بهروز شعیبی: بارها برای فیلم بدون قرار قبلی مورد بهتان قرار گرفتم

    Home  /  جشن  /  بهروز شعیبی: بارها برای فیلم بدون قرار قبلی مورد بهتان قرار گرفتم

بهروز شعیبی: بارها برای فیلم بدون قرار قبلی مورد بهتان قرار گرفتم Image

بهروز شعیبی: بارها برای فیلم بدون قرار قبلی مورد بهتان قرار گرفتم

به گزارش صد کادو، خراسان رضوی کارگردان فیلم بدون قرار قبلی اظهار داشت: من برای فیلم بدون قرار قبلی بارها مورد بهتان قرار گرفتم که بودجه کلان دریافت کردم و فیلم سفارشی است.

بهروز شعیبی شامگاه گذشته ۹ خرداد ماه، در حاشیه اکران فیلم «بدون قرار قبلی» در جریان نمایش آثار منتخب سینمای ایران در دهه کرامت که در پردیس مهر کوهسنگی برگزار گردید، اظهار داشت: کاری که در این دهه صورت گرفت تنها نمایش فیلم ها نبود، بلکه یک کار پژوهشی و تحقیقی انجام شد و به محاسبه ای رسیدیم که چه تعداد فیلم داریم و چه کیفیتی دارند.

وی بیان کرد: وقتی موضوع امام رضا(ع) را مطرح می نماییم لزوما موضوع ایشان و حرم مقدسشان نیست. موضوع فیلم هایی با مضمون معنویت و در ارتباط با مضامین احساسی است. ممکنست این فیلم ها بعدا در ارتباط با یک شخصیت بزرگ دیگری دیده شود، بدین سبب این برآیند به ما کمک می نماید ببینیم چه میزان در این جنس فیلم و در این سینمای معنوی پیوستگی و استمرار داریم.

این کارگردان سینما با اشاره به اینکه زندگی کاری، حسی، معنوی و ارتباط من با سینما در فیلم بدون قرار قبلی به ۲ قسمت قبل و پس از فیلم تقسیم می شود، اظهار داشت: بدون قرار قبلی هر آن چیزی بود که قصد داشتم از تجربه هایی که کسب کرده ام درون فیلم باشد. کارگردان نخستین تماشاگر فیلم است و تنها یک فرق دارد و این است که فرصت دارد تک تک صحنه های فیلم را به کیفیت مورد نظر خود برساند و بعد نمایش دهد. من تمام تلاش خودرا انجام دادم تا بهترین شکل هر صحنه را به تصویر بکشم.

احساس زیادی به خراسان دارم

شعیبی اظهار داشت: بدون قرار قبلی با نکات و لحظات مختلفی که دارد برای من اتفاق خوبی بود. من عرق زیادی نسبت به این سرزمین، احساس مضاعفی به خراسان و احساس زیادی نسبت به هنر، موسیقی، شعر، ادبیات و هنر نمایش خراسان دارم. اگر بخواهم روزی راجع به بخش دیگری از این سرزمین کار کنم تلاش می کنم خودم را به بالاترین حس و اطلاعات از آن منطقه برسانم، راجع به خراسان تنها تلاش نبود، بلکه گذشته ای بود که با من حضور داشت.

کارگردان فیلم بدون قرار قبلی ضمن اشاره به این که با اهمیت ترین ارتباط حسی ما با سرزمینمان حضور امام رضا(ع) است، اشاره کرد: امام رضا(ع) مردی دانشمند و عالم بودند که دوره ای را در این سرزمین زیستند، شاگردانی را تربیت کردند و اساسا ترجیح ایشان این بود که در این سرزمین بمانند، بدین سبب ارتباط ما با امام رضا(ع) لزوما مذهبی نیست، بلکه ارتباطی وسیع تر و کلان تر است.

وی تصریح کرد: یکی از کارهای سخت ما هنگام فیلمسازی این است که کلیشه ها و کارهای قبل را نادیده بگیرد و باردیگر آن فضا را برای خود بسازد. در بدون قرار قبلی ما مجموعه کارهایی داریم که معناگرا و مذهبی هستند. لازمه این مساله این بود که با نگاه نو و پرداخت جدید به آن بپردازیم. هر کسی از زاویه دید خود و شکلی که علاقه دارد با مضامین معنوی و مذهبی ارتباط برقرار می کند و هیچ دستورالعملی نمی تواند او را مجبور کند شکل دیگری نگاه کند.

این کارگردان سینما افزود: زمانی که یک موضوع مذهبی در جامعه شکل شعار می گیرد جای خوشی ندارد، برای اینکه ما در یک تاریخ یکتاپرستی شکل گرفتیم و خودمان بلدیم چگونه مذهبی باشیم و ارتباط برقرار نماییم، مبلغان دینی تنها می توانند کد بدهند.

شعیبی اضافه کرد: نباید درگیر مسائلی که می شنویم، باشیم. باید ارتباط خودرا با پیشینه خود حفظ نماییم و همچنان به فرهنگ خودمان پایبند باشیم. نشانه این فرهنگ در خراسان است.

کارگردان فیلم بدون قرار قبلی درباب فیلم بیان کرد: برای روایت این فیلم مجبور بودیم از دریچه انسانی برویم که دارد کم کم به گذشته خود می رسد، گذشته ای که چند قطره خاطره از آن باقی مانده و بواسطه یک پدر باید آنرا بفهمد. در روایت فیلم مجبور بودیم از زاویه دید یاسمین فضا را ببینیم. اسم کار از روز اول بدون قرار قبلی بود، برای اینکه خیلی از اتفاقاتی که رقم خورد بدون قرار قبلی صورت گرفت.

امام رضا(ع) نقطه اتصال تمام ایرانیها است

وی اظهار داشت: امروز در بیان جدید، امام رضا(ع) نقطه اتصال همه ما ایرانیها است، گو اینکه ممکنست ایشان مرکز توجه همه مسلمانان باشد. یک بعد ایشان بعد امامت است اما خیلی از ابعاد ایشان را نمی شناسیم چون دانشمند بزرگی در دوره خودشان بودند و تقوا را با تخصص داشتند. من گاهی مشاهده کردم دوستانی که راجع به سینمای مذهبی حرف می زنند خیلی راجع به این که با جریان تکنیکی و تخصصی به نام سینما طرف هستند برخورد نمی کنند. سینما با شکل معنوی و مذهبی قسمتی از سینما است.

شعیبی با اشاره به اینکه فیلم بدون قرار قبلی با همه خوبی ها و سختی ها ساخته شد، اظهار داشت: هر فیلم سختی های خودرا دارد اما برای این فیلم ها شکل عرضه مهمست و حتما مخاطب باید احساس ارتباط و امنیت پیدا کند. چه ارگانی از این فیلم ها حمایت مالی کند چه نکند، بالاخره ساخته خواهد شد. شاید اگر ارگان های مرتبط سرمایه گذاری نکنند این فیلم ها آسان تر ساخته شوند. ساحت آستان قدس سرمایه گذاری در فیلم نیست. نگاه فرهنگی حجت الاسلام مروی بسیار به ما کمک کرد، شاید همین نگاه و حمایت معنوی آستان قدس بسیار گارگشا باشد.

کارگردان فیلم بدون قرار قبلی افزود: من بارها مورد بهتان قرار گرفتم که بودجه کلان دریافت کردم، در صورتیکه من و عوامل فیلم دستمزد معمول را دریافت کردیم و برآورد هزینه منطقی بود. من یک تنه به این میدان رفتم و مورد بهتان قرار گرفتم که البته مهم نیست، برای اینکه این فیلم ها تاریخ انقضا ندارد. هیچ ارگانی از این فیلم حمایت نکرد و تا لحظات آخر گرفتار چالش در شکل عرضه و نمایش بودیم.

وی افزود: من متهم هستم که فیلم سفارشی بوده، در صورتیکه بنیاد سینمایی فارابی پیشنهاد کرد اما یک جمله سفارش نداد. شاید تاوان این مساله را می دهیم. من قرار نیست از فیلم و اثر سود ببرم، اثر باید سود خودرا ببرد که اگر خوب باشد در طول زمان سود می برد. من با کوچکترین شعار، دیالوگ و کلیشه ای اساسا مورد حمایت بیشتری قرار می گرفتم اما متاسفانه جریانی مقابل فیلم صورت گرفت.

این کارگردان سینما بیان کرد: ترجیح من این است که دیگر اینطور فیلم ها را نسازم، بلکه فیلم هایی برای مخاطب بسازم که درست اکران و پخش می شود، سالن سینما پر می شود و سینمادار راضی است اما مطمئن هستم به این حرف خود پایبند نخواهم بود، در این صورت با دغدغه و ارتباط خودم چه کنم؟

شعیبی افزود: گاهی تعریف مردم نسبت به اهالی سینما این است که بخش جدایی از جامعه هستند در صورتیکه اینطور نیست، برای اینکه خانواده من باید در این جامعه باشند، پس این که بگویم ما مثل بقیه مردم نیستیم غلط است، ما در کنار هم زندگی می نماییم. امیدوار هستم بتوانم بودجه های بسیار خوبی بگیرم اما قول می دهم تمام آن بودجه را صرف خود فیلم کنم نه صرف زندگی شخصی.

قدر تئاتر مشهد را بدانید

کارگردان فیلم بدون قرار قبلی اظهار داشت: یکی از مواردی که برای من جالب بوده این است که این حجم تئاتر همزمان در مشهد اجرا می شود. قدر تئاتر مشهد را بدانید، بچه های مشهد برای تئاتر و سینما پایمردی کردند.

فیلم بدون قرار قبلی به کارگردانی بهروز شعیبی در سال ۱۴۰۰ تولید شده است. محمود بابایی تهیه کننده و فرهاد توحیدی و مهدی تراب بیگی نویسنده این اثر هستند. پگاه آهنگرانی، مصطفی زمانی، الهام کردا، صابر ابر و رضا صابری در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم همزمان با زیرنویس عربی در سالن دیگری برای عرب زبان ها به نمایش درآمد.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای بهروز شعیبی: بارها برای فیلم بدون قرار قبلی مورد بهتان قرار گرفتم بسته هستند Date | 31/05/2023