گودرزی خبر داد؛ فرهنگ ایران در هفته دوستی با سریلانکا

    Home  /  جشن  /  گودرزی خبر داد؛ فرهنگ ایران در هفته دوستی با سریلانکا

گودرزی خبر داد؛ فرهنگ ایران در هفته دوستی با سریلانکا Image

گودرزی خبر داد؛ فرهنگ ایران در هفته دوستی با سریلانکا

به گزارش صد کادو، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در هفته دوستی کودک ایران و سریلانکا به مدت ۵ روز بخش کوچکی از نمادها و ارزش های فرهنگ ایران زمین و هنر و خلاقیت کودکان ایرانی به معرض نمایش گذاشته می شود.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، هفته دوستی کودک ایران و سریلانکا توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا با مشارکت شورای شهر کلمبو و حمایت اداره کل همکاری ها و تنظیم گری صادرات فرهنگی و گروه هنری موزه بین المللی سیار سفیران صلح هفته دوستی کودک ایران و سریلانکا؛ با حضور کاردار موقت سفارت، هنرمندان و دوستداران فرهنگ و هنری ایرانی در محل کتابخانه عمومی شهر کلمبو واقع در موزه ملی سریلانکا راه اندازی شد.
در آئین افتتاحیه این رویداد فرهنگی که با سخنرانی ویدورا ویکرامانایاکا وزیر فرهنگ، بودیسم و ادیان سریلانکا، گودرزی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و خانم وارونی گاگاداراچیچی رییس کتابخانه عمومی کلمبو برگزار گردید، بیش از ۱۲۰ دانش آموز در کارگاه های نمایش عروسکی، نقاشی، سفال گری، کلاژ و عروسک سازی شرکت نمود.
پس از انجام مراسم سنتی روشن کردن شمع این رویداد، آقای ویدورا ویکرامانایاکا وزیر فرهنگ و بودیسم سریلانکا ضمن خیرمقدم به گروه هنری و تشکر از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری هفته دوستی کودک و تاکید بر مشترکات فرهنگی ایران و سریلانکا اظهار داشت: بهترین زبان، زبان دل است. اگر آنرا درست درک نماییم، همه مشکلات حل می شود. همه ما از نظر زبان متفاوت هستیم اما در فرهنگ متحد هستیم. برای اینکه اگر لباس هایمان را از تن دربیاوریم، رفتار و عادت هایمان فقط باقی می ماند.
وی اظهار داشت: همدردی، تواضع، محبت و دوستی است که باید در بین ما رواج داشته باشد و پایه همه آنها، تبادل فرهنگی است. وی با تأکید بر اهمیت برنامه های فرهنگی در روابط کشورها اظهار داشت: اینگونه فعالیت ها و تبادلات فرهنگی باید در میان ما گسترش یابد برای اینکه همکاری ها و مبادلات سیاسی و اقتصادی هم اگر در بین ما وجود داشته و دارد بر پایه تبادلات فرهنگی شکل می گیرد و پایدار می ماند، بدین جهت باید به خاطر داشته باشیم که در همه فعالیت ها فرهنگ وجود دارد و اصولاً بدون درک و فهم فرهنگی، دیگر روابط نمی تواند شکل بگیرند و پایدار بمانند.
وزیر فرهنگ سریلانکا اضافه کرد: بااینکه ما سیاست، آموزش و فرهنگ را تقسیم بندی کرده ایم اما باید بدانیم که فرهنگ در همه بخش ها حاکم و زیربناست. وی با اشاره به دیگر کارهای رایزنی فرهنگی ایران اظهار داشت: از رایزنی فرهنگی سفارت ایران برای همه کارهای فرهنگی و بطور خاص این برنامه که ویژه کودکان و نوجوانان برگزار می گردد تشکر می کنم و امیدوار هستم اینطور برنامه ها در آینده هم برگزار گردند.
وی همین طور از شورای شهر کلمبو و کتابخانه عمومی کلمبو برای مشارکت در این برنامه تشکر نمود و اظهار داشت: امیدوار هستم سال آینده که یکصدمین سالگرد تأسیس کتابخانه عمومی کلمبو است هفته دوستی ایران و سریلانکا که تاریخ روابط آنها به ویژه رابطه فرهنگی و تجاریشان شأن بسیار طولانی، بسیار گسترده برگزار شود و برنامه ریزی برای اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در سایر شهرهای سریلانکا صورت گیرد.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی ضمن خیر مقدم به شخصیت ها، هنرمندان و همه شرکت کنندگان در این برنامه و تشکر از وزارت فرهنگ، شهرداری، شورای شهر و کتابخانه عمومی کلمبو برای همکاری و مشارکت در برگزاری این برنامه اظهار داشت: روابط فرهنگی به سبب ماهیت انسانی و جنبه های فرهنگی و هنری از باثبات ترین و مناسب ترین روابط بین ملت ها است که موجب ثبات روابط سیاسی و اقتصادی کشورها نیز می شود. وی با اشاره به روابط خوب دو کشور ایران و سریلانکا اظهار داشت: برگزاری هفته دوستی کودکان نشان از اراده و علاقه برای بسط این روابط خصوصاً در عرصه فرهنگی، هنری و آموزشی است که به مفهوم سرمایه گذاری در روابط دوستانه و پایدار برای نسل های آینده است.
گودرزی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نخستین هفته دوستی کودک ایران و سریلانکا اضافه کرد: در این رویداد فرهنگی به مدت ۵ روز بخش کوچکی از نمادها و ارزش های فرهنگ کهن و غنی ایران زمین و هنر و خلاقیت کودکان ایرانی به معرض نمایش گذاشته می شود و هنرمندان حاضر در این رویداد فرهنگی با معرفی فرهنگ، هنر، ادبیات و فیلم های ایرانی، پیام دوستی کودکان ایرانی را برای کودکان سریلانکا به ارمغان آورده اند.
خانم وارونی گاگاداراچیچی رییس کتابخانه عمومی کلمبو نیز طی سخنانی با تشکر از رایزنی فرهنگی برای برگزاری این رویداد مهم اظهار داشت: بی گمان شناخت و آشنایی با فرهنگ های دیگر ملل سبب رشد و تعالی ملت ها می شود. بدین سبب از این برنامه های فرهنگی و هنری استقبال می نماییم و این افتخار ماست که رایزنی فرهنگی ایران چنین همکاری هایی و کمک هایی را به ما می کند. کتابخانه کلمبو با یکصد سال سابقه فعالیت به داشتن گوشه فرهنگی ایران با نام گوشه حکیم نظامی در این افتخار می کند. بدین جهت می خواهم از رایزنی فرهنگی ایران که چنین فرصت هایی را در اختیار ما قرار داده است، تشکر ویژه داشته باشم.
وی اضافه کرد: امروز بیش از صد و بیست دانش آموز از پنج مدرسه در کلمبو به همراه معلمان خود جهت شرکت در کارگاه های این نمایشگاه گرد هم آمده اند و در طول برگزاری این برنامه در دو نوبت بامداد و عصر دانش آموزان دیگری از سایر مدارس حضور خواهند یافت. این کارگاه های آموزشی و فرهنگی به مدت ۵ روز متوالی با راهنمایی کارشناسان ایرانی انجام می شود. چنین کارگاه های آموزشی برای فرزندان ما بسیار لازم است و امیدواریم تا جایی که امکان دارد و فضا و زمان اجازه می دهد کودکان سریلانکایی از این فرصت استثنایی بهره مند شوند.
پس از سخنرانی های مراسم افتتاحیه وزیر فرهنگ و سایر شرکت کنندگان در این برنامه از بخش ها و کارگاه های مختلف آموزشی و هنری بازدید به عمل آوردند. همین طور یک تابلوی دست ساز گل لوتوس نماد صلح و دوستی از طرف گروه هنری موزه بین المللی سیار سفیران صلح به آقای ویدورا ویکرامانایاکا وزیر فرهنگ و ادیان سریلانکا اهدایی شد.
در هفته دوستی کودک ایران و سریلانکا از ۲۰ تا ۲۴ تیر ماه، با حضور گروه هنری کودک «موزه بین المللی سیار سفیران صلح» برنامه های مختلف همچون برگزاری کارگاه های سفال، نقاشی، عروسک سازی، کلاژ، نمایش عروسکی و نمایش فیلم برگزار می شود.
آقای بهتاش مرادی زاده، کارگردان سینما و تئاتر، خانم سوسن نیکذات، سرپرست گروه و مدیر موزه و مدرس هنری، خانم منصوره کیانی مهر، مربی کودک و مجسمه ساز و خانم سیده بهنوش موسوی ماکوئی، نقاش و عکاس هنرمندان اعزامی از جمهوری اسلامی ایران به این هفته دوستی هستند.
در بخش فیلم این رویداد فرهنگی انیمیشن های، مبارک، لوپتو، پسر دلفینی و فیلم های پسران دریا، نسترن های وحشی و قهرمانان کوچک نمایش داده می شوند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای گودرزی خبر داد؛ فرهنگ ایران در هفته دوستی با سریلانکا بسته هستند Date | 14/07/2023