توسط فرهنگسرای رویش؛ ویژه برنامه تاریخ گویا همزمان با دهه فجر

    Home  /  جشن  /  توسط فرهنگسرای رویش؛ ویژه برنامه تاریخ گویا همزمان با دهه فجر

توسط فرهنگسرای رویش؛ ویژه برنامه تاریخ گویا همزمان با دهه فجر Image

توسط فرهنگسرای رویش؛ ویژه برنامه تاریخ گویا همزمان با دهه فجر

صد کادو: همزمان با فرارسیدن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نوجوانان منطقه ۹ شهر تهران توسط فرهنگسرای رویش ضمن حضور در نشست تخصصی تاریخ گویا از باغ موزه زندان دیدن می کنند.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، فرهنگسرای رویش نوجوانان منطقه ۹ به مناسبت دهه مبارک فجر و با هدف آشنایی با تاریخ انقلاب و رشادت های شیرمردان و شیرزنان مبارز و انقلابی و آشنایی نوجوانان با منابع و مواردی که بصورت سمعی و بصری در این موزه بایگانی شده اند در ویژه برنامه تاریخ گویا حضور خواهند یافت.
در نشست تخصصی تاریخ گویا، داوود اسعدی خامنه از زندانیان این زندان در زمان پیش از انقلاب به عنوان مبارز انقلابی به معرفی بخش های مختلف و بیان خاطرات آن دوران می پردازد.
این باغ موزه در ابتدا قصری بود که به دستور فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۱۷۷ بنا شد و یکصد و ۳۰ سال بعد از آن، اولین زندان ایران بر روی پایه های قصر قاجار که در اثر سیل مهیبی از بین رفته بود، پا گرفت و در سال ۱۳۰۸ زندان قصر نام گرفت.
در سال ۱۳۸۳ این زندان تعطیل و شهرداری شروع به تخریب بخش هایی از زندان نمود که با پیگیری کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب با ثبت زندان به عنوان آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی از تخریب آن جلوگیری شد.
در نهایت در سال ۱۳۹۱ به وسیله شهرداری تهران برمبنای طرح معماری و ایده مفهومی شاخه تجربی معماری کلانشهر به باغ موزه تبدیل گردید. به جرأت می توان باغ موزه قصر را به عنوان خلاقانه ترین و جذاب ترین موزه کشور شناخت، چونکه تبدیل کردن فضایی که روزی زندانی مخوف بوده است به یک فضای فرهنگی کاری بس دشوار است.
بازدید از زندان و سلول های تنگ و تاریک هر چند احساس خوشایندی به همراه ندارد اما تداعی کننده برهه های مختلف تاریخی است که در آنها انواع شخصیت ها به بهتان های مختلف زندانی شده اند. منتقدان، مفسدان، شاعران، سیاستمداران، تبهکاران و … گروههای مختلفی بودند که به فراخور زمان و حکومت های وقت رنگ و روی زندان را دیده و «آب خنک» آنرا نوشیده اند.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای توسط فرهنگسرای رویش؛ ویژه برنامه تاریخ گویا همزمان با دهه فجر بسته هستند Date | 08/02/2023