در بزرگداشت مهدی محقق عنوان شد مردی که دائم درحال تدریس و تحقیق است

    Home  /  جشن  /  در بزرگداشت مهدی محقق عنوان شد مردی که دائم درحال تدریس و تحقیق است

در بزرگداشت مهدی محقق عنوان شد مردی که دائم درحال تدریس و تحقیق است Image

در بزرگداشت مهدی محقق عنوان شد مردی که دائم درحال تدریس و تحقیق است

در آیین نکوداشت مهدی محقق از فعالیتهای فرهنگی و علمی مردی سخن گفته شد که دائم درحال تدریس، تالیف، ترجمه و تحقیق است.

به گزارش ایسنا، آیین نکوداشت مهدی محقق چهره ماندگار و رئیس هیئت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به همّت شبکه رادیویی فرهنگ در چارچوب مراسم بزرگداشت «فرزانگان فرهنگ» یکشنبه ۱۰ بهمن برگزار شد.

در این مراسم که مقارن با زادروز این چهره پیشکسوت فرهنگی در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد، تعدادی از مدیران و چهره های علمی و فرهنگی از تلاشهای چهره نامدار عرصه علم و فرهنگ ایران قدردانی کردند.

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سرور بختی رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سیدمحمود دعایی سرپرست مؤسسه اطلاعات، وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما در امور فرهنگی، علی بخشی زاده معاون صدا، علیرضا قزوه مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود و تعدادی از مدیران رادیو حضور داشتند.

محققی بالنده در تربیت اسلامی
علی بخشی زاده معاون صدا، با بیان اینکه سرشت تابناک مهدی محقق، اندیشه ای سترگ می سازد، اظهار داشت: طمأنینه و آرامش روحی ایشان از علایم مؤمن است.
او با تبریک زادروز استاد محقق بیان نمود: مفتخریم که زادروز مردی حکیم و فرزانه را نکو می داریم که در تربیت اسلامی بالنده و تنومند شده است بگونه ای که بیان و قلم او حکم «یُدرَک و لا یوصف» دارد.

اهتمام به معرفی قله های حکمت و فلسفه

وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما در امور فرهنگی هم با یادآوری حضور محقق در همایش «گوهرشاد» اظهار داشت: ایشان یکی از راویان و شاهدان قیام گوهرشاد هستند و به تأسی از پدر بزرگوارشان مرحوم شیخ عباس علی محقق، از رهبران قیام گوهرشاد، خاطرات زیادی از آن واقعه دارند.
او ضمن اشاره به نقش محقق در اعتلا و گسترش فرهنگ ایران اسلامی بیان نمود: زمینه سازی برای حرکت به سمت شکل گیری تمدن نوین اسلامی یکی از وظایف رسانه ملی ست و در این راه، تفکر و شخصیت استاد محقق الگوی مناسبی ست.
جلیلی با بیان اینکه رسانه ملی باید با معرفی شخصیت های بزرگ، قله های حکمت و فلسفه را نمایان کند اظهار داشت: اندیشه استاد، برای ما غنیمتی است تا افق های روشن آینده را در پرتو حضور و تفکر چنین بزرگواران نمایش دهیم.

تجسم وحدت حوزه و دانشگاه
غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم با توصیف شخصیت محقق اظهار داشت: ایشان نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشکی اسلامی، مصحح و شارح کتب ادبی و فلسفی و فقهی است و از رسانه ملی سپاسگزارم که در سالروز ۹۳ سالگی ایشان این مراسم را برگزار کرده است.
او با بیان اینکه این فیلسوف نمونه استادانی ست که بیشتر از معارف حوزوی بهره برده اند، اظهار داشت: این گروه از استادان با برخورداری از تحصیلات حوزه و سپس با ادامه تحصیل در دانشگاه ها موفق شدند از گسیختگی حوزه و دانشگاه بکاهند. نمونه های آن، علامه قزوینی، سیدجعفر شهیدی، عباس زریاب خویی و محمدرضا شفیعی کدکنی هستند که با معارف دینی آشنایی دارند و استاد محقق به این سلسله متعلق می باشد که در هجوم موج تجدد، نسل دانشگاهی را با معارف اسلامی آشنا کرده است.
حداد عادل خاطرنشان کرد: تصویری که در این ۵۳ سال آشنایی از استاد در ذهن من نقش بسته تصویر دانشمندی ست که در دانشکده های ادبیات و الهیات مدام درحال تدریس است و در کنار ترجمه، تألیف و تحقیق علمی در مؤسسات علمی و فرهنگی مشغول پژوهش است. این تصویر یگانه برای ما غنیمتی ست که باید به آن احترام بگذاریم.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر اینکه محقق را باید تجسم وحدت حوزه و دانشگاه دانست، اظهار داشت: او مردی برآمده از حوزه است که ضمن حفظ ارتباط فرهنگی و ذهنی اش با حوزه حضوری بالنده در فضای دانشگاه داشته و تجسم کامل علامه ادیب و فقیهی مجتهد است.
او به جوان های کشور سفارش کرد که محقق را الگوی خود بدانند و زندگی پرباری را در راه علم و دین برگزینند.

حاضر در کنار بزرگان فلسفه و حکمت
در ادامه این مراسم، مهدی محقق با قدردانی از برگزاری این مراسم و دوستانش خویش را مدیون شیخ محمدتقی آملی دانست. او با بیان اینکه در ۹ سالگی، مشهد را به قصد تهران ترک کرده و در مدارس مروی و سپهسالار (مدرسه شهید مطهری) مشغول به تحصیل شده بود، اظهار داشت: جلسات این مدرسه مجلس جامعی بود که فقیه داشت، فیلسوف داشت، ادیب داشت و درباره مسائل مختلف همچون این که هر کسی چه دیده، چه خوانده، چه کتاب هایی چاپ شده، چه مقالاتی نوشته، بحث می شد.

اندیشه والا و تلاشی بی بدیل برای نسل جوان
علیرضا حبیبی مدیر شبکه رادیویی فرهنگ هم در این مراسم بودن در محضر استاد و دیدار با فرزانگان فرهنگ را امری دلنشین خواند که با برگزاری این مراسم و نظایر آن، امکان پذیر شده است.
او خاطرنشان کرد: قد و قامت مهدی محقق در گستره علم و ادب از علائم «حیات فرهنگی»ست و ایشان از احیاگران میراث خردگرایی در عهد اسلامی هستند.
حبیبی ضمن تبریک و گرامی داشت نودوسومین سالروز میلاد حکیم فرزانه، ضمن اشاره به ۸۰ سال مجاهدت و فعالیت این علامه حکیم، بیان نمود: فعالیت در ۴۰ سازمان علمی و ادبی و دینی و به جا گذاشتن آثار پرارزش دستاورد سال ها تلاش در عرصه فرهنگ است که جای قدردانی دارد.
او ضمن اشاره به انواع آثار کلامی و مکتوب محقق افزود: اهل فرهنگ و معنا آشنایی با بزرگان را مرهون تلاشهای علمی استاد هستند.
مدیر رادیو فرهنگ خطاب به مهدی محقق بیان نمود: شما نیازمند هیچ تجلیل و نکوداشتی نیستید که سراسر زندگی شما همه تلاش پرارزش و ثمرات اثرگذار می باشد اما برگزاری این مراسم نیاز ما برای شناخت و آموزش بیشتر است.
وی در پایان، یکی دیگر از ثمرات وجود علامه را تربیت نسلی فرهیخته و استادان بی بدیل جهان دانش و علم برشمرد و اظهار داشت: حافظه تاریخ، این خدمت بزرگ برای تربیت نسلی اندیشمند را فراموش نخواهد کرد.

کمک به ماندگاری تمدن
محمود شالویی هم با ابلاغ سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دکتر محقق، اظهار داشت: هرچه در کشور به مفاخر خود بها دهیم و به قول های آنها عمل نماییم، بهتر می توانیم به ماندگاری تمدن ها کمک نماییم.
او اضافه کرد: دکتر محقق که الان رئیس هیئت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ست، مؤسس دایره المعارف تشیع و سال ها رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بود و آثار به جامانده از دوران حضور این فیلسوف بزرگ همچنان در انجمن قابل مشاهده می باشد.

از سرآمدان روزگار
حسن بلخاری هم با بیان اینکه استاد محقق ۱۶ سال از عمر خویش را در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به بزرگداشت بزرگان فرهنگ ایران گذرانده است، اظهار داشت: در این پنج سال که در انجمن هستم هیچگاه خویش را در جای ایشان ندیدم و در کنار استاد شاگردی کرده ام.
او اضافه کرد: ایشان در حوزه حکمت و فلسفه، عرفان و صرف و نحو عرب سرآمد روزگارش است و مجموعه های «متون و مقالات در تاریخ و اخلاق پزشکی در ایران و اسلام» و «طب روحانی رازی»، «مفتاح الطب و منهاج الطلاب» و… بخشی از حکمت و وقوف ایشان در طب است که اندک کسی به این وقوف در زمان حال رسیده است.
بلخاری خاطرنشان کرد: اندک کسانی هستند که از جایگاه محقق به محَقَق رسیده باشند و همگان شهادت می دهند که ایشان به این مقام نائل شده اند و حکمت علم و عرفان در حیات شان تجلی پیدا کرده است.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در بزرگداشت مهدی محقق عنوان شد مردی که دائم درحال تدریس و تحقیق است بسته هستند Date | 03/02/2022