دختر حاج ترابعی رخ فروز می گوید: «هیأت توانست با بوجودآوردن بازارچه، بستری را فراهم آورد تا زنان روستایی این منطقه با عرضه محصولاتشان آنها را فروخته و کسب سودی کنند. حتی این تشکل در زمان بحران کرونا هم از پا ننشست. زنان منطقه نواب چرخ خیاطی ها را آماده کردند تا با دریافت پارچه های مخصوص دست به تولید «گان» پزشکی بزنند و آنرا در اختیار مراکز درمانی بگذارند. »

یک خانواده زندگی خودرا وقف هیأت کرد
مهم ترین خاصیت این هیأت خانوادگی بودن آنست. یک خانواده اهتمام کرده است زندگی خودرا وقف هیأت کند و تمام اعضای آن بنا به دغدغه ای که داشته و دارند وارد این صحنه شوند و نقشی را ایفا کنند. دومین نکته اصلی هیأت مکتب الرقیه (س) آنست که توجه جدی و مهمی نسبت به امر خانواده دارد و اهتمام دارد که به نحوی از انحراف در راه تحکیم خانواده ایرانی در مقابل تهاجم های فرهنگی اقداماتی انجام دهد. بطور مثال وقتی این هیأت تازه به منطقه نواب رفت طبق آمار نیروی انتظامی بحث نزاع و درگیری بسیار بالا بود. اما هیأت اهتمام کرد با ارتباط گیری در قبال خیلی از مادران و همسران کسانی که سبب درگیری در منطقه می شدند و برگزاری کلاس های آموزشی برای آن تا حد زیادی این معضل را کنترل کنند. همین طور هیأت مکتب الرقیه (س) در مقطعی وقتی فرقه های دروغین روی اذهان مردم و خانواده ها کار می کردند با برگزاری کلاس های روشنگری در مقابل این جریانات انحرافی بایستد و آنان را تا حد انحلال پیش ببرد.
تمام این کارها و کارهای داوطلبانه و مؤثر هیأت مکتب الرقیه (س) که از دهه ۶۰ تا حالا ادامه دارد؛ سبب شد این کانون تبدیل به یک پایگاه باارزش اسلامی در استان قزوین شود.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای هیأتی که راه اندازی اش از یک قول، پای سفره عقد شروع شد به علاوه عکس بسته هستند Date | 10/12/2023