آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟

    Home  /  جشن  /  آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟

آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟ Image

آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟

صد کادو: دو روز تا به انتها رسیدن این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر باقی مانده است و گالری ها نیز در کنار این رویداد برنامه ی خودرا برای علاقه مندان به هنر تجسمی دارند. در این گزارش ایسنا نگاهی به نمایشگاه های نگارخانه ها خواهیم داشت تا راهنمایی برای گالری گردی در ایام پایانی هفته باشد.
«نقاشی های فرهاد گاوزن»
نمایشگاه نقاشی های فرهاد گاوزن از جمعه ۱۴ بهمن شروع شده و تا جمعه ۵ اسفند ماه در نگارخانه هور به آدرس خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، شماره ۱۲ پابرجا است.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است:
ما نقاش ها کجای پهنای خاک عقیق این جهان ایستاده ایم؟ چقدر در تیررس مکث ساعت سیبل قرار گرفته ایم؟ ما به چه بهانه ای تاثیر گذاریم و شعله های اکسپرسیو آتش اشتیاق ما در پخت گوشت تلخ این زمان چه طعمی دارد و نبض ما با چه دمایی دارد می سوزد؟ هجوم این سوال ها از پیش و پهلو، از این سال تا دم روزهای رفته، همیشه تنِ روان بیدار مرا و ما را در لطمه و انهدام قرار داده است و ذره ذره رخت اهمیت نقاش بودن را از باور جمعی ما دارد دور می سازد! خلع سلاح و پابرهنه در جهان تهدید آدم ها قرار گرفته ایم و هیچ وقت نتوانسته ایم ظلم افکار عمومی را از مدار تن خود خارج سازیم. ما نقاش ها برای کشف طعم زندگی بسیار تاوان داده ایم و خسته و غوطه در رنگ، خودرا به چهار راه آزادی و مرگ، صیقل و سنگ رسانده ایم.

«موج»
«موج»، نمایشگاه گروهی از آثار هنرمندانی چون عباس بابایی، سروش زاهد، رضا بهرامی، سالومه سوزنچی، سارا جولایی، محدثه طاهری، مریم رضوی و حامد نورایی است. این نمایشگاه تا ۹ اسفند ۱۴۰۱ در گالری نیان به آدرس میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان تور، خیابان وفایی ورمرز آبادی، بن بست ابهری، پلاک ۵ ادامه دارد.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است:
هرچه که بر دیوار باشد، دیگر همانند قبل خوانش نمی شود! هیچ چیز شبیه قبل نخواهد شد! وما گویی زیر موجی سهمگین و نامرئی مدفون شده ایم.

«آینه در آینه ۲»
نمایشگاه «آینه در آینه ۲» با موضوع «تهران ۵۷ به روایت تصاویر قربان خلیلی» تا ۲۰ فروردین در موزه هنرهای معاصر تهران، به آدرس خیابان کارگر شمالی، حد فاصل بلوار کشاورز تا خیابان فاطمی، جنب پارک لاله پابرجا است. در این نمایشگاه که در امتداد نمایشگاه «آینه در آینه ۱» سال قبل در موزه هنرهای معاصر تهران است، تصاویر قربان خلیلی از وقایع انقلاب اسلامی روی دیوار می رود.

«کلکسیونر مدرن»
این نمایش به عنوان سیزدهمین نمایش گروهی کلکسیونر با آثاری از ۱۹ هنرمند مدرنیسم همچون گارنیک درهاکوپیان، محمد احصایی، نصرالله افجه ای، محمدعلی ترقی جاه، محمدعلی شیوایی، ناصر اویسی، منوچهر نیازی، احمد اسفندیاری، حسین محجوبی، مهدی سحابی، سیراک ملکونیان، صادق تبریزی، رضا درخشانی، پرویز کلانتری، علی گلستانه، آرمان یعقوب پور، مسعود عربشاهی، فرامرز پیلارام و پرویز تناولی در گالری آرتیبیشن انجام می شود.
هدف از برگزاری این نمایشگاه تاکید بر ارزش های مجموعه داری و اقتصاد هنر بواسطه ی آثار هنرمندان مدرنیسم ایران است.
در قسمتی از استیتمنت این نمایشگاه نوشته شده: «هنرمندان مدرنیست ایران با پیمودن چند مسیر مختلف کوشیدند تا آنچه را که از مدرنیسم اروپایی آموخته بودند درک کرده و به گونه ای با مفاهیم کهن تر فرهنگ و هنر ایران آشتی دهند. شاید از همین رو باشد که هنر مدرنیستی در ایران را به دو شاخه تقسیم کردند که گروه اول را نوسنت گرایان خواندند و گروه دوم را مدرنیست های آزاد؛ گروه اول کوشیدند تا آموزه هایی را که از آن سوی جهان می آمد با لهجه یا بیانی ایرانی تلفیق کنند و گروه دوم کوشیدند تا هنر مدرن را مانند پدیده ای بین المللی درک کرده و بی توجه به میراث کهن فرهنگی و هنری ایران به سراغ اش بروند؛ بی آن که بکوشند تا لهجه یا بیانی ایرانی به آن ببخشند. حال و بعد از صد سال از اولین تجربیات هنر مدرنیستی در ایران، هنرهای بصری ایران به نقطه ای تازه رسیده است. با اینحال سخت بتوان تأثیر عمیق هنرمندان مدرنیست را در تمامی طول قرن گذشته هجری شمسی نادیده گرفت. آنها کوشیدند تا جهانی جدید را پیش روی مان بگذارند و تا آن جا که در توان داشتند موفق شدند.»
«کلکسیونر مدرن» از تاریخ چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه تا شنبه ۶ اسفند ماه ادامه دارد. علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و روزهای تعطیل از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری آرتیبیشن به آدرس خیابان شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد، خیابان گل نبی غربی، میدان احمدی روشن، خیابان ساسانی پور، کوچه قندی پلاک ۶ به دیدن این نمایش گروهی بروند.

«هنر برای همه»
نمایشگاه «هنر برای همه» به همت مؤسسه فرهنگی هنری تذهیب و با آثار نقاشی هنرمندان این مؤسسه، از روز پنجشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ راه اندازی. برگزاری این نمایشگاه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران و به مدت سه روز است.
بگفته فرزین پیروزپی، مدیر مؤسسه فرهنگی هنری تذهیب، ایجاد فرصت برای شرکت و حضور دانشجویان هنر، فارغ التحصیلان دانشگاه ها و آموزشگاه های مختلف هنری و هنرجویان مستعد، دارای سابقه نمایشگاهی، فروش آثار هنری و رونق بازار هنر و ارائه آثار باارزش با قیمت مناسب برای علاقمندان به هنر و خریداران آثار هنری همچون اهداف این رویداد هنری است.
همین طور برای جذب و تشویق علاقه مندان و خریداران آثار هنری و رونق بازار هنر هریک از آثار انتخاب شده توسط هیات انتخاب، با مبلغ کمتر از ۲۰ میلیون تومان به معرض نمایش و فروش گذاشته می شود.
اسامی هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه عبارتند از: نایریکا داناپور – ژیلا عبادی – حنانه نیک سیرت – الهه امیر جلالی – حسنا احمدآخوندی – فاطمه بیات – محمد رضا بیات – نرجس ایزدی – زینت پارسا – فاطمه شعرانی – آزاده کریمی درچه عابدی – کانیاو ایران زاده – یعقوب شجاعی – سعید رضائی – فاطمه آریائی نیک – مینا حسینی – الهام خطیبی – الهام بادپا – هانیه طاهری زاده – فاطمه دریادار – لیلا نوبهاری – آنتونیو پوچه – نیکولای گریگورسکو – مائورو تونیاچی
نمایشگاه گروهی نقاشی«هنر برای همه» به همت مؤسسه فرهنگی هنری تذهیب و با همکاری فرهنگسرای نیاوران و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا از ۲۷ بهمن به مدت سه روز برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند از ساعت ۱۰ بامداد در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران حضور یابند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای آخر هفته به کدام گالری ها برویم؟ بسته هستند Date | 16/02/2023