ماراتن جایزه ادبیات داستانی زنان ۲۰۲۲، بعد از دو بار تعویق به خط نهایی نزدیک شد

    Home  /  جشن  /  ماراتن جایزه ادبیات داستانی زنان ۲۰۲۲، بعد از دو بار تعویق به خط نهایی نزدیک شد

ماراتن جایزه ادبیات داستانی زنان ۲۰۲۲، بعد از دو بار تعویق به خط نهایی نزدیک شد Image

ماراتن جایزه ادبیات داستانی زنان ۲۰۲۲، بعد از دو بار تعویق به خط نهایی نزدیک شد

به گزارش صد کادو بیست وششمین مراسم اهدای «جایزه ادبیات داستانی زنان» که به دلیل تمدید محدودیت های کرونایی در انگلیس، به تعویق افتاده بود، لیست بلند خویش را اعلام نمود.
به گزارش خبرنگار کتاب ایرنا از تارنمای جایزه ادبیات داستانی زنان، این جایزه لیست بلند سال ۲۰۲۲ شامل ۱۶ کتاب را منتشر نمود. این لیست هم نویسندگان کار اولی و هم نویسندگان مشهور و تحسین شده را در بر می گیرد و آثاری از از سراسر جهان را شامل می شود.
پنج نویسنده بریتانیایی، ۶ آمریکایی، دو نیوزلندی، یک نویسنده ترک-بریتانیایی، یک نویسنده آمریکایی-کانادایی و یک نویسنده ترینیدادی در لیست بلند جایزه حضور دارند و در کنار چهار رمان نویس نخستین، پنج نویسنده هم قبلاً در لیست نامزدهای اولیه قرار گرفته اند.
مری آن سیگارت، رئیس داوران جایزه ادبیات داستانی زنان، اظهار داشت: انتخاب تنها ۱۶ رمان از میان ۱۷۵ رمان ارسالی، یک ماراتن بود. بعد از یک بحث پرشور، دریافتیم که ۱۶ رمان مورد نظر بسیار متنوع هستند و توسط زنان در هر سنی از سراسر جهان نوشته شده است، ژانرهای مختلف را پوشش می دهد و از ناشران بزرگ و کوچک به چاپ رسیده اند. ما مطمئن هستیم که این لیست طولانی اعجاب انگیز، متعدد و الهام بخش، برای هر خواننده، چه مرد و چه زن، نکته ویژه ای را عرضه می دهد.
لورین کندی، روزنامه نگار و ویراستار برنده جایزه، دوروتی کومسون، رمان نویس، روزنامه نگار و دارنده پادکست پرفروش جهانی؛ آنیتا ستی، نویسنده و روزنامه نگار ادبی برنده جایزه و پاندورا سایکس، روزنامه نگار و نویسنده، داوران این دوره از جایزه بودند.
۱۶ کتاب لیست شده به شرح زیر است:
خانه خودت را بساز نوشته ویولت کوپراسمیت،
آخرین تجدید قوای اوپال و نوادا اثر دانی والتون،
نانی که شیطان سرشت نوشته لیسا آلن آگوستینی
بی دقت اثر کریستی کیپ
کاخ کاغذی نوشته میراندا کولی
حلقه عظیم نوشته مگی شیپ استد
به دنبال جلب توجه نوشته شارلوت مندلسون
کتاب شکل گرفتن و خلاء نوشته روث اوزکی»
اندوه و خوشی برای مگ میسون
سالت لیک نوشته لولو آلیسون
همدردی از فاصله دور نوشته کاترین چیدگی
فلامینگو نوشته ریچل الیوت
حکم نوشته لوئیس ادریچ
روز آسمان نوشته لئون راس
خلق گذرگاه نوشته مورووا یجید
جزیره درختان گمشده نوشته الیف شافاک
برنده جایزه زنان داستان ۲۰۲۲ چهارشنبه ۱۵ ژوئن اعلام می شود.
جایزه ادبیات داستانی زنان (The Women’s Prize for Fiction) یکی از مهم ترین جوایز ادبی بریتانیاست که کار خویش را از پاییز سال ۱۹۹۵ میلادی شروع کرد و هر ساله به یک نویسنده زن از هر ملیتی برای بهترین رمان انگلیسی که همان سال در انگلستان چاپ شده باشد، اعطا می شود.
جایزه ۳۰ هزار پوندی ادبیات داستانی زنان از بیست و شش سال پیش تابحال هرساله از آثار داستانی ممتاز، بلندپروازانه و دست اول که توسط زنان از سراسر جهان به زبان انگلیسی نوشته شده اند، حمایت و تقدیر می نماید. سال قبل سوزان کلارک، برای قسمت دوم از رمان جاناتان استرنج و آقای نورل جایزه ادبیات داستانی زنان سال ۲۰۲۱ را از آن خود کرد.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای ماراتن جایزه ادبیات داستانی زنان ۲۰۲۲، بعد از دو بار تعویق به خط نهایی نزدیک شد بسته هستند Date | 09/03/2022

categories & tags