روایت مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از وضعیت بیمه تأمین اجتماعی اعضایش

    Home  /  جشن  /  روایت مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از وضعیت بیمه تأمین اجتماعی اعضایش

روایت مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از وضعیت بیمه تأمین اجتماعی اعضایش Image

روایت مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از وضعیت بیمه تأمین اجتماعی اعضایش

به گزارش صد کادو پوراحمدی از معرفی بیشتر از ۴ هزار و ۶۰۰ نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در سال ۱۴۰۰ به سازمان تأمین اجتماعی اطلاع داد.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با بیان این خبر اظهار داشت: هم اکنون قریب به ۴۴ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تأمین اجتماعی صندوق اعتباری هنر برخوردار می باشند.
وی اضافه کرد: برابر بررسی های انجام شده؛ عرضه خدمات بیمه تأمین اجتماعی یکی از موثرترین خدمات دولت به جامعه فرهنگ و هنر و رسانه کشور بوده است. خدمتی که در ارتباط مستقیم با بهداشت روانی جامعه ارتباط دارد.
مشاور وزیر فرهنگ در ادامه عنوان کرد: بیشتر از ۶۰ درصد حق بیمه سالانه اعضا (معادل ۱۲۰میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰) از جانب صندوق و به نمایندگی از دولت پرداخت می شود.
پوراحمدی اضافه کرد: بیمه شدگان می توانند با پرداخت حق سرانه درمان به تعداد افراد تحت تکفل از تمامی امکانات مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی در سرتاسر کشور و هم امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرار داد این سازمان استفاده کنند.
وی ضمن اشاره به افزایش نرخ حق بیمه ماهیانه تأمین اجتماعی و سرانه درمان در سالجاری اظهار داشت: این افزایش مبلغ هرساله از جانب سازمان تأمین اجتماعی اعلام می شود و صندوق در محاسبه و افزایش نرخ حق بیمه هیچگونه دخالتی ندارد. با عنایت به افزایش مزد مبنا و به تبع آن حق بیمه صاحبان و حرف مشاغل آزاد در سالجاری، مبلغ پرداختی حق بیمه سهم اعضاء و حق بیمه پرداختی از جانب صندوق هم افزایش پیدا کرده است. بطوری که سهم پرداختی صندوق برای هر بیمه شده از مبلغ ۲۷۰ هزارتومان به ۴۲۵ هزارتومان افزایش پیدا کرده است و رقم قابل توجهی از بودجه دریافتی صندوق به یارانه بیمه تأمین اجتماعی اعضا اختصاص می یابد.
پوراحمدی در ادامه اضافه کرد: اعضای صندوق اعتباری از کمک ویژه صندوق معادل ۱۰ درصد از نرخ های ۱۸، ۱۴ و ۱۲ درصد ویژه صاحبان حرف و مشاغل آزاد در هرسال، بابت حق بیمه ماهانه خود برخوردار می شوند و بیمه شده برپایه طرح انتخابی ۲ یا ۴ یا ۸ درصد را پرداخت می نماید. براین اساس در سال ۱۴۰۱ مبلغ ماهیانه حق بیمه تأمین اجتماعی(سهم فرد) در نرخ ۱۲ درصد، ۸۶ هزار و ۳۸۱ تومان، ۱۴ درصد ۱۷۲هزار و ۷۶۳ تومان و ۱۸ درصد ۳۴۵ هزار و ۵۲۶ تومان از جانب سازمان تأمین اجتماعی بدون در نظر گرفتن سرانه درمان تعیین شده است.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ضمن اشاره به پیگیری و طرح شکایت شخصی یکی از هنرمندان عضو در استان همدان به نحوه محاسبه حق بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد توسط سازمان تأمین اجتماعی که منجر به صدور رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و حذف ضریب ۲۰ درصد از فرآیند محاسباتی حق بیمه پرداختی توسط بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و همینطور اعضای صندوق اعتباری هنر در سال ۱۴۰۰ شد اظهار داشت: طبق بخشنامه سازمان تأمین اجتماعی حق بیمه اعضا بعد از رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با کاهش ضریب اعلامی از ۱/۲ به ۱ کاهش پیدا کرد.
رئیس هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر کاهش مدت زمان معرفی اعضای حائز شرایط به سازمان تأمین اجتماعی از ۳ ماه به یک ماه را از برنامه های صندوق در سالجاری عنوان نمود و اضافه کرد: با عنایت به اهمیت مقوله بیمه برای اعضای تحت پوشش، در تلاش هستیم طی هماهنگی با سازمان تأمین اجتماعی با تجدید نظر و بازنگری در زمانبندی معرفی افراد از زمان درخواست، این فرآیند از ۹۰ روز به ۳۰ روز کاری تقلیل یابد.
پوراحمدی شرط برخورداری از مزایای بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان را عضویت در صندوق اعتباری هنر بیمه بیان کرد و اظهار داشت: برابر ضوابط سازمان تأمین اجتماعی، سن متقاضی باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۵۰ سال باشد. در صورتی که سن متقاضی بیشتر از ۵۰ سال باشد به ازای هر سال مازاد حداکثر سن، دارابودن ۱ سال سابقه بیمه پردازی ضروری می باشد. همینطور متقاضیانی که حداقل ده سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند از اعمال شرط سنی معاف می گردند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای روایت مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از وضعیت بیمه تأمین اجتماعی اعضایش بسته هستند Date | 22/04/2022