در حاشیه جلسه هیئت دولت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام چهارشنبه سوری و یلدا حذف نشده است

    Home  /  جشن  /  در حاشیه جلسه هیئت دولت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام چهارشنبه سوری و یلدا حذف نشده است

در حاشیه جلسه هیئت دولت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام چهارشنبه سوری و یلدا حذف نشده است Image

در حاشیه جلسه هیئت دولت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام چهارشنبه سوری و یلدا حذف نشده است

صد کادو: به گزارش صد کادو، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حذف شدن نام «شب یلدا» و «چهارشنبه سوری» را از تقویم تکذیب نمود.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، محمد مهدی اسماعیلی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با تغییرات تقویم اظهار نمود: متاسفانه ما با یک بداخلاقی رسانه ای مواجهیم به این معنا که ما اساسا آمدیم هم مناسبت چهارشنبه آخر سال را در تقویم آورده ایم که اصلا قبلا در تقویم نبود، ولی برای فرهنگ سازی اسم آنرا روز تکریم همسایگان گذاشتیم. برای تقویت وجوه فرهنگی میان خانواده ها و ارتباط همسایه ها این کار صورت گرفته وگرنه تغییری به وجود نیامده است.
وی افزود: در رابطه با شب یلدا هم عنوان کاملا حفظ شده و پس از شب یلدا یک خط فاصله گذاشتیم بعنوان رفت و آمد و صله ارحام. ما تا جایی که یادمان است، شب یلدا هر خانواده ایرانی فامیل در خانواده بزرگ تر جمع می شدند، انار دانه می کردند و به حافظ تفال می زدند.
اسماعیلی همینطور بیان نمود: ما برای رسمیت بخشیدن به این مناسبت ها در فرهنگ عمومی این کار را انجام دادیم و الحمدالله هم اکنون در تقویم رسمی در این دولت برای همه اصناف تقویم ویژه داریم. برای هر صنفی مثلاً روز گندم و انار را هم داریم در تقویم قرار می دهیم. ما در خیلی از نقاط کشور جشن انار و جشن برداشت گندم داریم که آیین های سنتی چند هزار سال ما است و ما در این دولت بحث مان احترام به فرهنگ عمومی و میراث چندین هزار ساله ایرانی اسلامی مان است.
وی ادامه داد: من خواهش می کنم دوستان رسانه ای اگر ابهامی دارند فورا بپرسند. ما می بینیم یک دفعه در مورد کاری که باید مورد تشویق قرار بگیرد خدای ناکرده به علت اطلاع رسانی نادرست ابهام ایجاد می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از عضویت همه کارکنان کتابفروشی ها در صندوق هنر اطلاع داد و اظهار داشت: همه کارکنان کتابفروشی ها را بعنوان خادمان هنر به عضویت صندوق هنر درآوردیم.
وی در رابطه با مزایای این عضویت اظهار داشت: برای کسانی که عضو هستند کارت هنر صادر می شود، اگر مشکل بیمه داشته باشند حل خواهد شد و در بیمه تکمیلی و بحث بازنشستگی خدمات عرضه می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان نمود: میزان فروش کتاب در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰، ۲۴۷ درصد رشد داشته و در این هشت ماه تا آبان ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ باز ۵۸ درصد رشد داشته یعنی این هشت ماه بیشتر از کل سال قبل رشد داشته است. ۱۱ درصد رشد انتشار کتاب هم داشتیم.
وی در رابطه با رشد افزایش قیمت هم اظهار داشت: این رشد در نهایت بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تفاوت بوجود می آورد. ما نمایشگاه های منطقه ای داریم که در تبریز با استقبال بسیاری خوبی روبرو شد. در مازندران در ایام آینده جشن خودکفایی کاغذ را خواهیم داشت که ۱۵۵ میلیون کتاب درسی با کاغذ ایرانی چاپ شده است.

اسماعیلی در رابطه با اعزام اهالی رسانه به غزه اظهار داشت: الحمدلله اعزام های دیگری را هم در هفته های پیش رو خواهیم داشت. در یکی دو کشور همسایه هم نشست هایی را برای اصحاب فرهنگ و هنر با کشورهای دیگر پیشبینی کرده ایم که به نظرم اتفاق بسیاری خوبی در ایجاد همگرایی و انسجام خواهد بود.
وی ضمن اشاره به حضور رئیس جمهور در عربستان خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور در اجلاس ریاض مصوبه شورای فرهنگ عمومی را در مبحث نسل کشی کودکان و زنان فلسطینی که ما اینجا در ۲۵ مهر نامگذاری کردیم بعنوان پیشنهاد برای کل جهان اسلام مطرح نمودند که آنجا هم مورد استقبال قرار گرفت. ان شاءالله مجموعه فعالیتهای هنری، فرهنگی و رسانه ای به سمتی برود که مظلومیت مردم عزیز غزه را بیشتر منعکس کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی در رابطه با آغاز حج عمره اظهار نمود: هم اکنون همکاران من در بانک مرکزی، وزارت مسکن و شهر سازی، شرکت هواپیمایی و سازمان حج همگی در عربستان سعودی حضور دارند و آخرین تفاهمات اجرایی را منعقد می کنند. من دیشب که صحبت داشتم معاون محترم بانک مرکزی از روند مذاکرات راضی بود. ما از اول هم اعلام کردیم که تلاشمان این بوده از اول آذر بتوانیم کار را شروع نماییم.
وی با اشاره به اینکه همه آن چیزهایی که در ارتباط با ما می شود آماده است، اظهار نمود: چون در طرف سعودی پس از چندین سال مقرر است این اتفاق بیفتد امیدواریم که تا پیش از آغاز اعمال حج واجب بتوانیم ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر را هم برای عمره مفرده اعزام نماییم.
اسماعیلی ضمن اشاره به نتایج سفر به ازبکستان و تاجیکستان، تصریح کرد: ما در مسافرت ازبکستان بین شهر های تاریخی دو کشور همچون سمرقند و اصفهان، بخارا و همدان پیوند برقرار کردیم. در تاجیکستان هم بین یزد و خجند این خواهرخواندگی برقرار شد.
او در آخر اظهار داشت: گسترش تعاملات فرهنگی، حضور گسترده ایرانیان و لغو روادید با تاجیکستان همچون اتفاقات بسیاری مهمی بود که در این سفر رخ داد. بزودی چندین هفته فرهنگی مشترک در تهران و اصفهان خواهیم داشت. در دی ترکمن ها به اصفهان می آیند و روس ها در تهران خواهند بود. در قطر هم ما هفته فرهنگی برگزار خواهیم کرد.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در حاشیه جلسه هیئت دولت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام چهارشنبه سوری و یلدا حذف نشده است بسته هستند Date | 17/11/2023