حسین ریگی با مهر مطرح كرد؛ كوچ سینماگران به عرصه سریال سازی

    Home  /  جشن  /  حسین ریگی با مهر مطرح كرد؛ كوچ سینماگران به عرصه سریال سازی

حسین ریگی با مهر مطرح كرد؛ كوچ سینماگران به عرصه سریال سازی Image

حسین ریگی با مهر مطرح كرد؛ كوچ سینماگران به عرصه سریال سازی

صد کادو: حسین ریگی کارگردان فیلم سینمایی لیپار ضمن اشاره به صدور پروانه نمایش برای این فیلم، بیان کرد که آنرا به سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ارائه خواهدنمود.

حسین ریگی کارگردان فیلم سینمایی «لیپار» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره زمان اکران این فیلم بیان کرد: ما باید پروانه نمایش فیلم را پیش از برگزاری جشنواره فیلم فجر می گرفتیم و حالا این مجوز را داریم، اما تمرکزی روی بحث اکران نداریم. بیشتر روی این مساله تمرکز داریم که بتوانیم فیلم را به سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ارائه بدهیم و از طرف دیگر زمینه حضور آنرا در جشنواره های دیگر جهانی فراهم نماییم. اگر شرایط کمی بهتر شود، به اکران عمومی هم فکر می نماییم چون سعید خانی مدیر خانه فیلم و تهیه کننده «لیپار» کارهای پخش آنرا پیگیری می کنند.
وی اضافه کرد: هم اکنون واقعاً شرایط برای اکران آنلاین فیلم ها چندان مهیا نیست چون بلافاصله پس از بارگذاری در پلت فرم ها، نسخه با کیفیت فیلم قاچاق و از شبکه های فارسی زبان خارجی پخش می شود. این مساله از نظر مالی به فیلم ضربه می زند، حتی این اتفاق به لحاظ هنری هم صدمه ای به فیلم هاست. چون هر فیلمسازی دوست دارد کارش را باکیفیت خوبی ببینند. من بعنوان فیلمساز نمی دانم شرایط کی باردیگر کمی به حالت عادی برمی گردد، تا اکران سینمایی قسمتی از هزینه های ساخت فیلم را تامین کند اما وضعیت حالا غیرقابل پیش بینی است بنا بر این سینماگران دوست ندارند وارد مقوله اکران شوند.
مجبوریم شرایط فعلی را تحمل کنیم
این کارگردان بیان کرد: منِ کارگردان دوست دارم فیلمم دیده شود فکر می کنم این حق من است که دوست داشته باشم فیلمم به هر نحوی یعنی چه بصورت اکران آنلاین چه بصورت اکران سینمایی دیده شود، ولی وقتی پای تهیه کننده و سرمایه گذار به میان می آید قصه فرق می کند، به هر حال بازگشت سرمایه مقوله مهمی است و مجبورم تحمل کنم تا شرایط برای اکران فیلم مهیا شود.
دوستان فیلمساز به سبب همین شرایط بد به سمت ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی رفته اند، به نظرم پلت فرم ها همانطور که این روزها سفارش ساخت سریال به کارگردان ها می دهند، می توانند تنها به این کار بسنده نکنند و سفارش ساخت فیلم سینمایی هم بدهند ریگی توضیح داد: قبل از جشنواره سی ونهم فیلم فجر باخبر شدم چیزی بیش از ۲۰۰ فیلم در صف اکران قرار دارند، به این آمار باید فیلم های جشنواره را هم اضافه کرد. با وضعیت فعلی، حتی اگر اکران سینمایی از همین امروز شروع شود، چند سالی طول می کشد تا همه فیلم ها اکران را تجربه کنند که این شرایط خوبی برای فیلمسازان نیست. تعطیلی چندباره سینماها هم به فیلم ها بسیار ضربه می زند. بدین جهت فکر می کنم پلت فرم ها باید جدی تر بحث امنیت را پیگیری کنند تا فیلمسازان بتوانند به این سمت بروند. هم اکنون همه جای جهان به همین سمت حرکت کرده است و اتفاقاً پلت فرم های معتبر جهانی امنیت فیلم ها را بیشتر تامین و از این طریق فروش خوبی را تجربه می کنند، اما این مسأله هنوز در کشور ما معضلی است. اگر امنیت وی او دی ها ارتقا پیدا کند سینماگران هم به این بسترها اطمینان بیشتری پیدا می کنند.
کارگردان «لیپار» اظهار نمود: دوستان فیلمساز به سبب همین شرایط بد به سمت ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی رفته اند، به نظرم پلت فرم ها همانطور که این روزها سفارش ساخت سریال به کارگردان ها می دهند، می توانند تنها به این کار بسنده نکنند و سفارش ساخت فیلم سینمایی هم بدهند. با شرایطی که به وجود آمده و هر هفته خبر تولید یک سریال را می شنویم به نظرم می شود فیلم های سینمایی را در همین بستر ساخت. همه فیلمسازان، بازیگران و عوامل حرفه ای سینما این روزها در شبکه نمایش خانگی فعال می باشند اما حتی بعد از آن که سینماها باز شوند، پلت فرم ها می توانند روند تولید فیلم را داشته باشند و اگر قرار باشد منصفانه به این مسأله نگاه نماییم، باید قسمتی از تولیدات خودرا به این سمت معطوف نماییم.
تنها سه درصد از سیستان و بلوچستان را در سینما دیده ایم
ریگی در بخش دیگر از صحبت هایش با اشاره به فیلم سینمایی «لیپار» مطرح کرد: متأسفانه به سیستان و بلوچستان در پنجاه سال قبل در سینما و تلویزیون با یک نگاه منفی پرداخته و آنچه از آن به تصویر کشیده شده، قاچاق، مواد مخدر، مسائل امنیتی و… بوده است. در صورتیکه تمام سیستان و بلوچستان به این موضوعات منحصر نمی گردد. شاید تنها سه درصد از سیستان و بلوچستان این مطالبی است که در سینما و تلویزیون دیده ایم.
وی اضافه کرد: من بعنوان یک بومی این منطقه و یک فیلمساز در نخستین فیلمم تلاش کردم چهره دیگری از این استان نشان بدهم. در سینما وقتی از یک بلوچ صحبت می شود بلافاصله بحث مواد مخدر، قاچاق و تروریست مطرح می شود در صورتیکه واقعاً این مساله این همه رواج ندارد. من هم در «لیپار» زندگی فردی را روایت کرده ام که رویاپرداز است. کلیدواژه کلی فیلم هایی که تا حالا از این خطه دیده ایم اسلحه بوده است اما این مساله در فیلم من وجود ندارد و به زوایای دیگری همچون میهمان نوازی، تاریخ این استان و… پرداخته ایم.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای حسین ریگی با مهر مطرح كرد؛ كوچ سینماگران به عرصه سریال سازی بسته هستند Date | 05/05/2021