زالی تاكید كرد؛ حماسه آفرینی مدافعان سلامت مستندسازی شود

    Home  /  جشن  /  زالی تاكید كرد؛ حماسه آفرینی مدافعان سلامت مستندسازی شود

زالی تاكید كرد؛ حماسه آفرینی مدافعان سلامت مستندسازی شود Image

زالی تاكید كرد؛ حماسه آفرینی مدافعان سلامت مستندسازی شود

صد كادو: فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران، بر لزوم مستندسازی حماسه آفرینی ها و رشادت های مدافعان سلامت در عرصه های خدمت رسانی تاكید نمود.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، علیرضا زالی، در نشستی با اعضای هیئت مدیره خانه سینما، با اشاره به بینش عمیق اجتماعی جامعه هنری که قدرشناس تیم پزشکی کشور هستند، اظهار داشت: امروز مدافعان سلامت سلحشورانه در خط مقدم مبارزه با کرونا رشادت های جدی آفریدند و کارنامه بسیار درخشانی رقم زدند.
وی با اشاره به خاطرات تلخ و شیرین، وقایع و رشادت ها و حماسه آفرینی هایی که در این دوران در عرصه خدمت رسانی رخ داده است بر لزوم مستند سازی صحنه های خدمت رسانی اصرار کرد و اضافه کرد: این صحنه های زیبا گذراست و نیاز است تا این حماسه آفرینی ها و رشادت ها را مستند نگاری کرد و به آیندگان منعکس کرد.
زالی با اشاره به اینکه باتوجه به شرایط ویژه این بحران، عرصه جهانی نیز از این مستندسازی ها تهی است اشاره کرد: به سبب شرایط ویژه بحران این کار دشوار است و شاید در کشور ما که تیم توفیق بیشتری به کنترل پیدا کرده و ممارست حرفه ای تیم ها نیز بیشتر شده بتوانیم این مستند سازی را انجام دهیم، این قطعات تاریخی شاید دیگر تکرار نشود.
به گفته وی، برای مستند سازی حرفه ای باید کاری سیستماتیک با مبانی تکنیکال انجام دهیم و شاید الان بتوانیم سهم بیشتری از سینمای مستند را بتوانیم داشته باشیم.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، جایگاه سینمای مستند ایران را ممتاز برشمرد و با ذکر اینکه خیلی از بزرگان از دریچه مستندسازی به عرصه هنر سینما عرضه شدند اشاره کرد: شاید بتوانیم یک بازآرایی در بحث سهم بیشتر سینمای مستند داشته باشیم.
زالی همین طور به شکل گیری همبستگی اجتماعی در زوایای پنهان شهر در این بحران اشاره نمود که در سال های اخیر در سایه شهرنشینی و صنعتی شدن کم رنگ شده بود و بر وقایع نگاری و مستند سازی این صحنه های زیبا تاکید نمود.
وی در ادامه اظهار داشت: تمام محورهای موجود می تواند بطور خاص یک سناریو تلقی شود و سناریوهای فراوانی را در ذهن افراد مبتکر فراهم آورد که در فضای داستان سرایی یا فضای واقعی تر به اینها توجه گردد. بدین سبب در این مقطع مصادیق خوبی برای پرداختن به فیلم نامه نویسی و سناریو نویسی با اتمسفر موجود در مجموعه وجود داشته باشد.
ساخت سریال یا فیلم بلند سینمایی از حماسه آفرینی مدافعان سلامت، توجه به فضای پنهان تلخ و تراژدیک کرونا، نحوه سوگواری خانواده متوفیان، مصاحبه با بهبودیافتگان، تصویرسازی وقایع باتوجه به ابعاد مختلف انسان شناسی و جامعه شناسی و روانشناسی در بحران، پشتیبانی از اهالی سینما، استفاده از ظرفیت تأثیرگذار هنرمندان برجسته کشور در انتقال مفاهیم بهداشتی و آگاه سازی عمومی از دیگر موارد مطرح شده توسط زالی در این جلسه بود.
وی گفت: زیبایی، جذابیت و لطافت هنر سینما می تواند در خدمت قسمتی از آموزش همگانی قرار گیرد و با ارتقای بهداشت حرفه ای و سطح آگاهی مردم در کنترل و قطع زنجیره بیماری ما را بهتر یاری کند.
زالی، تدوین پروتکل بهداشتی مشترک برای بازگشایی سینماها در آینده را لازم دانست و با اشاره به اهمیت صیانت از سلامت افرادی که به سینما مراجعه می کنند تدوین یک شیوه نامه اجرایی، به هنگام، پویا و متناسب با نگاه کاهش خطر را ضروری برشمرد.
وی اشاره کرد: در این شیوه نامه باید به تهویه هوا، نحوه فروش بلیت و نشان دار کردن صندلی ها، فاصله گذاری ها، کاهش زمان حضور افراد برای نمایش فیلم، تنظیف و ضدعفونی سینما بین سانس ها، عدم مصرف مواد غذایی در سینما، استفاده از ابزار کنترلی مثل تب سنجی و محدودیت سنی توجه گردد.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای زالی تاكید كرد؛ حماسه آفرینی مدافعان سلامت مستندسازی شود بسته هستند Date | 24/04/2020