در گفت وگو با صد كادو خسروپناه: وزارت صمت جلوی واردات اسباب بازی را بگیرد

    Home  /  جشن  /  در گفت وگو با صد كادو خسروپناه: وزارت صمت جلوی واردات اسباب بازی را بگیرد

در گفت وگو با صد كادو خسروپناه: وزارت صمت جلوی واردات اسباب بازی را بگیرد Image

در گفت وگو با صد كادو خسروپناه: وزارت صمت جلوی واردات اسباب بازی را بگیرد

صد کادو: صد کادو: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اصرار کرد که وزارت صمت باید از واردات اسباب بازی های خارجی پیشگیری کند و بجای آن تولیدکنندگان اسباب بازی های داخلی حمایت کند.
حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه -دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی- در حاشیه بازدید از هشتمین جشنواره ملی اسباب بازی در پاسخ به ایسنا درباره ی اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی در امتداد رونق پویانمایی و صنعت اسباب بازی ایرانی، اظهار داشت: تاسیس بنیاد پویانمایی سه شنبه (سه بهمن ماه) در جلسه شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد، در همین راستا و در حوزه صنعت اسباب بازی نیز بدنبال سند پشتیبان برای صنعت اسباب بازی، صنعت نوشت افزار و تمام صنایع در رابطه با حوزه کودک و نوجوان هستیم.
وی افزود: از تولیدکنندگان اسباب بازی و کارگردانان پویانمایی که در تولیدات هر دو صنعت تلاش می کنند دعوت کردیم تا در تدوین سند تخصصی حضور داشته باشند که خوشبختانه این جلسات بصورت منظم درحال برگزاری است. درهای شورای عالی انقلاب فرهنگی روی هم تولیدکنندگان و طراحان باز است و می توانند ما را در تنظیم سند استراتژیک و راهبری که به صنایع خلاق مربوط به حوزه کودک و نوجوان ختم می شود، کمک کنند. بدین جهت درخواست داریم کارشناسان این حوزه ما را همراهی کنند تا بتوانیم اسناد خوبی را تنظیم نماییم تا تولیدکنندگان بتوانند در این زمینه موفق و خانواده ها نیز از مصرف کالای ایرانی بهره ببرند.

تدوین سند اسباب بازی تا انتهای سال
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: برای صنعت اسباب بازی تدوین اولیه سند انجام شده و هفته آتی بررسی اولیه شروع خواهد شد و انشاءالله تا انتهای سال سند اسباب بازی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و مصوب می شود.
حجت الاسلام خسروپناه درباره ی کیفیت هشتمین نمایشگاه ملی اسباب بازی نیز تصریح کرد: به همه کسانی که در تولید و توزیع اسباب بازی ایرانی کار می کنند واقعا دست مریزاد می گویم برای اینکه این میزان تنوع در بازار اسباب بازی آن هم تماما ایرانی واقعا جای شکرگذاری دارد، برای اینکه در گذشته بیشتر اسباب بازی کشور وارداتی بود، اما خوشبختانه امروز بیش از ۱۰۰ نمونه اسباب بازی در همین نمایشگاه وجود دارد که کاملا ایرانی و متناسب با ذائقه کودکان ما و فرهنگی بومی کشورمان است.
وی افزود: از جانب دیگر سازندگان و تولیدکنندگان از مواد اولیه داخلی در تولید محصولات استفاده کردند و ۱۰۰ درصد اسباب بازی با محصولات ایرانی تولید شده است و این جای تقدیر دارد برای اینکه همین تولیدکنندگان می توانستند سرمایه خودرا در واردات اسباب بازی خارجی بگذارند و دردسر کمتری را متحمل شوند اما در جهاد خودکفایی و تولید شرکت و به سفارش رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: البته در این شرایط مردم هم باید به این نمایشگاه ها مراجعه کنند و کالا ایرانی بخرند تا تولیدکننده ایرانی هم حمایت شود، جالب است که خیلی از این اسباب بازی ها در داخل منزل تولید می شود و مشاغل خانگی هم رونق پیدا کرده است و این جای خوشی دارد، ما در شورا هم با تدوین سند استراتژیک و راهبری به این جریان کمک می نماییم. بدنبال حکمرانی صنعت اسباب بازی هستیم، وزارت صمت باید از واردات بی رویه اسباب بازی های خارجی پیشگیری کند و در مقابل از تولیدکنندگان اسباب بازی های داخلی که بدنبال بومی سازی این صنعت متناسب با فرهنگی ایرانی اسلامی هستند، حمایت کنند؛ اما اگر قرار باشد اجازه واردات بی رویه اسباب بازی با تعرفه کم را هم بدهند به تولیدکننده داخلی خیانت کرده اند.

به دنبال حکمرانی صنعت اسباب بازی هستیم
وزارت صمت باید از واردات اسباب بازی های خارجی جلوگیری و از تولیدکنندگان اسباب بازی های داخلی حمایت کنند، اما اگر قرار باشد اجازه واردات اسباب بازی با تعرفه کم را هم بدهند به تولیدکننده داخلی خیانت کرده اند
حجت الاسلام خسروپناه با اشاره به اینکه بدنبال حکمرانی صنعت اسباب بازی هستیم، اشاره کرد: این امر اگر محقق شود می توانیم تسهیل گری را در تولید داشته باشیم. در عرصه تولید داخلی اسباب بازی روند بسیار صعودی بوده و رشد خوبی را در این سال ها در عرصه تولید اسباب بازی داشته ایم، برای نمونه در همین هشتمین جشنواره ملی اسباب بازی؛ اسباب بازی ها فکری که بصورت گروهی و خانوادگی می توان بازی کرد بسیار زیاد است، متاسفانه اینروزها استفاده از تلفن همراه که در دسترس کودکان است سبب شده آنها از کار گروهی و توجه به خانواده فاصله بگیرند اما اسباب بازی هایی که امروز در این جشنواره هم وجود دارد به خاطر شرایط بازی به پیوند و تحکیم خانواده هم کمک می نماید و شاهد حکمرانی خانواده هستیم.
وی ادامه داد: برای پیشرفت صنعت اسباب بازی شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر وزارت خانه ها باید پای کار بیایند، ما در شورا باید سیاست های راهبردی و کارهای مربوط به تولید اسباب بازی را تدوین نماییم تا این صنعت بومی شود، اما وزارتخانه های دیگر همچون وزارت صمت باید از واردات اسباب بازی های خارجی پیشگیری کند و در مقابل از تولیدکنندگان اسباب بازی های داخلی که بدنبال بومی سازی این صنعت متناسب با فرهنگی ایرانی اسلامی هستند؛ حمایت کنند، اما اگر قرار باشد اجازه واردات اسباب بازی با تعرفه کم را هم بدهند به تولیدکننده داخلی خیانت و برخلاف سیاست رهبر معظم انقلاب حرکت کرده اند.

یکی از خلاءهای در عرصه اسباب بازی یا نوشت افزار کمبود نمادها است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه هویت سازی شخصیت های ایرانی در تمام زمینه ها برای کودکان اظهار داشت: یکی از خلاءهای معرفتی چه در عرصه اسباب بازی یا نوشت افزار کمبود نمادها است، برای جبران این امر در کنار تولید اسباب بازی و رشد صنعت نوشت افزار باید حتما پویانمایی و انیمیشن هم رشد کند و دائما نمادهای جدید شکل گیرد، برای اینکه بعد از یک پویانمایی یا انیمیشن جذاب شخصیت های آنرا می توان به حوزه نوشت افزار و اسباب بازی و حتی سایر ملزومات مصرفی کودک و نوجوان سرازیر کرد و در این صورت هویت ایرانی ما یک مسیری از پویانمایی تا صنایع خلاق را طی می کند و باید در سیاست های خود خصوصاً تنظیم سندهای مرتبط به این مساله توجه کرد.
بگفته حجت الاسلام خسروپناه، صدا و سیما هم باید در انیمیشن هایی که پخش می کند نمادها و نشانه های ایرانی را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد و کمک نماید تا از آن نمادها استفاده گردد تا فرهنگ بومی یا نمادهای داخلی به صنعت اسباب بازی و لوازم کودک و حتی ملزومات آن هم وارد شود.
در فیلم زیر دقایقی حجت الاسلام خسروپناه در یکی از غرفه ها به بازی پرداخت، در زیر ببینید:

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در گفت وگو با صد كادو خسروپناه: وزارت صمت جلوی واردات اسباب بازی را بگیرد بسته هستند Date | 29/01/2024