با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب؛ انتشار فراخوان پویش تفکر و اندیشه ورزی

    Home  /  جشن  /  با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب؛ انتشار فراخوان پویش تفکر و اندیشه ورزی

با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب؛ انتشار فراخوان پویش تفکر و اندیشه ورزی Image

با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب؛ انتشار فراخوان پویش تفکر و اندیشه ورزی

صد کادو: به گزارش صد کادو، پویش تفکر و اندیشه ورزی با محوریت ۸ مطلب کلیدی و نکته مهم از بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی در مشهد مقدس توسط دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی منتشر گردید.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی، فراخوان پویش «تفکر و اندیشه ورزی» را برگرفته از ۸ فراز مهم و کلیدی از بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائرین و مجاوران حرم مطهر رضوی منتشر نمود.
در متن این فراخوان آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم

پویش تفکر و اندیشه ورزی در هشت مطلب کلیدی از سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری در حرم مطهر حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) شروع به کار کرد. ۸ محور مذکور بدین شرح است:
مطلب اول: لزوم تحول و تغییر حال و وضع و تحول در جامعه و نظام و این که تا افکار عمومی از یک فکر نو و تحولی استقبال نکند؛ تحقق نمی یابد.
مطلب دوم: دشمن هم دنبال تحول است؛ اما دنبال تغییر هویت جمهوری اسلامی و اسلام ناب و اسلام انقلابی و تعالیم امام خمینی و ولایت فقیه و تبدیل مردم سالاری اسلامی به حکومت باب میل استکبار و حکومت به ظاهر دمکراسی غربی و دمکراسی فریب و دروغ است تا بتواند به سادگی حکومت را تهدید و تطمیع کند.
مطلب سوم: مقصود ما از تغییر و تحول، تغییر عیب ها در نظام اسلامی و جامعه ایرانی است که با اعتماد به نفس ملی و استعدادهای خود و عزت نفس و شجاعت و استقلال خواهی و هوشیاری و ضربه نزدن به قوت ها به دست می آید.
مطلب چهارم: نقاط قوت ملت ایران عبارتند از: بنیه درونی مستحکم نظام اسلامی و ملت ایران که ناشی از ایمان قلبی و عزت نفس و اعتماد به نفس است. نخستین شاهد بر این استقامت درونی، غلبه بر زنجیره خصومت های پیاپی و توطئه ها و حیله های طولانی دشمن شامل کودتا و تحریم و فشارهای سیاسی و اقتصادی و تهاجم رسانه ای و ایران هراسی و انقلاب هراسی و حمایت های دولت آمریکا و اروپا از دشمنان انقلاب است. دومین شاهد، پیشرفت های بزرگ ملت ایران در حوزه های علمی و فن آوری و نانو و زیست فناوری و سلامت و زیرساخت های کشور مانند جاده و ریل و سدسازی و آب رسانی و پارس جنوبی و غیره، آن هم به دست پژوهشگران ایرانی و در دوران محاصره و فشارهای بی سابقه اقتصادی. سومین شاهد، پیشرفت در حوزه روابط خارجی در دورانی که آمریکا و اروپا دنبال انزوای ایران هستند. اقتصادی مقاومتی گفته شده هم درون زا (تکیه بر توان و استعداد و ظرفیت درونی) و برون گرا (ارتباط اقتصادی با همه کشورها) بود. این قوت ها نباید ضربه بخورد. جمهوریت و اسلامیت در جمهوری اسلامی هم نباید ضربه بخورد. نقاط قوت در تحول باید برجسته بشود.
مطلب پنجم: ضعف هایی در کشور وجود دارد که باید تحول یابند و در رأس آنها، مسأله اقتصاد است که میراث گذشتگان پیش از انقلاب و بعضی هم پس از انقلاب است و مهم ترین مشکل اقتصادی ما، تصدی گری افراطی دولت و دولتی بودن اقتصاد است. باید مدیریت و فعالیتهای اقتصادی مورد نیاز مردم را به مردم سپرد. بنگاه ها و شرکتهای دولتی و شبه دولتی، مانع تولید مردم نشوند. عیب دیگر ما، وابستگی به صادرات نفت خام و وابستگی به دلار و رابطه با سوئیفت است. شعار سال ۱۴۰۲، یعنی مهار تورم و رشد تولید هم متوقف بر افزایش تولید به دست مردم است.
اشکال دیگر این که روی نقشه و راه های مشارکت مردم در مسائل اقتصادی فکر نشده است. یکی از اشکالات اقتصادی، کم تحرکی در تجارت خارجی است. ظرفیت تولید داخل در قسمت کشاورزی و صنعتی زیاد است و باید تجارت خارجی را افزایش داد. باید به شرکتهای دانش بنیان کمک کرد. تحول در قسمت تقنین و قانونگذاری لازم است. سیاست های ابلاغی باید در تقنین لحاظ شود.
مطلب ششم: در مقابل حرکت تحولی و تقویت نقاط قوت و مرتفع ساختن نقاط ضعف، دشمن به دنبال ضربه زدن به نقاط قوت از راه جنگ ترکیبی و حمله به باورهای دینی و سیاسی است. اینها می خواهند در کشور با ایجاد دو قطبی، اختلاف افکنی کنند و نرم افزار قدرت ملی کشور یعنی ارزشهای دینی و ملی و اعتقادات مردم را بی اثر کنند. جنگ ترکیبی دشمن از راه عامل فرهنگی (رسانه) و عامل سیاسی (نفوذ) و عامل اقتصادی می باشد. دشمن تلاش می کند تا مردم به رادیو و تلویزیون و سخنان رهبری گوش ندهند و مطالب رهبری را تکراری می خوانند در حالیکه تکرار نیست؛ استقامت است.
مطلب هفتم: اینها عیوب نظام بود و اما عیوب مردم که باید برطرف شوند؛ عبارتند از: اسراف در گاز و آب و نان، تجمل گرایی افراطی، تعصب نداشتن در تولید داخلی، گذشت نداشتن در مسائل.
مطلب هشتم: سفارش مهم به همگان، امیدآفرینی است، امیدآفرینی، خودفریبی و بیان نکردن ضعف ها نیست.
در همین رابطه از اساتید ارجمند، اندیشمندان و صاحب نظران گرانقدر دعوت می نماییم تا با لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی و بر مبنای تخصص و گستره اندیشه ورزی خود به مشارکت و اندیشه ورزی در رابطه با مطالب کلیدی هشت گانه بیان شده و ابعاد آن پرداخته و مطالب و نقطه نظرات خویش را به اداره کل روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی ارسال نمایند.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب؛ انتشار فراخوان پویش تفکر و اندیشه ورزی بسته هستند Date | 27/03/2023