بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراك از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد

    Home  /  جشن  /  بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراك از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد

بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراك از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد Image

بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراك از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد

صد کادو: مرکزی وزیر میراث فرهنگی در جریان بازدید از بازار تاریخی اراک بر لزوم استفاده از بهترین تیم های مرمتی برای مرمت این اثر تاریخی تاکید نمود.
عزت الله ضرغامی یازدهم آذرماه ۱۴۰۱ در جریان سفر دو روزه خود به استان مرکزی از بازار تاریخی اراک و برخی از سراها همچون سرای هزاوه ای ها، کتابفروشان، کاشانی، صندوق سازها، آقایی، حمام چهارسوق و مدرسه سپهداری بازدید کرد و با بازاریان و اعضای هیات امنای بازار به گفت و گو نشست.
بازار تاریخی اراک با ۲۰ سرا و تعدادی کاروانسرا و تیمچه مربوط به دوره قاجار است و عمری بیش از ۲۰۰ سال دارد.
این مجموعه تاریخی بعد از گذشت حدود ۲۰۰ سال کاربری اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خودرا حفظ نموده است. این مجموعه تاریخی که بخش اصلی هویتی شهر اراک است، گرفتار لطمه های شدیدی شده بطوریکه در قسمتی از سرای کتابفروشان، سرای حاج باشی و… تخریب هایی انجام شده و بام بازار نیازمند مرمت اساسی است.
اداره میراث فرهنگی استان مرکزی، به عنوان یکی از متولیان حفظ بازار، به کمک مشاور، طرح جامع را تهیه کرده، اما هنوز به تصویب نهایی نرسیده است و باید ضمن تصویب طرح، منابع لازم برای مرمت و حفظ و احیای بازار تامین گردد.
ضرغامی در گفت و گو با بازاریان در سرای کتابفروشان با اعلان اینکه اساسا میراث فرهنگی برای حفظ بازار کمک خواهد کرد، اظهار داشت: آیا در اراک تیم های فنی مرمت آشنا به معماری بازار وجود دارد یا خیر؟ اگر وجود ندارد از تیم های مرمتی خارج از استان استفاده گردد و اگر وجود دارد باید از ظرفیت آنها استفاده شود، باید از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد.
وی اشاره کرد: این بازار نباید به حال خود رها کرد و نباید اجازه هدررفت منابع را داد.
ضرغامی همچنین، در جریان بازدید از مدرسه علمیه سپهداری بازار تاریخی اراک و طی تماس تلفنی با رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: مدرسه سپهداری جنبه انقلابی و تاریخی دارد و باید در بحث مرمت در اولویت قرار گیرد چونکه مشکلات جدی دارد و باید ایمن سازی شود. شخصا مبلغی را برای مرمت اختصاص می دهم، اما لازم است که اوقاف نیز در امر مرمت مشارکت داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید با مشارکت میراث فرهنگی برآورد مالی مرمت صورت گیرد، ۵۰ درصد را وزارتخانه کمک می نماید و باقی را سازمان اوقاف و امور خیریه باید کمک نماید، همین طور حجره امام نیز تبدیل به مجموعه ای جداگانه شود تا به محلی برای معرفی امام راحل تبدیل گردد.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراك از بهترین ها برای مرمت بازار اراک استفاده گردد بسته هستند Date | 02/12/2022