در آرشیو مركز اسناد كتابخانه مجلس نگهداری می شود منتخبی از اسناد، نقشه ها و مکتوبات مربوط به خلیج فارس

    Home  /  جشن  /  در آرشیو مركز اسناد كتابخانه مجلس نگهداری می شود منتخبی از اسناد، نقشه ها و مکتوبات مربوط به خلیج فارس

در آرشیو مركز اسناد كتابخانه مجلس نگهداری می شود منتخبی از اسناد، نقشه ها و مکتوبات مربوط به خلیج فارس Image

در آرشیو مركز اسناد كتابخانه مجلس نگهداری می شود منتخبی از اسناد، نقشه ها و مکتوبات مربوط به خلیج فارس

صد کادو: مرکز اسناد کتابخانه مجلس به مناسبت روز ملی خلیج فارس، برخی از اسناد و مدارک موجود در این مرکز را منتشر نمود.
به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز اسناد کتابخانه مجلس، به جهت وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بین المللی، منطقه ای مهم و راهبردی به شمار می آید. خلیج فارس در حقیقت محور ارتباط بین اروپا، آفریقا، آسیای جنوبی و جنوب شرقی ست. از نظر راهبردی در منطقه خاورمیانه، بعنوان بزرگ ترین و مهم ترین مرکز ارتباطی بین این سه قاره و قسمتی از یک سیستم ارتباطی شامل اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه، دریای سرخ و اقیانوس هند است. به همین دلیل، از دیرباز مورد توجه قدرت های جهانی و بازرگانان و تجار دنیا بوده است. همین طور این منطقه منبع مهم انرژی جهان است. در مجموع خلیج فارس از نظر جغرافیای سیاسی، راهبردی، انرژی و تاریخ و تمدن، یک پهنه آبی مهم و حساس در دنیا شمرده می شود.
یکی از اقدامات دولت ایران برای پاسداری از میراث معنوی و فرهنگی خلیج فارس، رسمیت دادن به روز ملی خلیج فارس در تقویم رسمی کشور بود. در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی در تیرماه سال ۱۳۸۴ روز ۱۰ اردیبهشت ماه را که مصادف با اخراج پرتقالی ها از تنگه هرمز است، «روز ملی خلیج فارس» نام نهاد.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای در آرشیو مركز اسناد كتابخانه مجلس نگهداری می شود منتخبی از اسناد، نقشه ها و مکتوبات مربوط به خلیج فارس بسته هستند Date | 02/05/2022