در قالب نامه مطرح شد؛ هاشمی گلپایگانی: نباید چادری ها را با قیمت بالای چادر جریمه کنیم

    Home  /  جشن  /  در قالب نامه مطرح شد؛ هاشمی گلپایگانی: نباید چادری ها را با قیمت بالای چادر جریمه کنیم

در قالب نامه مطرح شد؛ هاشمی گلپایگانی: نباید چادری ها را با قیمت بالای چادر جریمه کنیم Image

در قالب نامه مطرح شد؛ هاشمی گلپایگانی: نباید چادری ها را با قیمت بالای چادر جریمه کنیم

به گزارش صد کادو، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای خطاب به وزیر صمت خواهان رسیدگی به وضعیت قیمت بالای چادر مشکی در کشور، پشتیبانی از تولید داخلی این محصول و برخورد با افراد سودجو شد.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، محمدصالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای خطاب به سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت خواهان رسیدگی به وضعیت قیمت بالای چادر مشکی در کشور، پشتیبانی از تولید داخلی این محصول و برخورد با افراد سودجو شد.
در متن این نامه ضمن اشاره به این که دسترس پذیرتر کردن لباس زیبا، سالم، عفیفانه و ارزان یکی از اهداف نظام اسلامی در حوزه عفاف و حجاب است، آمده است:
وقتی حرف از حجاب برتر می زنیم، شاهد قیمت های سرسام آوری هستیم که عملاً یک خانم محجبه در شرایط اقتصادی امروز نمی تواند چنین محصولی را خریداری کند و اساساً مردم دیگر توان خرید پارچه و چادر مشکی را ندارند.
قیمت ارزان لباس های نامتعارف
وی به مقایسه قیمت این محصول با سایر پوشش های موجود در بازار پرداخته و افزوده است: قیمت گزاف خرید چادر مشکی درحالی است که شاهد فروش مانتوهای نامتعارف با قیمت هایی به مراتب نازل تر در فروشگاه ها هستیم.
این استاد حوزه و دانشگاه، این سوال را از طرف قشر معتقدین مطرح کرده است که لباس مناسب و مطابق با شرع و عرف چرا باید گران تر از لباس نامناسب و مبتذل باشد؟
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر ضمن اشاره به آمار اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران در رابطه با میزان نیاز کشور، حجم تولید داخل و قاچاق چادر مشکی ادامه داده است: طبق آیین نامه راهکارهای اجرایی حجاب و عفاف مصوب شورای فرهنگ عمومی کشور، وزارت صمت موظف به حمایت کامل حتی یارانه ای از واحدهای تولیدی چادر مشکی است.
هاشمی گلپایگانی، به آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس مصوب تیر ۱۳۹۴ هیأت وزیران و سیاست های کلان در امر گسترش حجاب و عفاف مصوب ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان اشاره و اضافه کرده است: بر طبق این مقررات وزارت صمت موظف است از واحدهای تولید چادر مشکی به صورت ویژه حمایت کرده تا قیمت آن به یک چهارم قیمت روز کاهش پیدا کند.
حمایت از تولید داخلی
برنامه ریزی برای تولید داخلی چادر مشکی از دیگر نکات مهم در این نامه است که دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر حمایت های جدی وزارت صمت برای حذف مالیات بر تولید این کالای فرهنگی، اعطای تسهیلات ریالی و ارزی به واحدهای تولیدی و حل مشکلات بانکی این مجموعه ها را از راهکارهای پشتیبانی از تولید داخلی این محصول فرهنگی عنوان کرده است.
وی همینطور به دلایل گرانی چادر مشکی پرداخته و افتادن قیمت گذاری این محصول به دست واردکنندگان و یک عده آدم خاص را یکی از عوامل گرانی این محصول برشمرده و خواهان رسیدگی به این مورد شده است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر یکسان بودن عوارض گمرکی چادر مشکی با پارچه های رنگی و نساجی را یکی دیگر از علل گرانی چادر مشکی عنوان و به این نکته اشاره کرده که در گذشته این عوارض متفاوت بوده است.
چادر مشکی در لیست محصولات مشمول استاندارد الزامی قرار گیرد
وجود محصولات بی کیفیت در بازار از دیگر دغدغه های دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این نامه است.
وی یکی از دلایل اصلی آنرا قرار نداشتن چادر مشکی در لیست محصولات مشمول استاندارد الزامی می داند و می افزاید: واردکنندگان به سادگی چادرهای بدون کیفیت را وارد بازار کرده و با قیمت های گران به فروش می رسانند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر حمایت وزارت صمت از طرح «چادر؛ کالای فرهنگی» مجلس را گامی در کاهش موانع موجود عنوان کرده است.
وی از زاویه دیگری هم به این مورد پرداخته و ضمن اشاره به آمار قلیل مراکز و فروشگاه های عرضه محصولات حجاب اسلامی در سطح شهرها و کلان شهرها خواهان برنامه ریزی برای افزایش این مراکز با همکاری وزارت صمت و سایر نهادهای ذی ربط شده است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در انتها تاکید کرده است: نباید چادری ها را با قیمت قیمت بالای چادر جریمه نماییم و برای دولت سیزدهم زیبنده نیست که نتواند مساله گرانی چادر را حل کند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در قالب نامه مطرح شد؛ هاشمی گلپایگانی: نباید چادری ها را با قیمت بالای چادر جریمه کنیم بسته هستند Date | 15/10/2022