قرائت قرآن با برجسته نگار دانش بنیان در صداو سیما

    Home  /  جشن  /  قرائت قرآن با برجسته نگار دانش بنیان در صداو سیما

قرائت قرآن با برجسته نگار دانش بنیان در صداو سیما Image

قرائت قرآن با برجسته نگار دانش بنیان در صداو سیما

به گزارش صد کادو، یکی از قاریان نابینا با استفاده از برجسته نگار تولیدشده در یکی از شرکتهای دانش بنیان مبادرت به قرائت قران در برنامه محفل صدا و سیما کرد و این در شرایطی است که به قول محققان، به علت افزایش قیمت ارز، قیمت این ابزار کاربردی برای نابینایان از ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در اسفند سال ۹۶ به ۹۶ میلیون تومان پارسال افزایش پیدا کرده است.
امیر سرمدی از کارشناسان این طرح در گفتگو با ایسنا، برجسته نگار هوشمند همراه را یک تبلت بریل برای نابینایان توصیف کرد که توسط این شرکت دانش بنیان در ایران ساخته شده و از سال ۹۶ روانه بازار شده است.

وی با اشاره به اینکه این محصول الان در اختیار نابینایان قرار گرفته است، اظهار داشت: این ابزار کاربردی برای نابینایان برپایه فناوری پیشرفته است و سلول های بریل آن با قیمت بالایی از کشور آلمان وارد می شود و با افزایش نرخ ارز، قیمت این دستگاه از ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در اسفند سال ۹۶ به ۹۶ میلیون تومان پارسال افزایش پیدا کرده است و طبیعی است که خیلی از نابینایان توان خرید آنرا ندارند.
سرمدی تصریح کرد: ازاین رو می طلبد سازمان های حمایتی، از نابینایان برای خرید این دستگاه حمایت کنند.
این محقق، این تبلت نابینایان را دارای سیستم عامل لینوکس دانست که امکان خواندن و نوشتن کلیه فرمت های متنی ورد را به کاربران نابینایان می دهد و افزود: فایل متنی از راه فلش در دستگاه کپی می شود و فرد کاربر به صورت بریل و صوتی می تواند آنرا بخواند.
سرمدی خاطرنشان کرد: به این دستگاه همینطور نرم افزار کتابخوان اضافه شده و این امکان را به نابینایان می دهد که بتوانند کتاب های متنی و حتی کتاب هایی با فرمت epub و اچ دی ام ال را به آن اضافه کنند.

وی امکان ایجاد دسته بندی موضوعی در فایل کتابخانه برای کاربران، امکان بوک مارک زدن روی فایل کتاب ها و کپی کردن قسمتهایی از منابع مطالعاتی را از دیگر قابلیت های این ابزار عنوان نمود و اظهار داشت: امکان تایپ فارسی در این سیستم پیشبینی شده و همینطور مجهز به مرورگر اینترنت است و این امکان وبگردی در کلیه سایت ها را برای آنها فراهم می کند؛ چون که این دستگاه دارای خروجی بریل و صوتی است.
سرمدی، مجهز بودن این تبلت به نرم افزارهایی چون ماشین حساب، دفتر تلفن، واژه نامه ۴ زبانه، پخش فایل های صوتی، تصویری و Media Player را از دیگر قابلیت های این دستگاه دانست و خاطرنشان کرد: همینطور این تبلت دارای نرم افزار قرآن با ترجمه فارسی و انگلیسی است و محمد بهرامی(نابینا) با این برجسته نگار، توانست قرآن را در برنامه محفل شبکه ۳ بخواند.
وی در مورد این توانایی، توضیح داد: تبلت برجسته نگار این شرکت امکان جستجو در آیات و سوره ها را بر مبنای صفحه برای نابینایان فراهم نموده است و قاریان و حافظان نابینای قرآن می توانند از قابلیت های این نرم افزار بهره مند شوند.
سرمدی تصریح کرد: قرآن بریل چاپی حجیم است، بگونه ای که قرآن بریل با ترجمه ۳۰ جلدی است که حمل آن برای نابینایان امکان پذیر نیست، ضمن آنکه اگر بخواهند در مسابقات قرآنی کشوری و بین المللی شرکت نمایند، امکان حضور آنها با قرآن بریل چاپی مقدور نیست، ضمن آنکه جستجوی سوره ها و آیه ها در قرآن بریل برای آنها دشوار خواهد بود.
این محقق افزود: این در شرایطی است که ما نرم افزار هوشمندی را برای قرآن در دستگاه برجسته نگار آماده کردیم که قابلیت های زیادی را برای کاربران فراهم می آورد.
سرمدی افزود: همینطور به همت یکی از نابینایان به نام مرتضی هادیان در اصفهان، مجموعه گنجینه لغات معنوی طراحی و پیاده سازی شده است. این گنجینه حاوی تمامی ادعیه و زیارت نامه ها به خط بریل است که سازگار با دستگاه برجسته نگار ساخته شده در این شرکت دانش بنیان در چارچوب نرم افزاری عرضه شده است.
به نقل از ایشان، از راه این نرم افزار نابینایان به انواع رساله ها، کلیه ادعیه و زیارت نامه ها به خط بریل دسترسی خواهند داشت.
این محقق تصریح کرد: این دستگاه با کیبورد و نمایشگر بریل به مدت ۵ ساعت شارژ باتری این امکان را به کاربران نابینا می دهد که به سادگی به منابع مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای قرائت قرآن با برجسته نگار دانش بنیان در صداو سیما بسته هستند Date | 01/04/2024