اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما

    Home  /  جشن  /  اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما

اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما Image

اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما

به گزارش صد کادو، افزایش ۳۰ درصد قیمت بلیت هواپیما همزمان با اجرای طرح «تحریک تقاضا برای سفر»، اعتراض متولی گردشگری و سفر در کشور را برانگیخت. مدیرکل گردشگری داخلی اظهار داشت: این تصمیم بدون دریافت نظر وزارت گردشگری و بدون توجه به شرایط سفر در کشور، گرفته شده است.
مصطفی فاطمی در اعتراض به اینکه افزایش ۳۰ درصد قیمت بلیت هواپیما دقیقا همزمان با اجرای طرح «تحریک تقاضا برای سفر» از طرف معاونت گردشگری اتفاق افتاده است، با طرح این پرسش که چرا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عضو شورای عالی هواپیمایی کشور نیست؟ و در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: در شورای عالی هواپیمایی کشوری، وزارت اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور خارجه عضو هستند، اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که متولی اصلی سفر و گردشگری در کل کشور است، عضو این شورا نیست! عضویت نداشتن ما سبب شده بدون دریافت نظرات این وزارتخانه و بدون توجه به نیاز سفر در کشور، چنین سیاست هایی اعمال شود.
مدیرکل گردشگری داخلی اشاره کرد: سیاستگذاری گردشگری بدون درنظر گرفتن شاخص و شرایط حمل و نقل به ویژه هواپیما، امکان پذیر نیست و قابلیت اجرا هم ندارد.
او با تکیه بر اینکه عضویت نداشتن وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شورای عالی هواپیمایی کشور نقص است، اضافه کرد: گردشگری در وضعیت موجود و بعد از رکودهای طولانی به تحریک تقاضا نیاز دارد، درحالی که افزایش ناگهانی ۳۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما، همزمان با اجرای طرح تحریک تقاضا، نه فقط اجرای این طرح و مدیریت سفر را مختل می کند که تقاضای سفر را هم می کاهد.
فاطمی خاطرنشان کرد: تطابق صندلی و تخت جزو پنج راهبرد اصلی توسعه گردشگری در دنیا است، ولی ما نمی توانیم چنین راهبردی را در کشورمان اعمال نماییم، چون در اجرا با مشکل مواجه می شویم.
مدیرکل گردشگری اظهار داشت: ساده ترین شکل ماجرا این است که وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در شورای عالی هواپیمایی کشور عضو شود و نماینده باخبر این بخش نیز حضور داشته باشد، تا نظرات آن در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های مربوط به قیمت گذاری بلیت هواپیما مورد توجه قرار گیرد. با این رویه نمی توان که یک روز بلیت را دو نرخی می کنند و روز دیگر ناگهان ۳۰ درصد نرخها را می افزایند چطور می توان تقاضا برای سفر ایجاد کرد.
فاطمی در عین حال خاطرنشان کرد: وزارت راه و مشخصا سازمان هواپیمایی کشوری مطابق با احکام سند استراتژیک توسعه گردشگری مصوب هیأت وزیران، موظف است «سیاست های حمایتی را در زمینه قیمت گذاری حمل و نقل هوایی در راستای توسعه مقاصد گردشگری تنظیم کند.» درحالی که با چنین تصمیم گیری هایی خلاف این سند و احکام صادر شده، رفتار شده است.
شرکت های هواپیمایی در هفته گذشته با افزایش قیمت بلیت هواپیما، بار دیگر بازار سفرهای هوایی را ملتهب کردند. از همین رو، دادستان تهران به شرکت های هواپیمایی فرمان داد در اسرع وقت قیمت های تعیین شده بلیت هواپیما به حالت پیش از دی ماه سال جاری اعاده شود. بعد از آن، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ایران اظهار داشت که شرکت های هواپیمایی برمبنای قانون نرخ بلیت را ۳۰ درصد بالا بردند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما بسته هستند Date | 25/01/2023