با صدور بیانیه ای؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی خانواده را کانون تربیت اخلاقی دانست

    Home  /  جشن  /  با صدور بیانیه ای؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی خانواده را کانون تربیت اخلاقی دانست

با صدور بیانیه ای؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی خانواده را کانون تربیت اخلاقی دانست Image

با صدور بیانیه ای؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی خانواده را کانون تربیت اخلاقی دانست

صد کادو: شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب حجاب و عفاف با صدور اطلاعیه ای خانواده را به عنوان کانون تربیت اخلاقی دانست.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب حجاب و عفاف اطلاعیه ای صادر کرده و در آن به اهمیت خانواده به عنوان کانون تربیت اخلاقی و مسیر انتقال ارزش های فرهنگی از نسلی به نسل دیگر اشاره نموده است.
مشروح متن این بیانیه را در ادامه می خوانید:
«موضوع «زن» و شئون در رابطه با آن، همچون پوشش و حجاب، یکی از چالش های مهمی است که کشور ما، در یکی دو قرن اخیر در برخورد با «تجدد غربی» با آن مواجه بوده است. در شروع تبلیغ می شد که علت عقب ماندگی ایران از قافله تمدن، اعتقادات دینی است و اگر زنان بی حجاب شوند ایران هم مثل کشورهای اروپایی قدم در راه پیشرفت می گذارد. چنین بود که در سال ۱۳۱۴ حکومت پهلوی اول زنان معتقد به حجاب، جامعه ما را به زور و تهدید به کشف حجاب مجبور کرد و مردمی را که در اعتراض به کشف حجاب در مسجد گوهرشاد مشهد گرد آمده بودند به گلوله بست و صدها و شاید هزاران نفر را به شهادت رساند و از هیچیک از مدعیان حقوق بشر و آزادی، چه در خارج از ایران و چه در داخل کشور صدای اعتراضی به آن کشتار وسیع و فجیع شنیده نشد.
حقیقت این است که حجاب یک حکم اسلامی و شرعی است و از اموری نیست که مذاهب اسلامی بر سر آن اختلاف داشته باشند. حجاب همچون احکامی است که درک فلسفه آن دشوار نیست. هر کس با تاریخ جوامع بشری آشنا باشد تصدیق می کند که حرکت از برهنگی به سمت پوشش در همه جوامع انسانی کهن، نشانه حرکت به سمت زندگی انسانی است و عفت و شرم، که پوشیدگی از لوازم و نتایج آنست ارزشی اخلاقی و رفتاری و انسانی است. پوشیدگی سبب می شود تا زن در جامعه با فکر و شخصیتش شناخته شود نه با اندام و زیبایی های ظاهری اش؛ و این بزرگترین خدمتی است که ادیان و خصوصاً اسلام به زن کرده است که او را ملزم به رعایت حجاب ساخته تا کرامتش حفظ شود و چونان کالایی فروخته نشود و دست به دست نگردد. زن ایرانی مسلمان و حتی زنان غیرمسلمان ایرانی که زندگی در جامعه ایران را تجربه کرده اند با فرهنگ دینی و تربیت اخلاقی خود از برهنگی و بی عفتی مرسوم در جوامع غربی نفرت دارند. همین حجب و حیای ذاتی بود که سبب شد تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زنان در مقابل تقاضای جمهوری اسلامی برای رعایت حجاب مقاومت نکردند. زنان کشور ما می دانستند و می دانند که برهنگی و بی بندوباری پایه های زندگی خانوادگی را ویران می کند و اهتمام جمهوری اسلامی بر حفظ حجاب در درجه‌ی اول به سود خود زنان و دختران است.
خانواده در هر جامعه کانون تربیت اخلاقی و مسیر انتقال ارزش های فرهنگی از نسلی به نسل دیگر است و تضعیف نهاد خانواده در هر کشور، به مفهوم تضعیف فرهنگ آن کشور است. فروپاشی خانواده مصیبتی است با نتایج انسانی و اجتماعی مختلف که در اثر رواج برهنگی و بی بندوباری جنسی دامنگیر جوامع غربی شده است.
بعضی تصور می کنند برهنگی وقتی به شکل مرسوم در کشورهای غربی فراگیر شود بصورت امری عادی در خواهد آمد و مشکل روابط جنسی حل خواهد شد؛ اما همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خود با زنان در چهاردهم دی ماه ۱۴۰۱ بیان فرمودند افزایش برهنگی و بی بندوباری، نه فقط مشکل را در جوامع غربی حل نکرده بلکه آنرا شدت بخشیده است. در حقیقت، آنچه در غرب درباب برهنگی زنان اتفاق افتاده، شبیه افزوده شدن بر مقدار مصرف معتادان در اعتیاد است که سبب می شود آنها حساسیت خودرا نسبت به مقدار کم از دست بدهند و با عادی شدن آن سطح از مصرف، خواهان مقدار بیشتر و بیشتری باشند. آنچه در فیلم های هالیوودی و بعضی برنامه های ماهواره ای و صحنه های تولید شده در رسانه های اجتماعی و یا برخی از کتاب ها و مجلات در موضوع جنسیت وجود دارد گواه صحت این سخن است.
دنیای غرب، که خود گرفتار انواع ناهنجاری ها و نابسامانی های اجتماعی ناشی از برهنگی و بی بندوباری در روابط جنسی و نابودی خانواده است، برای زنان ایرانی دلسوزی می کند که حقوق آنان با رعایت حجاب نادیده گرفته شده است. اما حق این است که آنها بیش از هر چیز از «استقلال» ایران ناراحت و نگرانند. غرب، از رنسانس به بعد، عادت کرده است که تنها خودرا «متمدن» بنامد و به خود حق بدهد که «تمدن و متمدن بودن» را برای همه جهان تعریف کند و همه را برای پذیرش آن مجبور کند. رییس جمهور قبلی آمریکا در منطقه نفت خیز آسیا از «گاو شیرده» سخن می گفت و رییس جمهور فعلی آمریکا می گوید بقیه کشورهای جهان چیزی بیش از وصله شلوار جین آمریکا هم نیستند. حال اگر ملتی مانند ملت ایران برای دست یافتن به استقلال کشور خود به پاخیزد و همت مردان و زنان باایمان و فداکار خود که شهید قاسم سلیمانی اسوه و الگوی آنان است، اختیار اداره کشور خودرا به دست گیرد، از نظر قدرت های غربی مرتکب گناهی نابخشودنی شده است. آری، از نظر کسانی که به کشورهای اسلامی به چشم «گاو شیرده» می نگرند کدام گناه بزرگ تر و کدام تفکر خطرناک تر از این است که ملتی بخواهد در سیاست و اقتصاد و علم و فناوری و فرهنگ و سبک زندگی، استقلال داشته باشد و برمبنای ارزش های خود تصمیم بگیرد و موافق با هنجارهای خود عمل کند! زن ایرانی با رعایت حجاب که باید آنرا نماد آشکار اعتقاد اسلامی و پرچم استقلال فرهنگی او دانست، به برهنگی و سبک زندگی غربی نه گفته است و غرب چنین جرأت و جسارتی را تحمل نمی نماید. فراموش کرده ایم که چند سال پیش چگونه یک مرد آلمانی به یک بانوی جوان مصری با چاقو حمله کرد و او را در مقابل چشمان قاضی دادگاه و چشمان همسرش به جرم رعایت حجاب و پوشش اسلامی به قتل رساند. رفتاری که از بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمان در اعتراض به ممانعت مسئولان کشور قطر از تبلیغ و ترویج نمادهای هم جنس گرایی در مسابقات جام جهانی مشاهده شد، نمونه دیگری از روحیه استکباری غربیان برای تحمیل هنجارهای خود در قلمرو امور جنسیتی به همه مردم جهان است.
بر خلاف آنچه تبلیغ می شود تجربه چهل و چهار ساله جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که حجاب به هیچ وجه مانع حضور در کارهای اجتماعی و دست یافتن به موفقیت های علمی و هنری و ورزشی و اقتصادی و فرهنگی نیست. زن ایرانی در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هشت ساله نقشی ایفا کرده است که همچون ستاره ای بر تارک تاریخ می درخشد. امروزه نیز زنان مسلمان ایران با رعایت حجاب اسلامی در همه عرصه ها حضور دارند و روزبه روز دستاوردهای بهتر و بیشتری کسب می کنند.
زنان مسلمان ایران حق دارند از دولت های غربی که به بهانه نادیده گرفته شدن حقوق و آزادی های زن ایرانی به سبب رعایت حجاب اسلامی، مدعی پشتیبانی از آزادی زن در ایران می شوند بپرسند، که چرا وقتی در برخی از کشورهای منطقه ما، تا همین اواخر به زنان اجازه رانندگی داده نمی شد اعتراضی نمی کردند؛ و چرا وقتی نویسنده ای مانند «جمال خاشقچی» تنها به جرم چند انتقاد ربوده و قطعه قطعه شد و جسدش در اسید محو شد، از رعایت نشدن حقوق بشر نگران نشدند؟
سرانجام باید گفت مواجهه با آنچه در جامعه ما «بی حجابی» نامیده می شود باید کاملاً هوشمندانه و واقع بینانه باشد. چنانکه رهبر معظم انقلاب اسلامی هشدار دادند ضعف حجاب برخی از بانوان را نباید به مفهوم بی اعتقادی آنان به مبانی دینی و مخالفت آنان با انقلاب و جمهوری اسلامی دانست و علاوه بر این باید علاوه بر چادر که حجاب سنتی و فراگیر زنان مسلمان ایران است، انواع دیگر حجاب را، که نمونه هایی از آن در دیگر کشورهای اسلامی نیز مشاهده می شود در قالب حکم شرعی حجاب محترم و مجاز دانست.
شورای عالی انقلاب فرهنگی با تکیه بر لزوم و اهمیت رعایت حجاب در جامعه ایران از همه دستگاهها و نهادهای مسئول در این امر می خواهد که علاوه بر عمل به وظایف قانونی خود، در درجه اول با تبیین دیدگاه اسلام و قانون درباره ی زن و مسأله حجاب به تحکیم مبانی اعتقادی بانوان، خصوصاً نسل جوان به رعایت این فریضه الهی کمک کنند و ثانیاً در برخورد با بعضی هنجارشکنی ها در مسئله حجاب، مراقب باشند در دامی که دشمنان برای ملت ما طراحی نموده اند گرفتار نشوند و در زمین غرب که پیوسته درصدد ایجاد انواع دوگانه های سیاسی و اجتماعی میان ملت ماست، بازی نکنند.»

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای با صدور بیانیه ای؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی خانواده را کانون تربیت اخلاقی دانست بسته هستند Date | 11/01/2023