در دیدار دادمان و دبیر؛ تفاهمنامه همکاری حوزه هنری و فدراسیون کشتی به امضا رسید

    Home  /  جشن  /  در دیدار دادمان و دبیر؛ تفاهمنامه همکاری حوزه هنری و فدراسیون کشتی به امضا رسید

در دیدار دادمان و دبیر؛ تفاهمنامه همکاری حوزه هنری و فدراسیون کشتی به امضا رسید Image

در دیدار دادمان و دبیر؛ تفاهمنامه همکاری حوزه هنری و فدراسیون کشتی به امضا رسید

صد کادو: تفاهم نامه همکاری بین حوزه هنری انقلاب اسلامی و فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران، با حضور رییس حوزه هنری و رییس فدراسیون کشتی به امضا رسید.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، ظهر امروز چهارشنبه ۱۹ بهمن، در دیدار محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری و علیرضا دبیر، رییس فدراسیون کشتی، تفاهم نامه همکاری میان حوزه هنری انقلاب اسلامی و فدراسیون کشتی به امضا رسید.
محمدمهدی دادمان در این نشست، روایت هنرمندانه ورزش و نسبت متقابلی که با انقلاب اسلامی داشته را یکی از ضرورت های تاریخی این دوره دانست و اظهار داشت: جامعه را روحیه قهرمانی و پهلوانی پیش می برد و وقتی مردم قهرمانان خودرا می بینند که می تواند شانه حریفش را به خاک بمالد و مدال بیاورد، احساس می کنند خودشان روی سکو هستند و این غرور ملی و موفقیت جمعی، حسی است که کشتی می تواند در جامعه بوجود آورد.
وی اضافه کرد: روحیه پهلوانی که همیشه در بین ورزشکاران اصیل ایرانی وجود داشته، میان جامعه و نسل آینده کشتی عمومیت دارد و همین مورد موجب شد تا ضرورت کار فرهنگی، رسانه ای و ادبی بیشتر جدی گرفته شود.
هنر، تاریخ را ماندگار می کند
رئیس حوزه هنری در ادامه سخنان خود آنچه تاریخ را ماندگار می کند، هنر دانست و آنچه که موجب انس با مخاطب می شود را زیبایی نهفته در اثر هنری معرفی نمود و اظهار داشت: طبیعتاً کشتی بخاطر سابقه تاریخی و دینی اش از اهمیت ویژه ای برخوردارست. کشتی در ادبیات اساطیری جای ویژه ای دارد و روایت های فردوسی بزرگ، بدون پهلوان های کشتی گیرش خالی از معنا است؛ حتی قصه پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها هم بدون پوریای ولی خالی از قهرمان است.
وی با اشاره به نقش اهالی کشتی در دوره قبل از انقلاب اسلامی و بعد از آن، فعالیت کشتی گیران در پشتیبانی از مظلومیت های مردم و پای بندی ایشان به انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس برای بالا بردن پرچم جمهوری اسلامی را غیرقابل انکار دانست و افزود: سابقه آثار هنری نشان میدهد که مخاطب بواسطه انس و الفتی که میان ایران اسلامی با کشتی است و ظرفیت های قصه گویی و داستان پردازی که در دل ماجراهای کشتی است، پرداختن به شخصیت های ورزشی خصوصاً کشتی را دوست دارد.
دادمان با اشاره به ضرورت دیده شدن و الگو قرار گرفتن قهرمانان کشتی برای نسل جدید اشاره کرد: کاری که طی چند سال اخیر در مجموعه فدراسیون کشتی انجام شده، اتفاق بزرگی است که باید قدردان آن بود.
سوژه یابی و قصه پردازی و خلق جهان روایت شروع شد
دادمان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دوستان ما منتظر آماده شدن تفاهم نامه میان حوزه هنری و فدراسیون کشتی نشده اند و سوژه یابی، قصه پردازی و خلق جهان روایت شروع شده و ما آمادگی داریم اتفاقاتی که درحال وقوع است را با پیوست رسانه ای مطرح نماییم.
رئیس حوزه هنری در آخر اظهار داشت: ما فکر می نماییم باید بصورت عملیاتی وارد این صحنه شویم و بواسطه قدم های کوچک و مداوم، نیل به اهداف مشترک را محقق نماییم.
کشتی هنر است
علیرضا دبیر، رییس فدراسیون کشتی، نیز در این دیدار اظهار داشت: همه فکر می کنند ورزش کشتی فقط زور است؛ در صورتیکه کشتی هنر است.
وی کشتی را جزو سخت ترین ورزش های دنیا دانست و در ادامه اظهار داشت: هنر و فرهنگی در ورزش کشتی وجود دارد که حوزه هنری می تواند آنرا به درستی نشان دهد. کشتی با چندهزار سال قدمت در کتاب های مذهبی مورد توجه قرار گرفته است؛ بطوریکه حتی در تورات گفته می شود یعقوب با خدا کشتی گرفت یا در اسلام به کشتی گرفتن امام حسن (ع) و امام حسین (ع) اشاره می شود. همین طور در شکل ملی و در دوره هخامنشیان و پیش از آن نیز کشتی همیشه وجود داشته است. کشتی، ورزش ملی و مذهبی ما شمرده می شود و من خوشحال هستم که امروز نهادی پای این ورزش آمده که کار بلد است.
در ادامه جلسه دبیر خطاب به دادمان اظهار داشت: ورزش احتیاج به ثبت شدن دارد و شما می دانید چگونه این ورزش را با ادبیات مردم یکی کنید تا آسان تر آنرا لمس کنند. ما آغاز به نگارش کتاب شهدای کشتی گیر کرده ایم و تا حالا هم ۴ اثر در این عرصه انتشار یافته و امروز می توانیم از ظرفیت حوزه هنری در همین راستا استفاده نمائیم.
رئیس فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر این که هر صنف، ادبیات خاص خودرا دارد و کشتی هم ادبیات خودرا می طلبد، اظهار داشت: ما اهتمام کرده ایم کتاب های درباره ی شهدای کشتی گیر را با ادبیات کشتی بنویسیم تا نسل جدید این ورزش بهتر آنرا یاد بگیرند. امیدوار هستم با امضای این تفاهم نامه راهی برای ورود حوزه هنری به ورزش باز شود و کنترل و آموزش فرهنگی از سنین پایین صورت گیرد.
دبیر با اشاره به این که بیش از ۸۲ درصد مدال های جهانی کشور بوسیله کشتی گیران کسب شده، ثبت شدن نام شهید مصطفی صدرزاده را در متن تفاهم نامه میان فدراسیون کشتی با حوزه هنری انقلاب اسلامی به فال نیک گرفت.
در پایان این جلسه، تفاهم نامه همکاری با موضوع: «توسعه و ارتقای سطح همکاریهای دوجانبه و همکاری مشترک در راستای تولید آثار و محصولات ادبی، فرهنگی و هنری پیرامون ورزش کشتی»، بین حوزه هنری انقلاب اسلامی و فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.
برخی از مفاد تفاهمنامه، به این شرح است:
– همکاری در تولید محصولات فرهنگی با درونمایه و مضمون کشتی
– همکاری و مساعدت در ایده یابی، طراحی و تهیه فیلم مستند، فیلمنامه، سینمایی و سریال درباره ی کشتی.
– همکاری برای تولید سفرنامه و مستندهای ورزشی.
– بسترسازی برای دسترسی گروههای هنری مورد تأیید حوزه هنری به پهلوانان و قهرمانان ورزش کشتی.
– همکاری لازم جهت برگزاری جشنواره های هنری متناسب با موضوع تفاهم نامه.
– همکاری هیئت های کشتی استانی با حوزه های هنری استانی.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در دیدار دادمان و دبیر؛ تفاهمنامه همکاری حوزه هنری و فدراسیون کشتی به امضا رسید بسته هستند Date | 13/02/2023