در نشست معاونان گردشگری مطرح شد: تصویب تعطیلی پنجشنبه ها معطل مجلس

    Home  /  جشن  /  در نشست معاونان گردشگری مطرح شد: تصویب تعطیلی پنجشنبه ها معطل مجلس

در نشست معاونان گردشگری مطرح شد: تصویب تعطیلی پنجشنبه ها معطل مجلس Image

در نشست معاونان گردشگری مطرح شد: تصویب تعطیلی پنجشنبه ها معطل مجلس

به گزارش صد کادو، مدیرکل توسعه گردشگری داخلی ضمن اشاره به انگیزه سازی برای سفر از راه تخفیف و کارت سفر، اظهار داشت: طرح ساماندهی تعطیلات با تعطیلی سراسری پنجشنبه ها، در دولت تصویب شده و در صورت تصویب در مجلس می تواند باعث رونق شود.
به گزارش صد کادو به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در نشست با معاونان گردشگری ۳۱ استان کشور که در حاشیه ششمین نشست افق تحول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری کشور مقطع کنونی را مهم دانست و اضافه کرد: با ایجاد گفت وگوی واحد همینطور تعیین نیازها و اهداف مشخص میتوان جریان سازی کرد و نتیجه مورد نظر را گرفت.
او به مصوبه محاسبه قبوض گاز تاسیسات گردشگری برپایه نرخ خدماتی و هزینه قابل قبول مالیاتی بعنوان دو مصداقی اشاره نمود که با جریان سازی صحیح موفق به دریافت بالاترین رای در کمیسیون تلفیق شدند.
شالبافیان، به پیگیری تشکیل «صندوق توسعه گردشگری» بعنوان مطالبه یک دهه فعالان گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: ماهیت این صندوق به عمد، نهاد غیر دولتی در نظر گرفته شده است و میتوان از ظرفیت آن در توسعه گردشگری بهره گرفت.
معاون گردشگری در ادامه به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت گردشگری اشاره نمود و بر استفاده از این فرصت، تقویت تعامل با نمایندگان مجلس در جهت ایجاد گفتمان مشترک و شفاف سازی امور با حضور فعالان بخش خصوصی استان ها همینطور پیگیری موردی و ایجاد دلگرمی برای سرمایه گذاران تصریح کرد.
او به اهمیت تمرکز روی حوزه بازاریابی و آموزش اشاره نمود و اضافه کرد: این حوزه ها مورد غفلت قرار گرفته و باید جبران شود و توزیع اعتبارات برپایه آنها تغییر کند.
تولید محتوا و برنامه ریزی برای حضور در نمایشگاه های خارجی پیش رو همچون چین، روسیه و دبی، پیگیری جدی دستورالعمل ثبت رویدادها، حضور فعال بخش خصوصی در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران، مکاتبه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت استفاده از تسهیلات تبصره ۱۶، دیگر مواردی بود که معاون گردشگری بیان کرد.
وی همینطور سرمایه در گردش، تحریک تقاضا، به وثیقه گذاشتن پروژه ها، امکان تجهیز و بازسازی را بعنوان ظرفیت های تبصره ۱۸ عنوان نمود و اظهار داشت: در تسهیلات اولویت باید به بازسازی داده شود و برای فعالان گردشگری که از گذشته در این عرصه فعالیت داشتند انگیزه لازم ایجاد شود.
در ادامه، مدیران کل معاونت گردشگری مهم ترین وظایف، مأموریت ها و انتظارات حوزه های تخصصی خویش را تشریح کردند.
برگزاری تورهای آشناسازی با تلفیقی از افراد اثرگذار و افراد رسانه ای برای آشنایی جامعه هدف با ظرفیت های استانی، بهره برداری از ظرفیت میزبانی رویدادهای بین المللی در جهت برندسازی، تهیه و تولید محتوای تبلیغاتی گردشگری با رویکرد محصول محور و با هدف معرفی ظرفیت ها و توانمندی های گردشگری استان به منظور جذب گردشگران ورودی بین المللی و فراهم کردن زمینه های لازم برای حضور شرکتهای گردشگری خارجی در نمایشگاه بین المللی تهران امسال به صورت تهاتر، چهار نگاهی بود که لیلا اژدری، مدیر کل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی به آنها اشاره نمود.
زاهد شفیعی، مدیرکل برنامه ریزی، مطالعات و آموزش گردشگری به اهمیت سند استراتژیک بعنوان سندی بین بخشی اشاره نمود و اضافه کرد: این سند دارای ظرفیت زیادی برای حل مسائل گردشگری از راه تعامل است و ادارات کل استانی باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند.
او با اشاره به اینکه این سند دارای ۵۵ حکم استانی است، بر جدی گرفته شدن طرح های جامع بعنوان نقشه راه توسعه گردشگری استان تاکید نمود.
مدیرکل برنامه ریزی، مطالعات و آموزش گردشگری ضمن اشاره به بازبینی طرح روستاهای هدف، افزود: این طرح که از سال ۹۰ بازبینی نشده بود درحال بازبینی است و بودجه مناسبی برای مطالعه در این خصوص اختصاص پیدا کرده است. روستاهای اولیه احصا شده و درحال اجرا هستیم.
مصطفی فاطمی، مدیرکل توسعه گردشگری داخلی ضمن اشاره به تشکیل ستاد سفر نوروز ۱۴۰۲، اظهار نمود: با عنایت به تداخل نوروز سال جاری با ماه مبارک رمضان باید هماهنگی های لازم صورت گیرد.
او به تحریک تقاضای سفر پیش از آغاز تعطیلات نوروز اشاره نمود و اظهار داشت: از راه برخی انگیزه سازی ها همچون تخفیفات، کارت سفر و استفاده از تبصره ۱۸ میتوان موتور محرک سفر را در بهمن ماه روشن کرد.
فاطمی در ادامه به ساماندهی تعطیلات کشور اشاره نمود و اظهار داشت: با پیگیری های دکتر شالبافیان، معاون گردشگری مبحث تعطیلی پنجشنبه ها در دولت تصویب شده و در صورت تصویب در مجلس می تواند باعث رونق بوم گردی های نزدیک مراکز شهرها شود.
مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی ضمن اشاره به ترویج و افزایش رویدادهای گردشگری در نیمه اول سال، افزود: تقویم رویدادهای گردشگری درحال تدوین است و در نمایشگاه گردشگری تهران رونمایی می شود. استان ها فهرست رویدادهای خویش را اعلام کنند.
میزهای تخصصی دیگر موردی بود که فاطمی به آن اشاره نمود و اضافه کرد: میزهای تخصصی با عنایت به ظرفیت هر استان به صورت ملی و استانی تشکیل شده است.
مدیرکل توسعه گردشگری داخلی بر اهمیت فعالیتهای تخصصی استان ها در حوزه گردشگری تصریح کرد و افزود: رویکرد استان ها در نمایشگاه تخصص محور باشد و بر موضوعات گردشگری تمرکز شود.
برنامه ریزی برای ثبت جهانی روستاها و تقویت و ارتقای ظرفیت روستاهای کشور برپایه شاخصهای سازمان جهانی گردشگری دیگر نکته ای بود که مدیرکل توسعه گردشگری داخلی بیان کرد.
احمد تجری، مدیرکل سرمایه گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری در ادامه این نشست، محوریت نمایشگاه گردشگری سال جاری را عرضه فرصت ها و بسته های سرمایه گذاری همینطور حضور فعال شهرداری ها دانست و اظهار داشت: انجام تعاملات و هماهنگی های مؤثر بین دستگاهی برای پیگیری تخصیص اعتبارات زیرساختی از جانب ادارات کل استانی مبحث مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
او ضمن اشاره به واگذاری اراضی ملی بالای ۱۰ هکتار بر مبحث نظارت بر اجرای این فرآیند همینطور پیگیری واگذاری ها به سرمایه گذار مورد قبول، تاکید نمود.
نقی زاده، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری هم به تفویض اختیار به ادارات کل استانی، اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در جهت عملکرد بهتر و تسهیل صدور مجوزها و فعالیت ها در رابطه با توسعه کسب و کارهای گردشگری اختیارات به ادارات کل استانی تفویض شده است.
لزوم آمادگی کامل تاسیسات گردشگری، پخش اذان و رعایت شئونات اسلامی در ماه رمضان که متقارن با تعطیلات نوروز شده، نظارت بر بهداشت و بازدید از تاسیسات گردشگری از جانب معاونان گردشگری استان ها قبل از آغاز تعطیلات، مستندسازی از بازدیدها، استفاده از ظرفیت تشکل ها برای برخورد با تخلفات همچون موارد یاد شده نقی زاده بود.
در ادامه بعضی از مدیران کل استانی و معاونان گردشگری استان ها به طرح چالش ها و پیشنهادات خود در حوزه های مختلف همچون تفویض اختیارات به استان ها، صدور مجوزها، ایجاد فرصت ها و مشوق های سرمایه گذاری، بازشناسی نیازهای بازارهای هدف، رایزنی برای بهره برداری از تسهیلات تبصره ۱۶ و پیگیری جدی برای تشکیل صندوق توسعه گردشگری پرداختند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در نشست معاونان گردشگری مطرح شد: تصویب تعطیلی پنجشنبه ها معطل مجلس بسته هستند Date | 22/01/2023