جزئیات برنامه عیدانه شهرداری تهران تشریح شد از تهران گردی و راه اندازی خطوط گردشگری تابرپایی افطارهای ساده در پارک های بزرگ پایتخت

    Home  /  جشن  /  جزئیات برنامه عیدانه شهرداری تهران تشریح شد از تهران گردی و راه اندازی خطوط گردشگری تابرپایی افطارهای ساده در پارک های بزرگ پایتخت

جزئیات برنامه عیدانه شهرداری تهران تشریح شد از تهران گردی و راه اندازی خطوط گردشگری تابرپایی افطارهای ساده در پارک های بزرگ پایتخت Image

جزئیات برنامه عیدانه شهرداری تهران تشریح شد از تهران گردی و راه اندازی خطوط گردشگری تابرپایی افطارهای ساده در پارک های بزرگ پایتخت

صد کادو: سخنگوی شهرداری تهران ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران را تشریح نمود.
عبدالمطهر محمدخانی در گفت و گو با ایسنا، در مورد ویژه برنامه های شهرداری تهران به مناسبت نوروز ۱۴۰۲ و تقارن آن با ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: سازمان زیباسازی شهر تهران علاوه بر آماده سازی پایتخت برای ورود به سال جدید در نظر دارد، به مانند سالهای قبل برنامه نقاشی و اضافه کردن نمادهای نوروز همچون اجزای هفت سین، سبزه، تخم مرغ های نوروزی و… را در میادین اصلی شهر اجرا کند، اما تفاوت امسال نسبت به سالهای قبل قراردادن برنامه نورپردازی بزرگ در دستورکار شهرداری است بگونه ای که ۵۰ اثر هنری در قالب سازه های نوری توسط هنرمندان و مجریان حوزه نور و نورپردازی شهری تهیه شده است.
وی با اعلان اینکه این آثار نوری با الهام گرفتن از مطالبی همچون طبیعت، سال نو، تهران، انسان، شادی و نشاط و هنر انتزاعی است، افزود: این آثار طراحی، ساخته و در قالب یک چیدمان محیطی در بوستان ملت نصب می شود که جشن نور «تهران زیبا» بزرگترین تجربه کشور در زمینه رویدادهای طراحی و ساخت سازه های نوری است که می تواند با استمرار، به یک برند شهری تبدیل گردد و تا پایان ماه مبارک رمضان تصویری زیبا از شب های پایتخت ارائه خواهد شد و به یک رویداد خاطره ساز تبدیل خواهد شد.

آغاز نصب رفیوژ سبز

نصب مجسمه آرش کمانگیر و بزرگترین مجسمه برنزی سعدی
وی با اشاره به طرح رفیوژ سبز اظهار داشت: بنا است تا در هر منطقه تهران، خیابانی انتخاب و گاردریل های آهنی اش برداشته شود و گیاهان سرسبز با عنوان طرح رفیوژ سبز جایگزین شوند.
محمدخانی با اشاره به نصب مجسمه «سعدی» در سال آینده اضافه کرد: بزرگترین مجسمه برنزی را بهار ۱۴۰۲ در خیابان سعدی نصب خواهیم کرد. همین طور مجسمه آرش کمانگیر در میدان ونک نصب خواهد شد. بعلاوه تغییراتی در ورودی تهران ایجاد خواهد شد که یا در شرق و یا جنوب تهران به انجام می رسد و این تغییرات به عنوان مظاهر هویتی شهر تهران صورت خواهد گرفت.

پهن شدن هزار متر فرش گل تا راه اندازی کاروان گل و گیاه
سخنگوی شهرداری تهران با اشاره به این که ایجاد فرش گل ها و پوشش اغلب معابر تهران با گیاهان سرسبز در روزهای نوروز اجرائی می شود، عنوان کرد: در سطح مناطق ۲۲گانه بیش از هزار فرش گل در حاشیه بزرگراه ها به وجود آمده که تقریباً درحال اتمام است. تا ۱۵ اسفند ماه نیز اقداماتی که دراین زمینه در شهر تهران انجام شده، برای شهروندان ملموس خواهد شد و بیش از ۲۱۰۰ المان گل در سازه ها و میادین تهران نصب می شود و کاروان گل و گیاه پیش از سال تحویل به مدت یک هفته در خیابان های تهران به راه می افتد. همین طور در ۱۵ میدان بزرگ شهر پیش از سال تحویل به شهروندان گل اهدا خواهد شد و همین طور ۱۵۰۰ هکتار کمربند سبز پیرامون شهر تهران با حضور شهردار تهران به بهره برداری می رسد.
وی درباب برنامه های حوزه گردشگری شهرداری تهران نیز اظهار داشت: برای شهر تهران در سال آینده ۳ کلان پروژه با عنوان های «تهران دیدنی»، «تهران؛ مقصد گردشگری» و «تهران شناسی» پیش بینی شده است و همه برنامه ها را در قالب این سه کلان پروژه تعریف کرده ایم که عمده برنامه های مربوط به تورهای گردشگری در بخش پروژه «تهران دیدنی» تعریف می شوند و مجموعه های نمایشگاهی و جشنواره ای در دسته پروژه «تهران؛ مقصد گردشگری» قرار می گیرند و درحال رایزنی برای انعقاد تفاهم نامه با مراکز تفریحی و گردشگری شهر تهران هستیم تا بتوانیم برنامه ها را تجمیع شده و بصورت بسته تهیه و در اختیار مسافران و گردشگران نوروزی قرار دهیم.

افطاری ساده در پارک های بزرگ
وی با اشاره به این که از اوایل نوروز ۱۴۰۲، ماه مبارک رمضان شروع می شود، عنوان کرد: بوستانهای بزرگ تهران در روزهای نوروز، افطاری ساده ای جهت پذیرایی از روزه داران فراهم می کنند و برنامه های مناسبتی نیز در بوستان های بزرگ پایتخت برگزار می شود و همین طور برای تغییر در ساعت و شیفت کاری موزه های شهرداری برنامه هایی اتخاذ شده تا از این فرصت بهتر بهره بگیریم که در همین راستا با وزارت میراث فرهنگی نیز مذاکراتی خواهیم داشت تا آنها نیز این تغییرات ساعات کاری را داشته باشند.
سخنگوی شهرداری تهران با اعلان اینکه برگزاری جشنواره ملل در بوستان ملت درحال برنامه ریزی است، اظهار داشت: در تلاش هستیم در اماکنی مثل برج آزادی با وجود این که شهرداری متولی آن نیست، در روزهای نوروز خصوصاً در ماه مبارک رمضان تا پاسی از شب جشنواره های مختلف برگزار و علاوه بر این از رینگ دور برج آزادی به عنوان پیاده راه استفاده گردد.

برنامه های “تهران دیدنی” در شب های نوروز
وی با اعلان اینکه منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد نیز با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر تهران برنامه های مشترکی را اجرا می کند، اضافه کرد: برنامه های “تهران دیدنی” در شب های نوروز شامل «تور چهار برج» و بازدید از برج های پرچم، آزادی، میلاد و طغرل، همین طور بازدید از خانه موزه سیمین و جلال، خانه موزه مهدی اخوان ثالث و خانه پدری فروغ فرخزاد و موزه و کتابخانه نادر ابراهیمی می شود.
محمدخانی با بیان تشکیل کارگروه ویژه خدمات نوروزی اتوبوسرانی با تأکید بر این که اطلاع رسانی و تبلیغات فرهنگی در ۲۲۰ ایستگاه اتوبوس پایتخت به انجام می رسد، اظهار داشت: به کارگیری ۱۷۴ اتوبوس نو و جدید برای خدمات دهی به شهروندان و مسافران نوروزی، اطلاع رسانی فرهنگی پایتخت ویژه نوروز و بهار طبیعت بر روی ۴۴ اتوبوس در سطح مناطق ۲۲ گانه، افزایش ساعات کار و خدمت رسانی خطوط اتوبوسرانی مناطق منتهی به بازار تهران از برنامه های شهرداری در این ایام است.

۳۰ شب ترتیل خوانی در برج میلاد

راه اندازی خطوط ویژه گردشگری
بگفته رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، راه اندازی خطوط ویژه گردشگری در مسیرهای مختلف تاریخی شهر تهران جهت خدمت رسانی به شهروندان و مسافران نوروزی برای عید نوروز هم از دیگر اقدامات این شرکت است.
سخنگوی شهرداری تهران با اشاره به این که در برج میلاد نیز ۳۰ شب ترتیل خوانی قرآن کریم اجرامی شود که از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۸ فروردین برگزار می شود، اظهار داشت: علاوه بر برنامه های گلریزان و پشتیبانی از آزادی زندانیان، توزیع اقلام ویژه نیازمندان، ویژه برنامه هایی برای کودکان کار و… از دیگر کارهایی است که در این ایام توسط سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران به انجام می رسد.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای جزئیات برنامه عیدانه شهرداری تهران تشریح شد از تهران گردی و راه اندازی خطوط گردشگری تابرپایی افطارهای ساده در پارک های بزرگ پایتخت بسته هستند Date | 10/03/2023