تاسیس اولین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی

    Home  /  جشن  /  تاسیس اولین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی

تاسیس اولین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی Image

تاسیس اولین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی

صد کادو: دانشگاه علامه طباطبائی، سفارت چین در ایران و دفتر مطبوعات شورای دولتی چین با هدف راه اندازی مشترک «کتابخانه چین» در دانشگاه علامه طباطبائی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، دکتر عبدالله معتمدی رییس دانشگاه علامه طباطبائی در آیین انعقاد قرارداد راه اندازی مشترک «کتابخانه چین» در دانشگاه علامه طباطبائی گفت: با توجه به سیاست های جمهوری اسلامی برای توسعه کارهای خود با کشورهای شرقی و بصورت خاص با کشور چین، راه اندازی کتابخانه چین در این دانشگاه برای ما فرصتی مغتنم است تا کارهای علمی خویش را با کشور چین بیش از پیش گسترش دهیم.
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی افزود: علاقمند هستیم که ارتباطات علمی بیشتری با دانشگاه های چین داشته باشیم تا بتوانیم دانش موجود در دانشگاه های چین و همین طور دانشی که در دانشگاه علامه طباطبائی وجود دارد را در قالب تعاملاتی همچون تبادل استاد و فعالیت پژوهشی و آموزشی به اشتراک بگذاریم.
وی با اشاره به این که ما در دانشگاه علامه طباطبائی رشته زبان چینی داریم و دانشجویان ما در مقطع کارشناسی، دانشجویانی علاقمند، مستعد و با انگیزه برای یادگیری زبان چینی هستند، بیان نمود: علاقمند هستیم با کمک استادان زبان چینی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری زبان چینی را هم در ایران راه اندازی نماییم. همین طور علاقمند هستیم به گسترش زبان فارسی در چین کمک نماییم و آمادگی داریم که با دانشگاه های چین هم تعاملاتی برای توسعه و راه اندازی زبان فارسی در کشور چین داشته باشیم.
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی ضمن اشاره به افتتاح مرکز چین شناسی در این دانشگاه در سال های پیش، افزود: این مرکز ظرفیتی برای ارتباط نزدیکتر ما با کشور چین است. راه اندازی کتابخانه چین هم در دانشگاه علامه طباطبائی، فرصت بسیار خوبی است که ما به عنوان مرکز کارهای علمی در رابطه با چین در بین دانشگاه های ایران مرکزیت پیدا نماییم تا کسانی که مشتاق آشنایی با ادبیات، تاریخ، سیاست و فرهنگ چین هستند با رفتن به این کتابخانه، به هدف خود دست یابند. البته ما هم آمادگی داریم تا در دانشگاه های چین، کتابخانه های زبان فارسی را تجهیز نماییم تا به پژوهشگران و علاقه مندان چینی برای آشنایی با زبان فارسی کمک نماییم.
وی گفت: دبیرخانه بخش دانشجویی جاده ابریشم یکی دیگر از نهادهایی است که در رابطه با تعامل بین چین و ایران در دانشگاه علامه طباطبائی فعال است و امیدوار هستم در آینده بتوانیم این مناسبات را گسترش دهیم و همه تصمیمات عملیاتی شود.
در ادامه سفیر چین در ایران با ابراز خرسندی برای حضور در آیین امضای تفاهمنامه راه اندازی مشترک کتابخانه چین به نمایندگی از دفتر مطبوعات شورای دولتی چین و سفارت چین، گفت: نزدیکی کشورها در نزدیکی دل های مردمان آن کشورها است. با گذشت بیش از پنجاه سال از شروع رابطه چین و ایران، با وجود هرگونه تغییرات در جامعه بین المللی، ما همیشه کنار هم ایستاده ایم.
وی اشاره کرد: در سال های اخیر رابطه چین با ایران در همه زمینه ها، به خصوص در حوزه های فرهنگی و اجتماعی پیشرفت خوبی داشته و تعاملات قابل توجه و قابل توجهی را بر جای گذاشته است. در فوریه سالجاری، رییس جمهور ایران در سفر خود به چین، با همتای چینی خود، بیانیه مشترکی امضا کردند که در این سند به همکاری ایران و چین در همه زمینه ها به خصوص زمینه های آموزشی و فرهنگی اشاره شده است. امضای این تفاهمنامه نشانه و حرکت خوبی در راستای عملیاتی سازی بیانیه بین دو کشور است.
وی ضمن اشاره به اینکه برای سومین بار است که من در دانشگاه علامه طباطبائی حضور پیدا کرده ام، اضافه کرد: توانایی و ظرفیت آموزشی و تحقیقاتی این دانشگاه در رشته های انسانی، اجتماعی و فرهنگی برای من بسیار اثرگذار می باشد. امیدوار هستم تاسیس این کتابخانه بتواند پنجره ای باشد برای علاقه مندان ایرانی، که بتوانند چین و فرهنگ چینی را بیشتر بشناسند و درک کنند. همین طور امیدوار هستم با بهره گیری از این ظرفیت ها و فرصت ها، دانشگاه علامه طباطبائی دانشجویان خوبی در رشته زبان چینی پرورش دهد تا این دانشجویان بتوانند در آینده، در راستای تقویت رابطه بین چین و ایران و خدمت کردن به روابط مشترک راهبردی جامعه چین و ایران، ایفای نقش کنند.

 

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای تاسیس اولین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی بسته هستند Date | 27/05/2023