ایستگاه پایانی همایش جهانی خرقان، بسطام، شاهرود

    Home  /  جشن  /  ایستگاه پایانی همایش جهانی خرقان، بسطام، شاهرود

ایستگاه پایانی همایش جهانی خرقان، بسطام، شاهرود Image

ایستگاه پایانی همایش جهانی خرقان، بسطام، شاهرود

صد كادو: اولین همایش میراث جهانی «شاهرود، بسطام و خرقان» در حالی در شهرستان خرقان و با محوریت خرقان، شاهرود و بسطام برگزار گردید كه مسئولان برگزاری همایش هدف از برگزاری این همایش را كوشش برای ثبت جهانی محوطه ی این سه شهر اعلام می كنند.

به گزارش صد كادو به نقل از ایسنا، افتتاحیه اولین همایش میراث جهانی شاهرود، بسطام و خرقان كه برای اولین بار در كشور و درخرقان با حضور برجستگان علمی كشور و مدعوینی مانند شهرام ناظری و استاد برجسته ی دانشگاه تهران و میهمان افتخاری “اسین چلپی” رئیس بنیاد بین المللی مولانا و بیست و دومین نواده پسری مولانا برگزار گردید كه هدف خویش را كوشش برای ثبت جهانی میراث فرهنگی این سه شهر به خصوص شخصیت هایی مانند شیخ ابوالحسن خرقانی و ابویزید بسطامی قرار داده اند.

البته اصل همایش در شهر بسطام سمنان برگزار شده است.

فروزنده اربابی، عضو ایرانی بنیاد بین المللی مولانا در مورد برگزاری این همایش به ایسنا اظهار داشت: هماهنگی ها برای مراسم و پنل های تخصصی و فنی و علمی به خوبی برگزار شدند و حضور برجستگان علمی و هنری كشور در این همایش نمود خوبی داشت.

وی اما از وجود برخی ناهماهنگی ها در برگزاری مراسم افتتاحیه ی این همایش گله كرد و اضافه كرد: از مسئولان میراث انتظار بیشتری در این زمینه داشتیم.

هشدار برای جعل “شیخ خرقان” توسط تركیه

مراسم افتتاحیه در حالی در شاهرود در این وضعیت برگزار شده است كه به اذعان برخی صاحب نظران نباید مصادره ی شخصیت های فرهنگی ایران از جانب كشورهایی مانند تركیه و آذربایجان را فراموش كرد.

به اندازه ای كه با ساخت یك مقبره با عنوان مقبره «شیخ ابوالحسن خرقانی» در شهر «قاسیه» تركیه ابراز می كنند وی در این شهر به دنیا امده و از دنیا رفته و حتی مقبره ی او همین جاست.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای ایستگاه پایانی همایش جهانی خرقان، بسطام، شاهرود بسته هستند Date | 23/06/2018

categories & tags