در دیدار وزرای فرهنگ ایران و عراق مطرح شد؛ تعاملات فرهنگی، هنری و گردشگری ایران و عراق بیشتر می شود

    Home  /  جشن  /  در دیدار وزرای فرهنگ ایران و عراق مطرح شد؛ تعاملات فرهنگی، هنری و گردشگری ایران و عراق بیشتر می شود

در دیدار وزرای فرهنگ ایران و عراق مطرح شد؛ تعاملات فرهنگی، هنری و گردشگری ایران و عراق بیشتر می شود Image

در دیدار وزرای فرهنگ ایران و عراق مطرح شد؛ تعاملات فرهنگی، هنری و گردشگری ایران و عراق بیشتر می شود

به گزارش صد کادو محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصرِ روز یک شنبه ۲۲ خردادماه با همتای عراقی خود حسن ناظم در تلار وحدت تهران دیدار نمود. هردو وزیر بر افزایش تعاملات فرهنگی و هنری، برگزاری هفته های فیلم سینمای ایران در عراق و عرضه خدمات و تسهیلات بیشتر به زائرین ایرانی عتبات عالیات تاکید نمودند.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، محممهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد، در جمع اهالی رسانه اظهار داشت: ما سعی کردیم سطح تعاملات مان را با کشور عراق ارتقاء دهیم و اطلاعیه ای را هم به همین دلیل امضاء خواهیم کرد.
وی در ادامه افزود: طبق صحبت های گفته شده، بناست تا دولت عراق تسهیلات ویژه ای برای سفرهای زیارتی خصوصاً در مناسبت های عاشورا و راهپیماییِ اربعین، و همینطور برنامه های سینمایی، مانند هفته های فرهنگی ایران در عراق را فراهم آورد.
حسن ناظم، وزیر فرهنگ عراق هم از اعلام تمادگی و تمایل برای همکاری و افزایش تعامل با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در تمام بخش های فرهنگی و هنری، خصوصاً در ایام بعد از گذر از همه گیری کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون شرایط مهیاست تا ما کار مشترک خویش را با وزارت ارشاد از سر بگیریم و طی این سه روز جلسات خوبی در شهرهای مخالف داشته ایم.
ناظم افزود: گفتگو و مذاکرات ما و کشور دوست و برادر، ایران، نویدبخش کارهای فرهنگی و هفته های فرهنگی هرچه بیتر میان این دو کشور خواهد بود.
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق اظهار داشت: در این نشست، قرار بر این شد تا هفته فیلم سینمای ایران در عراق برگزار شده و همینطور تسهیلات و خدمات هرچه بیشتری برای زائرین ایرانی در موسم زیارت، خصوصاً راهپیمایی اربعین، فراهم آورده شود.
ناظم درباره سرقت بخشی از آثار باستانی این کشور که مدتی قبل اتفاق افتاد، این طور توضیح داد: فقط آثار باستانی نیستند که با سرقت و قاچاق مواجه می شوند. در عراق حتی بعضی از تابلوهای جدید هم قاچاق و دزدیده شده اند. ما در دو سال اخیر، در وزارت فرهنگ عراق پرونده ای برای استرداد آثار باستانی و هنری مان را باز کرده ایم.
وی در ادامه اظهار داشت: بازیابیِ این آثار تنها با تلاش ما امکان پذیر نیست، بلکه به همیاری کشورهای همسایه نیاز داریم. ما در طول این مدت موفق شدیم با جرم انگاری سرقت و قاچاق آثار هنری و باستانی، هزاران قطعه باستانی را به کشور بازگردانیم. این عدد تقریباً به ۱۷ هزار اثر می رسد که از راه کشور لبنان به عراق بازگشته است. حالا هم با کمک کشورهای دوست مثل ایران، ترکیه و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس می توانیم سدی در مقابل سرقت و قاچاق آثار فرهنگی و هنری باشیم، چونکه این آثار تنها متعلق به یک کشور نیست، بلکه میراثی انسانی و برای همه ملت هاست.
اسماعیلی هم در این زمینه بیان کرد: سیاست جمهوری اسلامی این است که در حفظ آثار فرهنگی کشور تلاش کند و بخشی از این مأموریت، در بخش گردشگری وزارت ارشاد دنبال می شود.
محمدمهدی اسماعیلی و حسن ناظم هرکدام در انتها نسبت به افزایش و بهبود تعاملات فرهنگی و هنری بین دو کشور دوست و همسایه ایران و عراق، ابراز امیدواری کردند.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در دیدار وزرای فرهنگ ایران و عراق مطرح شد؛ تعاملات فرهنگی، هنری و گردشگری ایران و عراق بیشتر می شود بسته هستند Date | 14/06/2022