روزنوشت های نمایشگاه سی وسوم كتاب تهران؛ ۱ عطش یار مهربان زیر ذره بین

    Home  /  جشن  /  روزنوشت های نمایشگاه سی وسوم كتاب تهران؛ ۱ عطش یار مهربان زیر ذره بین

روزنوشت های نمایشگاه سی وسوم كتاب تهران؛ ۱ عطش یار مهربان زیر ذره بین Image

روزنوشت های نمایشگاه سی وسوم كتاب تهران؛ ۱ عطش یار مهربان زیر ذره بین

صد کادو: خوان گسترده بوستان علم و معرفت با سِرو عشق و طعم ادب میزبان اهالی کتاب است و شعف همراهی با نمایشگاه کتاب پس از دو سال وقفه عطش عاشقان کتاب در وصال یارمهربان را به زیباترین حالت ممکن به زیر ذره بین برده است.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایرنا، اسفند ماه ۱۴۰۰ خورشیدی پس از قطعی شدن خبر برگزاری سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شکل فیزیکی؛ ورود به قرن جدید و گام گذاشتن در بهار طبیعت را برای دوست داران یار مهربان با طراوتی متفاوت شروع کرد.
جایی که این دفعه به مفهوم واقعی کلام اردیبهشت ماه به مفهوم تام و تمام خود بهشتی ترین ماه خداوند شد. و در نهایت رسید آن بزنگاهی که باید…
در حقیقت قرار بود تا خوان بهشتی سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب مملو ازعطر خوراک هایی شود که سِرو آنها طعم ادب می داد و شد آنچه که باید…

جمعیتی که تعجب و شادی اهل نشر را با خود به ارمغان آورد
چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ خورشیدی همزمان با گشوده شدن درهای سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ سیلِ دوست داران، عاشقان، شیفتگان و دلتنگان یار مهربان بود که خودرا از شمال، جنوب، شرق و غرب پایتخت به در مصلی حضرت امام خمینی(ره) می رساندند.
اتفاقی که در همان دقایق و ساعات نخست، بی هیچ اغراقی از یک سو تعجب ناشران و از طرفی دیگر رضایت آمیخته بر چهره گشاده و لبخند آنها را در استقبال از علاقه مندان کتاب با خود به همراه داشت.
در حقیقت قرار بود تا خوان بهشتی سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب مملو ازعطر خوراک هایی شود که سِرو آنها طعم ادب می داد و شد آنچه که باید…

ذره بین دوستان یارمهربان بر تازه های نشر پس از دو سال دوری
حلاوت و شیرینی گشایش سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شکل فیزیکی، حضور و قدم زدن در بوستانِ علم، ادب و اندیشه چنان برای مخاطبان و همدلان یار مهربان گوارا بود که آنها بمحض ورود بر سر درِ هر غرفه ای با دقت هرچه بیشتر جریان نشر کشور را این دفعه به شکل فیزیکی و با دستان خود می دیدند و لمس می کردند.
همگی فارغ از فضای مجازی و یا رصد اخبار در رسانه ها تلاش می کردند تا با چشمان خود؛ حتی ریزتر و با ذره بین به جریان صنعت نشر پس از پشت سر گذاشتن دو سال همراهی با ویروس کرونا دقت و توجه ویژه ای داشته باشند تا مبادا در انتخاب آثارشان برای خرید کتاب ها اثری از چشمان شان دور بماند!
دلیل مهم سیل مخاطبان در ساعات نخست گشایش نمایشگاه کتاب
دوست داران و مشتاقان یار مهربان، عطش ناک خودرا به برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی کشور و جشن کتاب به مصلی رسانده بودند تا این دفعه شور عطش ِ همدلی با یار دیرین و مهربان خودرا در قالب پشت سر گذاشتن غربت دو سال دوری از این رخداد به روایتی فرهنگی و متفاوت بیان کنند.
این یکی از اصلی ترین دلیلهای استقبال خوب و دلچسب علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی از دقایق و ساعات اولین نمایشگاه کتاب تهران در گام سی وسوم خود بود.
از همان دقایق و ساعات نخست شاهد حضور مسئولان و متولیان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شبستان مصلی و حضور گرم آنها توام با گفت و گو با ناشران و غرفه داران از یک سو و از طرفی مردم و مخاطبان کتاب بودیم
معنی مدیران از مدیریت جهادی
مدیریت جهادی مدیریت حضور در صحنه است! نه نشستن پشت صندلی ها و میزهای مدیریت و این از دیگر دلیلهای تفاوت گام سی وسوم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با ادوار پیش بود.
از همان دقایق و ساعات نخست شاهد حضور مسئولان و متولیان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شبستان مصلی و حضور گرم آنها توام با گفت و گو با ناشران و غرفه داران از یک سو و از طرفی مردم و مخاطبان کتاب بودیم.
از یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس نمایشگاه گرفته تا محمد اللهیاری فومنی مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی و دیگر مسئولان و متولیان امور فرهنگی و هنری که خودرا در کنار مردم به نمایشگاه کتاب سی وسوم رساندند.
چند غرفه کمتر از انگشتان دست خالی و باقی مانده نیز با حضور دیگر ناشرانی که پیش از این به علت محدودیت و ظرفیت پذیرش نمایشگاه دست شان از حضور در این جشن بزرگ کتاب و ادب خالی مانده بود پُر شد

پشت صف مانده ها به صف پیوستند
هر چند شاید در همان ساعات اولیه میان غرفه های مختلف و گوناگون شبستان اصلی می شد چند غرفه را دید که هنوزناشران شان برای چیدن آثار و کتاب هایشان در شبستان حضور پیدا نکرده اند؛ اما پس از گذشت چند ساعت از شروع روز نخست نمایشگاه کتاب تهران آن غرفه ها نیز پر شدند و تنها ماند چند غرفه خالی و باقی مانده…
آن غرفه های خالی نیز سهم ناشرانی شد که بنا بگفته یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اگر تا عصر روز نخست، ناشران شان به محل غرفه نیایند به ناشرانی تحویل داده می شود که در پشت صف حضور در نمایشگاه سی وسوم کتاب تهران باقی مانده بودند.
و در نهایت نیز در ساعات آخر روز نخست نمایشگاه کتاب تهران چند غرفه کمتر از انگشتان دست خالی و باقی مانده نیز با حضور دیگر ناشرانی که پیش از این به علت محدودیت و ظرفیت پذیرش نمایشگاه دست شان از حضور در این جشن بزرگ کتاب و ادب خالی مانده بود پُر شد. آنها نیز خودرا برای همدلی با دوست داران و عاشقان یار مهربان به مصلی رساندند.
غرفه کشور کره جنوبی با ارائه کتاب مصور و تندیس های «بازی مرکب»؛ سریالی که در تمام جهان همچون در کشورمان مخاطبان پروپا قرصی برای خود پیدا کرده بود؛ ارتباط شیرین و متفاوتی را با مخاطبان بوجود آورده است

دلبری غرفه های کره جنوبی و تاجیکستان
جلوه متفاوت دیگری که به نمایشگاه کتاب تهران در گام سی وسوم نمایی جذاب بخشیده بود به غرفه ناشران بخش بین الملل بازمی گشت. جایی که بیش از ۳۰ کشور میهمان در نمایشگاه امسال در کنار قطر بعنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران، طبقه دوم شبستان را در قرق خود درآورده بودند و با چینش متفاوت غرفه های شان رخ و نگاهی متفاوت از همدلی دیگر مردمان جهان با کتاب را به مخاطبان عرضه می کردند.
در این میان دو غرفه کشور کره جنوبی و تاجیکستان در روز نخست بیشترین اقبال مخاطبان را با خود به همراه داشت و در دلبری از دوست داران بوستان معرفت گوی سبقت را از دیگر ناشران برده بودند.
غرفه کشور کره جنوبی با ارائه کتاب مصور و تندیس های «بازی مرکب»؛ سریالی که در تمام جهان همچون در کشورمان مخاطبان پروپا قرصی برای خود پیدا کرده بود و کشور تاجیکستان با تزیینات، غرفه آرایی متفاوت و همین طور صحبت کردن شیرین متولیان آن غرفه به زبان فارسی ارتباط شیرین و متفاوتی را با مخاطبان بوجود آورده بودند.

شور و حرارت گعده های دانشجویی در غرقه ناشران دانشگاهی
علاقه مندان به حوزه علوم، دانش آکادمیک و خصوصاً دانشجویان در گروههای مختلف در بخش ناشران دانشگاهی شور و حال متفاوتی بوجود آورده بودند.
علاوه بر جستجو میان غرفه های مختلف ارائه کتب دانشگاهی در گعده های دوستانه مانند حیاط دانشگاه و یا کلاس های درس شان با یکدیگر به بحث و تبادل نظر می پرداختند. کتاب هایی که خریده بودند را با یکدیگر به اشتراک می گذاشتند و درباره اهمیت خرید آن کتاب و موضوعات مطرح شده در آن آثار با هم بحث و تبادل نظر داشتنند.
شاید هم پس از دو سال دوری از نمایشگاه فیزیکی کتاب، شور و حرارت برگزاری گعده های دانشجویی در غرفه ناشران دانشگاهی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بیش از پیش به چشم می آمد!
حتی می شد در مواردی به جوش آمدن روحیه شیطنت کودک درون والدین را همسو با شادی و نشاط آزادانه فرزندانشان در محیط ایمن و پاکیزه در سایه رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی را در غرفه ناشران کودک و نوجوان به چشم دید

شیطنت کودکان در کنار تبلور شادی کودک درون والدین
در بخش ناشران کودک و نوجوان نیز وضع بر همین منوال بود. والدینی که فرزندان خودرا برای آشنایی، همدلی و همدمی هر چه بیشتر با یار مهربان در همان روز نخست و ساعات ابتدایی نمایشگاه کتاب تهران به مصلی رسانده بودند شیرینی متمایزی داشت.
از سویی دیگر نیز رسیدن جامعه به ایمنی نسبی در سایه تسریع روند واکسیناسیون، حساسیت خانواده ها را که طی این دو سال در مورد فرزندانشان با خود به همراه داشت کاسته بود و آنها با فراغتی آزادانه فضای بازی و همراهی کودمان شان را در غرفه ناشران کودک و نوجوان و همین طور آشنایی هرچه بیشتر با کتاب های ارائه شده در این بخش فراهم می کرد.
حتی می شد در مواردی به جوش آمدن روحیه شیطنت کودک درون والدین را همسو با شادی و نشاط آزادانه فرزندانشان در محیط ایمن و پاکیزه در سایه رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی را در غرفه ناشران کودک و نوجوان به چشم دید.

دل دل نمایشگاه برای استقبال از سیل انبوده مخاطبان در اولین تعطیلات اختتام هفته
هر چه ساعت برگزاری روز نخست نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گام سی وسوم به لحظات پایانی خود نزدیک تر می شد شاهد افزوده شدن بر انبوه جمعیت حاضر در مصلی بودیم.
می شد در آن ازدحام و قیب وقال؛ قول و قرارهایی که برای روزهای بعد خصوصاً ۲ روز پیش رو در تعطیلات اختتام هفته میان حاضران در نمایشگاه رد و بدل می شد را با صدای بلند و واضح شنید.
این خود نشان دهنده آنست که طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه) همزمان با دومین و سومین روز فعالیت نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مانند ادوار پیش و شاید بیشتر شاهد حضور انبوه جمعیت خصوصاً خانواده ها برای قدم زدن در بوستان علم، ادب و معرفت و همدلی با یار مهربان باشیم.
سی وسومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» ۲۰ اردیبهشت با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر کشور لبنان، متولیان و دست اندرکاران فرهنگی کشور و ناشران ۳۰ کشور در مصلای امام خمینی (ره) طی آیینی افتتاح شد. این نمایشگاه از ۲۱ اردیبهشت شروع به کار کرده و تا ۳۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ میزبان علاقه مندان است.
عریض شدن راهروهای نمایشگاه و اضافه شدن امکان های تهویه در سالن های اصلی، نظارت بر واکسینه شدن دو دُز تمام متصدیان و دست اندرکاران نمایشگاه و همکاری سازمان هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی جهت بررسی میدانی و تزریق واکسن در فضای نمایشگاه تمهیداتی است که برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا در این دوره اندیشیده شده است.
منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای روزنوشت های نمایشگاه سی وسوم كتاب تهران؛ ۱ عطش یار مهربان زیر ذره بین بسته هستند Date | 12/05/2022