حجت الاسلام خسروپناه مطرح كرد؛ حجاب سبب آرامش روحی بیشتری می شود

    Home  /  جشن  /  حجت الاسلام خسروپناه مطرح كرد؛ حجاب سبب آرامش روحی بیشتری می شود

حجت الاسلام خسروپناه مطرح كرد؛ حجاب سبب آرامش روحی بیشتری می شود Image

حجت الاسلام خسروپناه مطرح كرد؛ حجاب سبب آرامش روحی بیشتری می شود

به گزارش صد کادو، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: باید این را اظهار داشت که منظور از حجاب، چادر نیست بلکه رعایت پوشش است و کسانی که حجاب را رعایت می کنند دارای آرامش روحی بهتری هستند و خانواده ترفیع پیدا می کند.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ی نحوه اقناع نسل جوان در بحث حجاب و عفاف و وظایف دستگاه های مختلف در این مورد، اظهار داشت: این وظایف را شورای عالی انقلاب فرهنگی از بیش از ۲۰ سال پیش در چند مرحله مصوب و به دستگاهها ابلاغ کرده است.
وی با تأکید بر این که با نوجوانان و جوانان در مورد حجاب و هر موضوع ارزشی دیگر باید با تبیین و منطق و استدلال گفتگو نمود، اظهار داشت: مسئله هایی که جنبه معرفتی و ارزشی دارد باید با تبیین آنها را حل کرد. رهبری بارها از جهاد تبیین سخن گفته اند و منظور ایشان همین مورد است. ایشان فرمودند برخی از بانوانی که حجاب را رعایت نمی کنند، اگر بدانند پشت این ماجرا، دشمن است و بنا دارد به خانواده ها لطمه فرهنگی بزند، از این رفتارشان دست برمی دارند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مفهوم تبیین حجاب و عفاف پرداخت و اظهار داشت: منظور از تبیین حجاب و عفاف، یک زمانی تبیین شرعی است که در آیات قرآن آمده است. در قرآن درباره ی حجاب، ۲۴ آیه وجود دارد همچون سوره نور و احزاب. همین طور روایات مختلفی از پیامبر و امامان مطرح گردیده است و اگر کسی مدعی شود، بحث حجاب در آیات قرآن وجود ندارد و یا در سیره ائمه نبوده، این سخن نادرست است.
وی اضافه کرد: گاهی هم منظور از تبیین، تبیین روانشناختی و جامعه شناختی است. باید این را اظهار داشت که منظور از حجاب، چادر نیست بلکه رعایت پوشش است؛ و کسانی که حجاب را رعایت می کنند دارای آرامش روحی و روانی بهتری هستند و خانواده ترفیع پیدا می کند. وقتی بی حجابی در جامعه رواج پیدا می کند، ارتباطات گرفتار مشکل می شود. در جوامع غربی این مشکلات را می بینیم.
خسروپناه با اظهار به این که فقط نباید بحث شرعی حجاب به دختران تبیین شود بلکه باید کارکردهای روانشناختی و جامعه شناختی هم مطرح شود، اظهار داشت: حجاب واجب شرعی است که در قرآن و روایات آمده و هم واجب قانونی می باشد که در قانون اساسی است و هم یک واجب عقلی و واجب تجربی است یعنی عقل و تجربه بشر به این رسیده که وقتی بانوان جامعه ای از حجاب برخوردار باشند، آن جامعه عفیفانه تر خواهند بود و از سلامت خانواده و اجتماعی برخوردار می باشند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به اقدامات این شورا برای بحث عفاف و حجاب اشاره نمود و اظهار داشت: دستگاه های مختلف را دراین زمینه فراخوانده ایم وآن ها گزارش های خودرا داده اند و برخی گزارش ها نشان میدهد که اقداماتی صورت داده اند ولیکن تعدادی از گزارش ها نشان میدهد ضعف ها و بی تدبیری ها گوناگون است. انصافاً گزارش های صداوسیما خیلی خوب بود. ایجابی بود و فقط آماری نبود. در این چند ماه برنامه های خیلی خوبی برای تبیین به حق حجاب و عفاف تهیه شده است.
وی اضافه کرد: ضمن تشکر از عوامل صدا و سیما باید این نکته را اظهار داشت که یکی از ابزارهای انتقال پیام در رسانه، فیلم و سریال است. وقتی به سریال های خانوادگی می نگریم بسیاری از این سریال ها که نظارت جدی بر آنها نیست به شدت بدنبال تضعیف خانواده و ترویج مصرف سیگار و مواد مخدر و مشروبات الکی هستند.
خسروپناه از نظارت ناکافی بر تولیدات داخلی گله مند شد و اظهار داشت: ما حتی انیمیشن فیلم و سریالی که پیامش تبیین ارزش های دینی، تبیین حجاب و تحکیم خانواده باشد نساخته و نداریم. این کار نیازمند هزینه است. خانواده ها باید مراقب باشند که فرزندانشان به آسانی در فضای مجازی وارد نشوند چونکه به کیان خانواده لطمه های جدی وارد خواهد شد.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای حجت الاسلام خسروپناه مطرح كرد؛ حجاب سبب آرامش روحی بیشتری می شود بسته هستند Date | 17/07/2023