توسط نماینده دائم ایران در یونسكو؛ پیام وزیر ارشاد در یونسکو قرائت شد

    Home  /  جشن  /  توسط نماینده دائم ایران در یونسكو؛ پیام وزیر ارشاد در یونسکو قرائت شد

توسط نماینده دائم ایران در یونسكو؛ پیام وزیر ارشاد در یونسکو قرائت شد Image

توسط نماینده دائم ایران در یونسكو؛ پیام وزیر ارشاد در یونسکو قرائت شد

صد کادو: محمدمهدی اسماعیلی همزمان با برگزاری اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو یونسکو در کشور مکزیک، پیامی صادر کرد که این پیام توسط سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو قرائت شد.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با برگزاری اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در کشور مکزیک، پیامی صادر کرد که این پیام توسط سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو قرائت شد.
متن پیام محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ که شامگاه پنجشنبه توسط احمد پاکتچی در اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو یونسکو قرائت شد، بدین سان است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
صلح و عدالت در پرتو فرهنگ شکوفا می شود
آقای رییس
خانم دبیرکل و عالیجنابان
در دو دهه اخیر تحولات اجتماعی و فناورانه در جهان بصورت حیرت آوری سبب سرگشتگی تصمیم سازی ها به خصوص در زمینه های مختلف فرهنگی شده است، بطوریکه تصمیم گیری های جدید همیشه با چالش های غیرقابل انتظار روبرو بوده و بحران های جدی و جدیدی در مقابل ملت ها و حکومت ها قرار داده است.
همانطور که همه ما شاهدش هستیم، بجای آنکه علم و فناوری و اطلاعات در خدمت رستگاری انسان و اعتلای معنوی او باشد، در بیشتر موارد در خدمت افرادی قرار گرفته که جز به آئین منفعت نمی اندیشیند. در دو دهه اخیر، علاوه بر پیشرفت های بزرگی که در زمینه های علم و فناوری نصیب بشر شده است، انسان بیش از همیشه طعم تلخی و تبعیض را چشیده است.
با تشکر از خانم اُدره ازوله، دبیرکل محترم یونسکو که از زمان تصدی ایشان این دومین بار است که نشست وزرای وزرای فرهنگ با مدیریت یونسکو برگزار می گردد و همین طور تشکر می کنم از کشور میزبان این کنفرانس، مکزیک که سال ها با همکاری یونسکو کوشش های ارزشمندی را برای احیای فرهنگ ها با رویکرد توسعه پایدار در جهان داشته و دارد. امیدوار هستم با بهره مندی از فرهنگ غنی ملت ها به تصمیم های منصفانه ای که بر ستون های عدالت و صلح پایدار استوارند، همت نمائیم.
سال گذشته، آقای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شش شکاف بزرگ در تصمیم سازی برای برون رفت از وضعیت بغض آلود جهان فعلی مطرح نمودند، که اولین آن برطرف نمودن شکاف صلح در سطح جهان است. برای احیای اعتماد و امیدبخشی به همکاری و درک متقابل نیازمندیم. فرهنگ ها با ظرفیت های متنوع شأن بهترین نقش را می توانند ایفا نمایند.
برای برون رفت از وضعیت فعلی در جهان، جامعه انسانی را باید به مرحله تعاون مشترک ارتقا داد با بهره مندی از ظرفیت ها و ظرایف فرهنگی و هنری ملت ها در پیشبرد انسجام و اقتدار صلح موفق خواهیم شد. مردم جهان از تبعیض، جنگ، خشونت و افراط به ستوه آمدند و این فرصتی بی نظیر است که همگان از میراث معنوی ملت ها بهره مند شوند. بر این باورم با ترکیبی هوشمندانه از امید، معنویت و عدالت، می توان چالش های فعلی را مدیریت کرد، زیاده خواهان با جنگ افروزی و از بین بردن میراث فرهنگی که متعلق به بشریت است، می خواهند جامعه انسانی آینده را از هویت اصیل شأن مبرا کنند و امیدها را بخشکانند تا تحقق عدالت و آزادی از میان برود و از انسان به عنوان ابزاری در راستای بهره مندی از منافع مادی شأن بهره گیرند. روند فعلی و نتایج آن در جهان چنین رژیم ها و قدرت هایی را به ما نشان میدهد.
با تدبیری هوشمندانه از طرف یونسکو سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ به عنوان دهه جهانی تقارب فرهنگ ها معرفی و نامگذاری شد و البته در این رابطه اقدامات مؤثری از طرف کشورها انجام شد. در آخرین سال این دهه قرار داریم. به نام جمهوری اسلامی ایران به عنوان گام اول پیشنهاد می کنم با الگویی برای صلح و توسعه پایدار، طرح راهبردی با عنوان «خواهرخواندگی شهرهای مرزی کشورها با شهرهای مرزی کشورهای همسایه» بمنظور هم افزایی و توسعه روابط فرهنگی و اجتماعی در دستور کار یونسکو قرار گیرد تا خطوطی سبز و مولد بر روی مرزها نمایان شود.
بهره مندی از ظرفیت های فرهنگی و احترام متقابل اقوام برای حفظ ارزش ها و میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس ما را در توسعه و کرامت و پویایی ملت ها یاری خواهدنمود. امیدوار هستم سال آینده به عنوان «شهرهای خواهرخوانده مرزی» با رویکرد توجه به بن مایه های اصیل فرهنگی نسبت به تحقق عدالت و توسعه پایدار اقدامات مؤثری صورت پذیرد. با این امید که اولین قدمهای ضروری برای رهیافت های تقویت صلح و توسعه پایدار که همان استفاده از ظرفیت های باارزش فرهنگ و هنر ملت هاست برداشته شود. ملت های آزاده با بهره گیری از این الگوی عملی آسان، با همسایگانشان به گفتگوی صمیمانه بنشینند و ضمن احترام متقابل با رویکرد حل معضلات پدید آمده در جهان جدید، همدیگر را یاری نمایند. بر این باورم که در سایه صلح، خلاقیت ها و ابتکارات در ملت ها سرعت بیشتری پیدا می کند و آرامش به ملت ها باز می گردد.
عالیجنابان؛
قسمت دوم سخنانم در حفظ و اعتلای معنویت و پاسداشت حریم خانواده در مقابل تهدیدهای فضای مجازی است. باتوجه به دسترسی منابع هویتی متنوع در فضای مجازی با پدیده ای مواجه هستیم که هویت های جوامع را با چالش های جدی مواجه کرده است. افزایش دسترسی کودکان و نوجوانان به محصولات دیجیتالی، از بازی های کامپیوتری تا حضور در رسانه های اجتماعی، گرچه ظرفیت های آموزشی و یادگیری را در اختیار آنان قرار داده است، اما کم رنگ شدن روابط خانوادگی و نیز رها شدن کودکان و نوجوانان در اقیانوسی از اطلاعات و داده های ناهمسان با آنان را نمی توان نادیده گرفت. بطوریکه لطمه پذیری های روحی و روانی آنان را به شدت افزایش داده است.
اینک آقای رییس و حضار محترم!
جمهوری اسلامی ایران به اقتضای مبانی اعتقادی و بن مایه های تمدن دیرپای خود، خواهان جهانی سرشار از صلح و آرامش برمبنای کرامت انسانی است و برمبنای اصول انقلاب اسلامی، سیاست موزون گسترش روابط دیگر کشورها را بر پایه احترام عملی به استقلال و برابری حقوق بین کشورها ادامه خواهد داد. وظیفه خود می دانم که از کوشش های دور و نزدیکی که در همه جا با این نگاه به انجام می رسد صمیمانه تشکر کنم. بااینکه تهدیدهای پیش روی جهان ما زیاد است، با این وجود امیدها و فرصت های تغییر آنها نیز فراوان است و با گفتگو و همفکری و با بهره گیری از منابع و ذخایر معنوی و مادی راهکارهای مناسب را خواهیم یافت. اگر چهره ی جهان ما، ناامنی و فقر و جنگ است، چهره ی بنیادین آن میل و تلاش در راه صلح و توسعه و امنیت پایدار می باشد. با اتکا بر اندیشه ها می توانیم جهان را بسازیم و آینده روشنی را ببینیم انشاالله.
همچنین سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) که بطور خلاصه یونسکو نامیده می شود، یکی از سازمان های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که در سال ۱۹۴۵ تشکیل شد. هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین المللی در حوزه های آموزشی و علمی و فرهنگی بمنظور افزایش احترام به عدالت و قانون مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است و این روزها تازه ترین اجلاسیه آن با حضور وزرای فرهنگ برخی کشورهای عضو در کشور مکزیک انجام می شود.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای توسط نماینده دائم ایران در یونسكو؛ پیام وزیر ارشاد در یونسکو قرائت شد بسته هستند Date | 03/10/2022