مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با صد كادو مطرح كرد: از معافیت مالیاتی و تدوین بیمه بیکاری هنرمندان تا صدور ۷۲هزار هنر کارت

    Home  /  جشن  /  مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با صد كادو مطرح كرد: از معافیت مالیاتی و تدوین بیمه بیکاری هنرمندان تا صدور ۷۲هزار هنر کارت

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با صد كادو مطرح كرد: از معافیت مالیاتی و تدوین بیمه بیکاری هنرمندان تا صدور ۷۲هزار هنر کارت Image

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با صد كادو مطرح كرد: از معافیت مالیاتی و تدوین بیمه بیکاری هنرمندان تا صدور ۷۲هزار هنر کارت

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، از عرضه تسهیلات حمایتی، بیمه های تأمین اجتماعی و تکمیلی، تقویت اقتصاد هنر، پیگیری معافیت مالیاتی هنرمندان، افزایش اعضا تا ۹۰هزار عضو و عملیاتی کردن صدور ۷۲هزار کارت هنر برای تحقق عدالت فرهنگی اطلاع داد.
سیدمجید پوراحمدی با تشریح فعالیت ها، اقدامات و عملکرد صندوق اعتباری هنر بخصوص در دولت مردمی طی چند ماه اخیر بعنوان اقدامات کوتاه مدت در گفتگو با ایرنا، عنوان کرد: مبحث پشتیبانی از هنرمندان و رفع مشکلات و دغدغه های این قشر فرهیخته و ایجاد زمینه هایی برای حمایت و مرتفع ساختن مسائل آنها بعنوان وعده داده شده در ابتدای شروع فعالیت دولت سیزدهم و دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این وزارت خانه، همواره بعنوان اولویت در دستور کار قرار گرفت و باجدیت تا به امروز دنبال شده و خیلی از وعده ها هم محقق شدند.

پرداخت بسته دوم حمایتی دولت به هنرمندان تا پیش از شب عید
مشاور وزیر فرهنگ در ادامه بااشاره به عرضه تسهیلات و بسته های حمایتی در سه نوبت طی ماههای گذشته و ادامه آن در ماه های آینده همچون موارد حمایتی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه عنوان نمود و اظهار داشت: در مرحله اول همزمان با شب یلدا مبلغ یک میلیون تومان به حساب تمامی اعضای دارای کارت هنر واریز شد. مرحله دوم هم به زودی تا پیش از آخر اسفندماه جاری به مبلغ یک ونیم میلیون تومان به حساب اعضا بعنوان عیدی واریز خواهدشد.
پوراحمدی در ادامه زمان پرداخت و واریز مرحله سوم بسته های حمایتی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به احتمال زیاد همزمان با شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) عنوان نمود وگفت: دراین مرحله هم یک میلیون تومان به حساب اعضای دارای کارت هنر واریز می شود.
به گفته وی، واریزی این مبلغ برای برخی هنرمندان دارای درجه یک هنری که حدود ۸۶۶ نفر هستند کمی بیشتر از سایر اعضاست. چونکه آنها پیشکسوت و دارای کهولت سن هستند. از طرفی سابقه مستمر آموزش و تربیت شاگرد و هنر آموز دارند و گاها هم صاحب سبک هستند بنابراین به پاس قدردانی از یک عمر تلاش هنری این قشر فرهیخته مبلغ واریزی آنها کمی بیشتر از دیگر اعضاست.
تلاش برای دریافت مرحله چهارم بسته حمایتی
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این که آیا مرحله چهارمی هم وجود دارد؟ پاسخ داد: همه تلاش دولت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این است تا منابعی برای درنظر گرفتن مرحله چهارم بسته حمایتی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه محقق شود.
پوراحمدی درعین حال یادآورشد: با مجموع تلاشهای صورت گرفته و درحال پیگیری، امیدواریم طی خرداد یا تیرماه ۱۴۰۱ واریزی مرحله چهارم هم تقدیم اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه گردد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درپاسخ به این که میزان مبالغ درنظر شده کم بوده؟ خاطرنشان کرد: این اقدام برای اولین بار در این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی صورت گرفته و سابقه مشابه پرداختی در دوره های قبل وجود نداشته است
تاکید بر عرضه خدمات بدون تبعیض به اعضا
برمبنای سیاست عدالت فرهنگی خدمات صندوق بدون هرگونه تبعیض به تمامی اعضا فارغ از زمینه فعالیت، محل فعالیت و… تعلق می گیرد. در این خصوص هم تمامی اعضای حائز شرایط از این تسهیلات حمایتی برخوردار شدند. مواردی هم داشتیم که بدلیل تمکن مالی داوطلبانه رجوع و یا اعلام داشتند که نیازی به دریافت این تسهیلات ندارند
پرداخت ۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات و بسته های حمایتی
پوراحمدی درادامه همینطور ضمن اشاره به تعلق ۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات و بسته های حمایتی به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در شرایط انتشار کرونا از جانب دولت مردمی از آغاز فعالیت دولت تاکنون، جای تقدیر دارد، افزود: این پرداختی ها زمانی انجام شده که دولت در شرایط سخت کمبود بودجه، تحریم ها ومشکلات مالی قرار دارد اما به شکل ویژه به قشر فرهیخته هنرمندان اهتمام ورزید.

او همینطور درمورد استفاده همگانی اعضای صندوق اعتباری هنر از این تسهیلات، عنوان کرد: البته برخی هم خودشان داوطلبانه رجوع یا اعلام داشتند که نیازی به دریافت این تسهیلات ندارند.
پالایش اعضا روال عادی صندوق هنر است
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، در بخش دیگری از سخنان خود پالایش اعضا در این صندوق را روالی عادی و طبیعی دانست وگفت: برپایه دستورالعمل موجود هر سه سال یک مرتبه باید اعضای صندوق مدارک و ثبت نام خویش را بروزرسانی کنند و مدارک مورد نیاز را بارگذاری نمایند.
وی اضافه کرد: متاسفانه افرادی هم در این میان در دوره های قبل با بارگذاری مدارک جعلی به عضویت این صندوق درآمده اند که اصلا هیچگونه فعالیت هنری ندارند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، ملاک تشخیص جذب وثبت نام اعضا را خانه های هنرمندان، سینما، تئاتر، موسیقی، مطبوعات، انجمن هایی که درارتباط با این صندوق هستند همراه با ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های سراسر کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: تلاش و تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت همه جانبه از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه است از این رو مصمم به عرضه خدمات و تسهیلات به هنرمندان هستیم تا افراد غیرهنرمند حذف و تنها اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و فعالان این حوزه ها از خدمات و تسهیلات صندوق اعتباری هنر بهره مند شوند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در مورد اعتراضات به بیمه گر تکمیلی را این گونه توضیح داد که ما از تماسهای تلفنی با مرکز پیام صندوق متوجه می شویم که اعتراضات به پایین ترین سطح خود رسیده تا جایی که حتی شاید میانگین در میان این همه اعضای استفاده کننده ۲۰ تا ۳۰ مورد در هفته بیشتر نبوده که آنها هم با حضور کارشناسان و پاسخگویی آنها به امورا شان رسیدگی می شود.
تاکید بر تقویت صندوق هنر و صنایع خلاق
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه مبحث تقویت صندوق هنر وحوزه صنایع خلاق توسط دکتر اسماعیلی از آغاز قبول مسئولیت در این وزارت خانه و اولویت بندی و برنامه ریزی برای نهادینه شدن این مهم را یاد شده قرار داد و عنوان کرد: برای این منظور ساختاری را تعریف کرده و بر سرمایه گذاری در این دو حوزه تاکید شد.
تاکید بر توانمند سازی اقتصاد هنر
به قول پوراحمدی تلاش این بود تا توانمند سازی حوزه مجموعه فعالیتهایی شکل گیرد تا از حالت سازمان حمایت گر به سازمان توانمند ساز برسیم از این رو رویکرد ما تغییر از سازمان حمایت گر به سازمان توانمندسازی است بطوریکه از سازمان توزیع منابع به سازمان درآمد پایدار برسیم.
وی خاطرنشان کرد: مصمم هستیم تا با به وجود آوردن تغییرات ساختاری تعریف شده از این پس به طور عمده اتکا به بودجه دولت نداشته باشیم و بتوانیم از سایر بازارهای مالی و سرمایه گذاری استفاده نماییم.
طراحی پروژه ها باهدف رونق اقتصاد فرهنگ و هنر
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ضمن اشاره به طراحی ۲۱ پروژه در حوزه اقتصاد را بتوانیم ما هم اقتصاص سازی در حوزه محصولات فرهنگی و هنری و داشته باشیم.
به گفته وی، مبحث صندوق جسورانه در حوزه سینما هم یکی از پروژه هایی است که تعریف شده است تا بتوانیم به پشتیبانی از تولید بعنوان متولی زمینه جذب سرمایه را در صندوق ایجاد نماییم.
تقویت اقتصاد هنر به مفهوم دولتی شدن هنر نیست
پوراحمدی اضافه کرد: ازسویی درتلاشیم آثار فرهنگی و هنری که توسط اهالی فرهنگ و هنر تولید می شود در داخل خارج به فروش برسد. مثلا دنبال این هستیم که یک حراجی طراحی و ایجاد تا با جریان نظارتی و ساز و کار مرکز حراجی های آثار ایرانی را راه اندازی نماییم.
وی تصریح کرد: این مهم به مفهوم دولتی شدن فرهنگ و هنر نیست بلکه به دنبال بسترسازی هستیم.
به گفته وی، دولت موظف است بسترسازی و توانمندسازی کند تا هنرمندان زمینه خرید و فروش و فعالیت خودشان و اتکا به کارهایشان مد نظر قرار بگیرد.
آماده پذیرش مستمری بگیران فرهنگی وهنری هستیم
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد مستمری بگیران این صندوق هم اظهار داشت: الان حدود ۲۶۸۳ نفر حائز شرایط به ما معرفی و تأمین منابع مالی شده تا آنها به صورت مستمری بگیر هر ماه مبلغی را دریافت نمایند.
پوراحمدی در عین حال تصریح کرد: با تأمین منابع مالی هیچگونه منعی برای پذیرش هرتعداد مستمری بگیر هنرمند نداریم.
صدور بیشتر از ۷۳ هزار کارت هنر
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر با اشاره و تشریح کارکرد کارت هنر، اظهار داشت: هم اکنون از ۸۸ هزار عضو فعلی صندوق اعتباری هنر، ۷۳ هزار نفر دارای هنر کارت هستند.
پوراحمدی یادآورشد: تمامی کارهای مالی، پرداختی، تقدیم خیلی از بسته های حمایتی و تسهیلات هم از همین طریق به اهالی فرهنگ و هنر و رسانه عرضه می شود.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درادامه با عرضه آماری از جذب و تبت نام اعضای برای بهره مندی از بیمه ها طرف قرارداد این صندوق، عنوان کرد: هم اکنون ۴۵ هزار نفر عضو تأمین اجتماعی هستند که حدود ۱۳۲ میلیارد تومان برای بهره مندی از خدمات تأمین اجتماعی برای آنها هزینه و برای بیمه تکمیلی هم حدود ۶۰ میلیارد تومان هزینه می شود.

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر ضمن اشاره به عرضه تسهیلات مختلف از جانب دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سقف کمک های مالی دولت به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را ۶۰۰میلیاردتومان عنوان نمود و اظهار داشت: ازاین میزان تسهیلات ضروری بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان، ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات دوران کرونا، مابقی هم درقالب بسته های حمایتی، کمک بلاعوض، وام و… بوده است.
بیمه بیکاری هنرمندان وعده ای که محقق شد
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر مبحث بیمه بیکاری را یکی از اقدامات خوب و به جای این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان نمود وگفت: آئین نامه ای در خرداد ماه سال جاری تدوین شد و مرداد ماه اصلاحیه روی آن توسط معاون اول رئیس جمهور انجام و سپس ابلاغ گردید الان شورایی بدین منظور به ریاست معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده که دبیرخانه آن در محل صندوق اعتباری هنر قرار دارد.
وی اضافه کرد: اولین جلسه آن برگزار شده و ایراداتی اعضا برای این آئین نامه گرفته اند.
به گفته پوراحمدی درمورد پیشبینی تعلق بیمه بیکاری به هنرمندان سعی شده تا این مورد در بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شود. مبحث با جدیت از راه صندوق و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درحال پیگیری است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: یکی از خواسته های هنرمندان فارغ است ایام کرونا، دائمی شدن مبحث توجه به بیمه بیکاری اهالی فرهنگ، هنر و رسانه است.
به گفته وی، البته این مورد بین بخشی و میان بخشی است اما ما تلاش خودمان را انجام دادیم تا مبحث بیمه بیماری این قشر دائمی و لحاظ شود.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در مورد قرار گرفتن بیمه هنرمندان در ردیف مشاغل آزاد هم توضیح داد: اغلب هنرمندان در پروژه هایی موقت و کوتاه مدت مانند سینما مثلا منشی صحنه یا اثری تولید می کنند که بعد از مدتی کار به اتمام می رسد و کافرمایی دائمی وجود ندارد.
پوراحمدی در خاتمه باتشریح دیگر فعالیت ها و اقدامات صندوق اعتباری هنر، تصریح کرد: حمایت همه جانبه و کمک به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از جانب این صندوق وظیفه خود می دانیم و در این راه تمامی تلاش و کوشش خویش را در جهت کمک و حمایت و در عین حال توانمند سازی هنرمندان به کار خواهیم بست.
منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با صد كادو مطرح كرد: از معافیت مالیاتی و تدوین بیمه بیکاری هنرمندان تا صدور ۷۲هزار هنر کارت بسته هستند Date | 05/03/2022