وزیر فرهنگ در جشن عید قربان مردم قیدار تاكید كرد: حضور قیدار نبی(ع)، نشان دهنده خاستگاه توحید در ایران است

    Home  /  جشن  /  وزیر فرهنگ در جشن عید قربان مردم قیدار تاكید كرد: حضور قیدار نبی(ع)، نشان دهنده خاستگاه توحید در ایران است

وزیر فرهنگ در جشن عید قربان مردم قیدار تاكید كرد: حضور قیدار نبی(ع)، نشان دهنده خاستگاه توحید در ایران است Image

وزیر فرهنگ در جشن عید قربان مردم قیدار تاكید كرد: حضور قیدار نبی(ع)، نشان دهنده خاستگاه توحید در ایران است

صد کادو: زنجان وزیر فرهنگ با تاکید بر احیای نمادهای هویت ساز کشورمان، اظهار داشت: با گذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی امروز موظف هستیم تا نمادهای هویت ساز که با دسیسه بدخواهان ایران، کوشش برای فراموشی آنها انجام شده را احیا نماییم.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی عصر امروز در ادامه سفرهای استانی خود که به شهرستان خدابنده از توابع استان زنجان سفر کرده، در جشن بزرگ عید قربان مردم شهر قیدار از توابع استان زنجان که در حرم مطهر قیدار نبی مقابل السلام برگزار شد، با بیان این مطلب اضافه کرد: هویت تاریخی برای همه کشورها یک مساله مهم و مورد توجه است و کشورهای تازه تاسیس با پیشینه کمتر از ۲۰۰، ۳۰۰ سال همیشه به دنبال نقطه عطف تاریخی هستند.
وی به کم توجهی نسبت به حضور حضرت قیدار نبی (ع) در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: تمام همت جریان غرب زده داخلی در ۱۰۰ سال اخیر، تاریخ سازی غیرواقعی و داستان سرایی برای ایجاد تقابل هویت ملی در مقابل هویت اسلامی است.
رئیس شورای هنر در تشریح علت کم توجهی به هویت تاریخی کشورمان اشاره کرد: در یک قرن اخیر همه تلاش جریان فکری غرب زده این بوده تا مسلمانان و جهان اسلام را از هویت دینی شان دور کند و برای این امر به تاریخ سازی پناه برده اند.
اسماعیلی اشاره کرد: این یک اقدام سازماندهی شده بود و جریانی به عمد به دنبال حذف چهره های موثر و هویت ساز بودند تا کشورهایی نظیر ایران را از هویت تاریخی دور کنند.
اسماعیلی عشق، علاقه و عاطفه مردم نسبت به خاندان آل الله را علت شکست جریان وابسته در ایجاد تقابل میان هویت ملی و مذهبی دانست و اظهار داشت: امام عظیم الشان مردی از همان خاندان بود که با اتکای بر هویت دینی و مذهبی و تاریخی مردم ایران توانست بساط دوران پادشاهی را در این کشور جمع کند و با حذف دوگانه القایی ایرانیت و اسلامیت، جامعه ای یکپارچه و متحد را تحت لوای هویت ایرانی- اسلامی ایجاد نماید.
اسماعیلی حضرت قیدار نبی را نقطه نورانی و درخشان برای ایران دانست و اظهار داشت: ایشان نوه ابراهیم خلیل الله و فرزند اسماعیل ذبیح الله است. تمام ارکان و تاریخ توحید با نام حضرت ابراهیم(ع) گره خورده و تمام حاجیانی که امروز در منا و کعبه حضور دارند و در طول صدها سال عاشقانه و با مشقت به این سرزمین سفر کرده اند وارد مکانی می شوند که جای جای آن خاطرات قهرمان بزرگ توحید، و بت شکن الهی، حضرت ابراهیم است و ما در ایران و قیدار افتخار میزبانی از نوه ابراهیم و جد اعلای پیامبر ختمی مرتبت، صلی الله مقابل و آله، را داریم.
رییس شورای فرهنگ عمومی کشور اظهار داشت: باید هویت تاریخی خودرا در پناه بزرگانی همچون حضرت قیدار نبی معرفی نماییم و این برنامه آغازی برای تبدیل این منطقه به قطب دینی و تاریخی در سراسر جهان اسلام است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به تشکیل ستاد ویژه بزرگداشت شیخ اشراق در وزارت فرهنگ اشاره نمود و اضافه کرد: در قالب این ستاد رویدادهای ملی و بین المللی متفاوتی را برای بزرگداشت شیخ اشراق در نظر گرفته ایم.
وی با اشاره به این که تجلیل از مفاخر در دستور کار وزارت فرهنگ قرار دارد، اشاره کرد: قیدار نبی(ع) ظرفیت تبدیل شدن به یکی از قطب های زیارتی کشور را دارد.
او در آخر به ظرفیت های دینی استان زنجان اشاره نمود و اضافه کرد: سرتاسر این استان به برکت نام امام حسین(ع) نورانی شده و جریانات فرهنگی بزرگی به برکت این نام در این منطقه شکل گرفته است که باید از این ظرفیت عظیم بهترین بهره را برد.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای وزیر فرهنگ در جشن عید قربان مردم قیدار تاكید كرد: حضور قیدار نبی(ع)، نشان دهنده خاستگاه توحید در ایران است بسته هستند Date | 12/07/2022