انسیه خزعلی مطرح كرد؛ سبک زندگی ایرانی اسلامی را از راه بازی پاس بداریم

    Home  /  جشن  /  انسیه خزعلی مطرح كرد؛ سبک زندگی ایرانی اسلامی را از راه بازی پاس بداریم

انسیه خزعلی مطرح كرد؛ سبک زندگی ایرانی اسلامی را از راه بازی پاس بداریم Image

انسیه خزعلی مطرح كرد؛ سبک زندگی ایرانی اسلامی را از راه بازی پاس بداریم

به گزارش صد کادو، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: بازی یکی از نیازهای انسان، خانواده و کودکان است. فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی را پاس بداریم و از این طریق به کودکان منتقل نماییم.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، نشست امضای تفاهمنامه همکاری بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، شورای فرهنگ عمومی کشور و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حوزه «بازی و سرگرمی های خانواده» امروز شنبه ۲ دی در سالن الغدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.
در این جلسه انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: بازی اختصاص به کودک و نوجوان ندارد بلکه سنین بزرگسال هم مخاطب بازی هستند. بازی های کامپیوتری به صورت وسیع در خانه ها رواج دارد؛ هدف از امضای این تفاهم نامه همکاری اینست که بتوانیم از مسیر بازی که یکی از نیازهای انسان ها، خانواده و کودکان است فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی را پاس بداریم و به کودکان منتقل نماییم و اگر جامعه ای احتیاج به اصلاح دارد در اصلاح آن بکوشیم.
وی افزود: سیاستگذاری برای بسط بازی هایی که حامل پیام فرهنگی هستند، توسعه بازی های ایرانی اسلامی و بازی های سنتی با نگاه جدید تا هزینه کرد خانواده های ایرانی برای بازی های ایرانی را به بالاتر از ده درصد برسانیم، گسترش بازی های خانوادگی و جذاب کردن بازی های جمعی در مقابل بازی های فردی، پرهیز از هنجارستیزی در عین هیجان زایی و شور و نشاطی که در بازی باید وجود داشته باشد، اهداف گوناگونی در مبحث بازی است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: رعایت و حفظ هنجارها که بتواند در زندگی تأثیرگذار و در نوع و سبک رفتار فرد مؤثر باشد از اهداف دیگر این رویداد است. بسیاری از بازی ها ممکنست شکل رفتاری فرد را شکل دهد و که در بازی آنرا آموخته است. تمرین قانون مداری و احترام به حق دیگران از مسائل دیگری است که بازی می تواند برای خانواده بوجود آورد. همینطور تمرین شاد بودن، تقسیم کردن شادی، احترام گذاشتن به شادی دیگران و شاد شدن از شادی دیگران از مواردی است که می تواند نشاط، حرکت و پویایی را از راه بازی به خانواده های منتقل کند. جامعه با نشاط، امید و سرزندگی است که می تواند راه کمال را طی نماید.
در ادامه این جلسه سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اظهار داشت: یک کار بزرگ در دستگاه های فرهنگی با محوریت معاونت امور زنان و خانواده، تحت عنوان رویداد ملی خانواده و فرهنگ عامه شکل گرفته است که بیشتر از شش ماه است که برای آن درحال برنامه ریزی و پیگیری هستیم. هدف این رویداد تقویت ابعاد زیست پذیر شده ارزش های خانوادگی و هنجارهای خانواده ایرانی در کالبدهای مختلف فرهنگ ملموس و ناملموس جوامع شهری ایران است. عرصه های مختلفی از سلامت، موفقیت، تغذیه و محیط زیست را در برمی گیرد.
وی افزود: در این نشست به تبیین اهداف یکی از بخش های این رویداد خواهیم پرداخت که هدف بازی و سرگرمی را دنبال می کند. هزینه اسباب بازی در ایران از حیث اقتصادی بیشتر از چهارصد میلیون دلار است که کمتر از ده درصد از این مقدار به بازی های ایرانی اختصاص دارد. زندگی شهری مدرن و آپارتمان نشینی برای خانواده ایرانی شرایط را از منظر بازی سخت کرده است چون که با توجه به این که خانواده ها به تک فرزندی روی آوردند، فرزندان در هفت سال نخست زندگی و بقیه سنین با بازی و فضای فراغتی تربیت می شوند و نقش تربیتی بازی گاهی از تربیت رسمی بالاتر است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اضافه کرد: اگر در فضای شهری جدید نتوانیم فرهنگ بازی های ایرانی اسلامی را ترویج نماییم و دولت، حاکمیت و بخش خصوصی نتواند بازی های حرکتی، فکری و همینطور بازی هایی که مادران و بزرگ ترها در قدیم طراح و راهبر آن بودند نتوانیم را گسترش دهیم و اگر نتوانیم در فضای شهری فراغتی اواخر هفته در محیط های عمومی مانند پارک ها و فرهنگسراها بازی های زیبا را گسترش دهیم که ظرفیت آن در زیست بوم های مختلف وجود دارد؛ طبعاً باید یک مصرف کننده برای صنعت بازی باشیم که پیوند خاصی با خانواده ایرانی ندارد.
امامی اظهار داشت: بازی فضایی برای تعمیق الفت خانواده ها و تربیت است. امیدوارم بتوانیم در این رویداد که اهداف بسیار جذابی دارد نگاه حاکمیت و بخش خصوصی را به بازی تغییر دهیم. من مطمین هستم که خانواده های ایرانی پس از این رویداد نسبت بهتری با بازی های شهری و خانگی خواهند شد. دسترس پذیرتر شدن بازی های شهری و بازی های خانگی از اهداف ترویجی و فرهنگی این رویداد است.

حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سخنرانان دیگر این جلسه اظهار داشت: باید این باور را تبدیل به یک فرهنگ عمومی نماییم که یکی از طریق های مؤثر تربیت برای تعالیم انسانی، پرورش فکر از راه بازی مبتنی بر مؤلفه های شناختی و هیجانی است. تقویت بنیان های اجتماعی می تواند در حوزه خانواده قرار بگیرد و باید بیشتر از پیش این مهم را ترویج دهیم. ضمن افزایش نشاط اجتماعی از راه این کار مهم، شخصیت های مؤثر آینده را می توانیم افرادی خلاق با وسعت ذهنی و توانمند عبور از موانع تربیت نماییم. امروزه خیلی از مشکلات با بازی مرتفع می شود و حتی در دنیا مبحثی تحت عنوان بازی درمانی وجود دارد. معتقدم با یک نگاه راهبردی می توانیم بازی با مفهوم سبک زندگی ایرانی اسلامی را به سمت خانواده در جهان معاصر پیش ببریم که برای تحقق این اتفاق لازم است تا فراتر از نگاه ملی، نگاه حکمرانی در این زمینه داشته باشیم.
وی افزود: بازی در مبحث مشاغل هم می تواند کارساز باشد و در زیست امروزی هم می تواند خویش را با نگاهی نوآورانه نشان دهد. این مساله هم یکی از موارد خروج از تصدی گری و حرکت به سمت تولی گری است. ما از بخش خصوصی و غیردولتی حمایت می نماییم. یک سال برای این طرح پیشبینی شده است که بعد از پایان این دوره و بررسی آن، نتیجه اعلام خواهد شد.
در پایان این جلسه حامد تأملی، دبیر کارگروه بازی، سرگرمی و خانواده اظهار داشت: سعی کردیم حداقل در سال اول در حوزه بازی و اوقات فراغت خانواده، اصلی ترین وظیفه خویش را معرفی بازی های خانوادگی و این که عنصر بازی چقدر می تواند در تحکیم خانواده نقش داشته باشد متمرکز نماییم. یک رویداد استارتاپی در حوزه بازی های خانوادگی و طراحی و ایده پردازی بازی های خانوادگی خواهیم داشت که در دسته بندی های مختلفی مانند بازی های رومیزی، اتاق فرار و بازی های محیطی برنامه ریزی کردیم که صورت خواهد گرفت. همینطور پویش بازی های خانوادگی را خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد که در هر استان یک رویداد بازی و خانواده را راه اندازی نماییم و امیدواریم از فضاهایی که وجود دارد مثل مراکز استانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مراکز معاونت زنان و امور خانواده و وزارت ارشاد دارند استفاده نمائیم و بخش خصوصی را بیشتر درگیر نماییم چونکه هدف ما اینست که این اتفاق یک حرکت پایدار باشد و صرفا به یک سال محدود نشود.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای انسیه خزعلی مطرح كرد؛ سبک زندگی ایرانی اسلامی را از راه بازی پاس بداریم بسته هستند Date | 30/12/2023