طنین سرود ای ایران در سالن یونسکو پیچید

    Home  /  جشن  /  طنین سرود ای ایران در سالن یونسکو پیچید

طنین سرود ای ایران در سالن یونسکو پیچید Image

طنین سرود ای ایران در سالن یونسکو پیچید

به گزارش صد کادو بعد از اجرا در مراسم گشایش هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، ارکستر بنیاد رودکی در دومین اجرا در سالن یونسکو (بزرگترین سالن فرهنگی و هنری لبنان) به روی صحنه رفت تا بیروت بار دیگر شاهد اجرای این ارکستر باشد.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، دومین روز برنامه های هفته فرهنگی ایران با اجرای ارکستر بنیاد رودکی به رهبری «بردیا کیارس» و با آواز «اشکان کمانگری» در تالار یونسکو ادامه یافت.
این مراسم با سخنرانی محمد وسام المرتضی وزیر فرهنگ لبنان، و حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد جلال فیروزنیا سفیر و عباس خامه یار رایزن فرهنگی کشورمان، سفرای کشورهای خارجی مقیم لبنان از جمله: الجزایر، عراق، ونزویلا، سوریه، روسیه، نروژ، فیلیپین، رومانی، شیلی و هم ده ها شخصیت سیاسی، فرهنگی، نظامی، مذهبی و اصحاب رسانه و هنر برگزار گردید.
وزرای فرهنگ، نفت و انرژی، کار، حمل و نقل، صنعت، دادگستری، اعضای شورای عالی قضایی، رئیس و اساتید دانشگاه های لبنان، معارف، اسلامیه، عده ای از روحانیون مسلمان و کشیشان مسیحی همچون دیگر شرکت کنندگان بودند.
در ابتدای این مراسم محمد وسام المرتضی، وزیر فرهنگ لبنان اظهار داشت: حضور مردم در فضاهای آرامبخش امری ضرروی است تا بتوانند برای لحظاتی از هیاهوی عالم و صدای تیر و گلوله که از همه جا به گوش می رسد، دور بمانند. در آن لحظات انسان با حقیقت شفاف انسانی یکی می شود.
وی تصریح کرد: هنر و فرهنگ بهترین راه برای مقاومت و مقابله با جنگ، خشونت و طغیانگری در جهان است.
ایرانی ها و لبنانی ها همواره پیوند نزدیکی داشته اند بخصوص در زمینه های فرهنگی، فکری، هنری و مقاومت؛ ازاین رو این دو ملت به معنای واقعی کلمه برادرند.

در ادامه ارکستر بنیاد رودکی به رهبری بردیا کیارس بر روی صحنه رفت. در ابتدا چند قطعه موسیقی کلاسیک، چند قطعه بی کلام و باکلام ایرانی اجرا شد.
سپس آندره الحاج ارکستر لبنانی بر روی صحنه رفت تا ارکستر رودکی را برای اجرای نماهنگ «بیروت درد تو درد من است» رهبری کند.
آندر الحاج قبل از اجرای این نماهنگ در سخنانی کوتاه اظهار داشت: نماهنگ «ای ایران» پیش از این به منظور گرامیداشت یاد قربانیان انفجار مهیب بندر بیروت، بنا به دعوت و پیشنهاد دکتر عباس خامه یار دوست عزیز و رایزن فرهنگی ایران در لبنان پیشنهاد و توسط گروه ارکستر سمفونی مؤسسه فرهنگ و هنری رودکی به منظور ابراز همدردی با حادثه دیدگان و بازماندگان در تهران به اجرا درآمده بود.
وی ادامه داد: نوازندگان ایرانی به طرز فوق العاده این نماهنگ را به اجرا درآورده و به مردم بیروت بعد از آن فاجعه دردناک اهدا کردند.
در ادامه گابریل عبدالنور، موزیسین و خواننده لبنانی بر روی صحنه رفت و به اتفاق اشکان کمانگیری سرود «ای ایران ای مرز پرگهر» را اجرا کرد.

هفته فرهنگی ایران در لبنان به مدت یک هفته (از ۹ تا ۱۴ اسفند) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با همکاری وزارت فرهنگ لبنان و انجمن هنری «رسالات» لبنان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می گردد.
برگزاری چند میزگرد و هم اندیشی در مبحث های علمی، هنری و همینطور برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای ایرانی به همراه پخش فیلمهای ایرانی و شب موسیقی ایران و لبنان همچون برنامه های هفته فرهنگی ایران در بیروت است.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای طنین سرود ای ایران در سالن یونسکو پیچید بسته هستند Date | 07/03/2022