چالش های تازه جهان در تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم

    Home  /  جشن  /  چالش های تازه جهان در تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم

چالش های تازه جهان در تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم Image

چالش های تازه جهان در تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم

به گزارش صد کادو کتاب «تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم» که اخیرا روانه بازار نشر شده است، از هفتاد سالی سخن می گوید که جهان با چالش هایی روبه رو شد که پیش از این وجود نداشت.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم نوشته وِین سی. مک ویلیامز و هری پیوتروفسکی که به تازگی با ترجمه فاطمه شاداب و توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده، روایت وقایع جهان را برای هفت دهه دنبال می کند.
کتاب پیش رو در واقع ویراست هشتم کتاب تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم است که نسخه اصلی آن در سال ۲۰۱۴ انتشار یافته است و وقایع جهان را از سال ۱۹۴۵ تا اوایل سال ۲۰۱۴ دنبال می کند.
در گذر از هفتاد سالی که این کتاب از آن سخن می گوید، جهان با چالش هایی روبه رو شده که پیش از این وجود نداشتند. شاید بتوان گفت بارزترین تغییر سه دهه گذشته سرعت یافتن روند جهانی شدن اقتصاد باشد، روندی که سبب شده روابط اقتصادی بین کشورها رونق اقتصادی به همراه آورد، بخصوص چین و هند از این روند بهره مند شدند اما جهانی شدن مشکلات خاص خویش را داشت.
در همین دوران بحران های اقتصادی و رکود جهانی که از سال ۲۰۰۷ آغاز شد، نرخ بالای بیکاری و توزیع نامتناسب ثروت به وقوع پیوست
تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم بر این نکته پای می فشارد که تاریخ، بخصوص تاریخ سیاسی معاصر، فقط گردآوری حقیقت های گذشته نیست، بلکه با اندیشه های متناقض زنده و پویاست.
بر این اساس وِین سی. مک ویلیامز و هری پیوتروفسکی در این کتاب به دنبال این هستند که خوانندگان را برای مقابله با این تناقض ها، اندیشه ها و دیدگاه های متعدد و طرح ریزی عقاید خودشان دعوت کنند.
تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم از ۵ بخش و ۲۳ فصل تشکیل شده است؛
عناوین بخش های اصلی کتاب به ترتیب عبارت از «ریشه های جنگ سرد»، «ملی گرایی و آخر دوران استعمارگری»، «تحول در قدرت های جهانی»، «جنوب جهانی» و «ظهور چشم اندازهای نو» هستند.
در بخش ابتدایی کتاب، ۴ فصل تدوین شده است: «پایان جنگ جهانی دوم و آغاز عصر هسته ای»، «نهادینه شدن جنگ سرد»، «جنگ سرد در آسیا: تغییر صحنه درگیری» و «تقابل و همزیستی».
بخش دوم کتاب هم ۴ فصل با عناوین «استعمارزدایی در آسیا»، «استعمارزدایی در آفریقای زیر صحرا»، «استعمارزدایی در جهان عرب» و «درگیری اعراب و اسرائیل» را شامل می شود.
بخش سوم کتاب هم شامل ۳ فصل شامل «جهان کمونیست پس از استالین»، «جنگ در هندوچین» و «تنش زدایی و آخر جهان دوقطبی» است.
بخش چهارم کتاب هم از ۵ فصل شامل «چالش های توسعه اقتصادی»، «آفریقا»، «آمریکای لاتین»، «جمهوری خلق چین و تایوان» و «شبه قاره هند و جنوب شرق آسیا» تشکیل شده است.
در نهایت باید اظهار داشت که فصول هفدهم تا بیست و سوم کتاب هم در بخش پنجم آن قرار دارند. عناوین این فصول هم شامل «جهانی شدن اقتصاد»، «برآمدن شرق آسیا»، «روسیه: میراث امپراتوری شوروی»، «مسابقه تسلیحات هسته ای»، «ظهور اسلام سیاسی در خاورمیانه و شمال آفریقا»، «یازده سپتامبر، افغانستان و عراق» و «بهار عربی زمستان شده؟» است.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
خروشچف به سرعت واکنش نشان داد. در ماه ژوئیه، او ۱۳۰۰ مشاور اقتصادی، مهندس و تکنیسین شوروی را همراه با طرح و برنامه هایشان از چین فراخواند و بدین سان پروژه های بسیاری نیمه کاره رها شدند. این اقدام ضربه سختی بر چین که در راه صنعتی شدن گام بر می داشت وارد کرد. همزمان مسکو توافقنامه دیگری را که برای تأمین فناوری هسته ای چین به منظور تولید بمب اتمی بود ملغا کرد.
خروشچف امیدوار بود با این اقدامات چین را به مسیر تبعیت از سیاست های شوروی و پیروی از رهبری مسکو در جهان کمونیستی بازگرداند. در سال بعد به نظر می رسید پکن راضی شده باشد، اما خیلی زود معلوم شد که این فقط وقفه ای کوتاه مدت بوده است، چون که در اکتبر ۱۹۶۱ خروشچف در سخنرانی افتتاحیه بیست و دومین کنگره حزب کمونیست شوروی بار دیگر با کلامی تند به چینی ها حمله کرد.
او به سیاست های مختلف چین همچون پروژه های سلیقه ای و شخصی مائو، تشکیل کمون های کشاورزی، تاخت. او معتقد بود که توسعه صنعتی باید بر تجربه نسنجیده تشکیل کمون ها مقدم باشد. در یک کلام، کمونیسم فقط با پیروی از رهبری شوروی تحقق می یافت. در واکنش به این سخنان، چو ان لای، وزیر امور خارجه وقت چین، به همراه هیات نمایندگی چین از سالن خارج شدند و به پکن بازگشتند. این در حالی بود که روز پیش از آن چو ان لای دو حلقه گل پای مقبره لنین – استالین گذاشته بود. حالا دیگر اختلاف چین و شوروی هویدا شده بود.
تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم با ۷۳۶ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۵۰ هزار تومان اخیرا از جانب انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای چالش های تازه جهان در تاریخ جهان پس از جنگ جهانی دوم بسته هستند Date | 06/03/2022