در دیدار احمدوند با قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه تأكید شد؛ اراده ایران و روسیه برای توسعه روابط فرهنگی

    Home  /  جشن  /  در دیدار احمدوند با قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه تأكید شد؛ اراده ایران و روسیه برای توسعه روابط فرهنگی

در دیدار احمدوند با قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه تأكید شد؛ اراده ایران و روسیه برای توسعه روابط فرهنگی Image

در دیدار احمدوند با قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه تأكید شد؛ اراده ایران و روسیه برای توسعه روابط فرهنگی

به گزارش صد کادو، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه، در رابطه با زمینه های توسعه همکاری در حوزه های مختلف فرهنگی بین دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، یاسر احمدوند معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از کتابخانه دولتی روسیه با اولگا یاریلووا قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه و همینطور رؤسای کتابخانه دولتی، کتابخانه ادبیات خارجی (مارگاریتا رودومیلو) کتابخانه کودکان و کتابخانه نابینایان روسیه دیدار و بر ضرورت برنامه ریزی منسجم و بلندمدت برای توسعه همکاری در زمینه های فرهنگی، تاکید کرد.
حسین دیوسالار مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسعود احمدوند رایزن فرهنگی ایران در مسکو، یاسر احمدوند را در این بازدید همراهی کردند.
احمدوند بعد از بازدید از کتابخانه دولتی روسیه، در نشستی مشترک ضمن عرضه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه کتاب و کتابخانه ها، اظهار داشت: ایران و روسیه ظرفیت ها و امکانات فراوانی دارند که باید برای بهره مندی از آنها و انتقال تجربیات گامهای بلندی برداشته شود. امیدواریم با علاقه مندی موجود شاهد توسعه روابط و اجرای پروژه های مشترک باشیم و این آمادگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت کامل وجود دارد. پیشبینی می شود برنامه های مشترک با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روسیه شتاب بیشتری هم بگیرد.
وی در بخش دیگری از این نشست، بعد از دریافت نظرات و پیشنهادهای قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه و رؤسای کتابخانه های تخصصی این کشور، خواهان جمع بندی و طراحی مشترک طرح اجرایی فعالیتهای فرهنگی و کتابخانه ای با همکاری رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه شد. در این دیدار همینطور در زمینه برگزاری نمایشگاه مشترک کتاب کودک، کارگاه های تخصصی تصویرگری کتاب کودک، تبادل تجربیات مرمت نسخه های خطی و اعزام نویسندگان و ناشران توافق صورت گرفت.
اولگا یاریلووا؛ قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه هم روابط ایران و روسیه را بسیار مهم و قابل توجه دانست و بیان نمود: از این که در نمایشگاه سال جاری شاهد حضور جدی و گسترده جمهوری اسلامی ایران بودیم، بسیار خرسندیم و ضروریست تا در جهت توسعه همکاریهای مشترک تلاش نماییم.
وی ضمن پذیرش دعوت ایران برای حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اضافه کرد: تابحال درمورد تبادل تجربیات و اقدامات مشترک بخصوص در زمینه های فرهنگی، اقدامات مهم و مؤثری انجام شده که ضروریست با ترسیم چشم انداز و برنامه ریزی دقیق تر، فعالیتهای متنوع دیگری که می تواند زمینه ساز و تعمیق کننده دیگر حوزه های تعاملات فیمابین هم باشد تعریف شود. بدون شک این دیدارها هم نقش مهمی در رشد این فعالیت ها خواهد داشت.
توجه به شرایط مهم و روبه رشد روابط و تعاملات دو کشور، دعوت برای حضور روسیه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، زمینه سازی برای دیدار وزرای فرهنگ دو کشور، تقویت بخش کتاب های ایرانی در کتابخانه های ۱۹ مرکز اسلام شناسی و ایران شناسی در روسیه، برگزاری نشست های تخصصی، انتقال تجربیات در رابطه با کتاب و محصولات فرهنگی برای نابینایان، از دیگر مواردی بود که دو طرف در رابطه با آنها به بحث و تبادل نظر پرداختند.
افتتاح غرفه ایران در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو، برگزاری نشست تخصصی و رونمایی از ترجمه روسی تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب»، دیدارهایی با معاون اول شورای مفتیات روسیه، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان این کشور، رئیس نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو، رئیس موزه آرمیتاژ، رئیس انستیتوی نسخ خطی آکادمی علوم روسیه، رئیس موزه تاریخ ادیان این کشور، رئیس اداره دینی شمال غرب روسیه و مفتی سن پطرزبروگ، کشیش دمیتری سافانوف دبیر شورای بین الادیانی کلیسای ارتدوکس روسیه و همینطور بازدید از مسجد جامع مسکو، کلیسای جامع مسیح منجی، کتابخانه دولتی روسیه، موزه آرمیتاژ، انستیتو نسخ خطی، موزه تاریخ ادیان، کلیسای اسحاق و دیگر مراکز فرهنگی، ازجمله برنامه های یاسر احمدوند در این سفر ۴ روزه بوده است.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در دیدار احمدوند با قائم مقام وزیر فرهنگ روسیه تأكید شد؛ اراده ایران و روسیه برای توسعه روابط فرهنگی بسته هستند Date | 11/09/2022