با حضور وزیر ارشاد مجمع عمومی فرهنگستان هنر انجام شد

    Home  /  جشن  /  با حضور وزیر ارشاد مجمع عمومی فرهنگستان هنر انجام شد

با حضور وزیر ارشاد مجمع عمومی فرهنگستان هنر انجام شد Image

با حضور وزیر ارشاد مجمع عمومی فرهنگستان هنر انجام شد

به گزارش صد کادو شانزدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای پیوسته فرهنگستان هنر تشکیل شد.
به گزارش صد کادو به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، شانزدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر، امروز پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۰، با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهمن نامورمطلق، رییس فرهنگستان هنر و از اعضای پیوسته فرهنگستان هنر: سیدمحمد بهشتی، سیدمهدی حسینی، محمدعلی رجبی، مجتبی رحماندوست، جلال شباهنگی، حبیب الله صادقی، شاهین فرهت، مهدی کلهر، جهانگیر الماسی، علی نصیریان بصورت حضوری و سیدمحمدرضا حسینی بهشتی، غلامحسین امیرخانی، حبیب الله آیت اللهی و محمدعلی کی نژاد نیز بصورت برخط انجام شد.

اعضای پیوسته فرهنگستان هنر عصاره هنری کشور هستند
در این نشست ابتدا بهمن نامورمطلق، رییس فرهنگستان هنر با تشکر از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر، اعضای پیوسته فرهنگستان را عصاره هنری کشور دانست و اظهار داشت: فرهنگستان ها یک طرح جهانی هستند که برمبنای تجربه های تاریخی بشر در زمینه های علم و دانش و هنر و ایجاد شده اند و بعنوان اتاق فکر نظام ها و رصدخانه تلقی می شوند و از آنها خواسته می شود درحوزه های سیاست گذاری، نظریه پردازی و آموزش به نظام و حاکمیت کمک کنند.
نامورمطلق فرابخشی، فرازمانی و بیناتخصصی بودن را از امتیازات فرهنگستان هنر برشمرد و در تبیین آنها اظهار داشت: در ساختار کشور ما، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متولی هنرهای سنتی و صنایع دستی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی هنرهایی مانند سینما، موسیقی و تجسمی است و فرهنگستان هنر بصورت تخصصی در تمامی حوزه های هنر فعالیت می کند و می تواند این هنرها را به هم پیوند بزند و نگاه کلان و بین بخشی داشته باشد. وی ادامه داد: اعضای پیوسته فرهنگستان اعضای دائمی هستند که این امر سبب جلوگیری از تصمیم گیری های مقطعی می شود.
رییس فرهنگستان هنر در انتهای سخنان خود ابراز امیدواری کرد که دولت بتواند از بضاعت فرهنگستان هنر و گنجینه کشف نشده و هنرمندان طراز اول کشور که عضو پیوسته و گروههای تخصصی فرهنگستان هستند استفاده بهینه تری کند و برای همکاری و هم افزایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تشکیل کارگروه مشترک اعلام آمادگی کرد.
در ادامه برخی از اعضای پیوسته حاضر در جلسه، آقایان حبیب الله صادقی، سیدمحمد بهشتی، علی نصیریان، محمدعلی رجبی، شاهین فرهت، جهانگیر الماسی، مهدی کلهر به بیان سخنان خود پرداختند.

فرهنگ و هنر پیشران نظام حکمرانی کشور
سپس محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از دعوت فرهنگستان برای حضور در جلسه مجمع عمومی، فرهنگستان هنر را گنجینه ای از اساتید طراز اول هنر کشور دانست و اظهار داشت: هر کدام از این شخصیت های فاخر که در فرهنگستان گردهم آمده اند یکی از نمادهای اصیل فرهنگی و هنری کشور هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: فرهنگستان هنر را بعنوان پشتوانه اصلی فکری برای تصمیم گیری های وزارت فرهنگ و ارشاد در زمینه های مختلف می دانم و کاملاً به آن معتقدم و جایگاه فرهنگستان نیز همین است و بعنوان یک نقطه اتکای مهم می دانم و هرجایی که لازم باشد از فرهنگستان هنر حمایت کرده و برای تقویت آن تلاش خواهم کرد. فرهنگستان هنر نیز می تواند در تهیه پیوست فرهنگی برای طرح های اقتصادی وصنعتی کشور به ما کمک نماید.
اسماعیلی در ادامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مرجعیت فرهنگی و هنری کشور دانست و اظهار داشت: قرار گرفتن فرهنگ و هنر در پیشران نظام حکمرانی کشور از سیاست های اصلی دولت مردمی سیزدهم است و نه در شعار، بلکه در عمل مقدمات آن در همین مدت کوتاه برداشته شده است.
وی ادامه داد: در سفرهای استانی که همراه رییس جمهور هستیم، با پروژه های فرهنگی هنری نیمه تمام مواجه ایم که سال ها متوقف مانده است و خوشبختانه توانستیم نزدیک به سه هزار میلیارد تومان فقط در این ۱۴ سفر استانی برای تکمیل این پروژه ها از دولت علاوه بر بودجه های مصوب وزارتخانه بگیریم.
اسماعیلی افزود: در لایحه بودجه که از ابتدا بودجه حوزه فرهنگ و هنر کوچک در نظر گرفته می شد، به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب شد دو درصد از تمام اعتبارات دستگاهها و شرکت های دولتی، طبق بخشنامه ای که توسط وزارت فرهنگ به تصویب خواهد رسید برای امور هنری هزینه شود که در مجموع چندین برابر بودجه وزارت فرهنگ خواهد بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه های این وزارتخانه برای ۲۱ اسفند روز بزرگداشت حکیم نظامی و نوروز آگاهی داد و اظهار داشت: حوزه فرهنگ و هنر نباید محصور در دیوارهای کشور باشد و حداقل در زمینه تمدنی ایران بزرگ باید گسترش یابد. وی ادامه داد: در همین خصوص به سازمان فرهنگ و ارتباطات برای ارتقای فعالیت ها ماموریت ویژه به خصوص در زمینه اقتصاد هنر و دیپلماسی هنر دادم.
اسماعیلی به دیدار هفته گذشته رییس جمهور با اساتید و هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی و بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران نیز اشاره نمود و در آخر اعلام آمادگی کرد این جلسات هم اندیشی ادامه یابد تا از افکار بلند، تجربیات گرانقدر و دانش عمیق اساتید بتوانم استفاده کنم.

در ادامه جلسه گزارشی تفصیلی از کارهای پژوهشی و مالی فرهنگستان هنر ارائه شد.
همین طور در این نشست، علیرضا اسماعیلی، دبیر فرهنگستان هنر؛ محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی؛ منیژه کنگرانی، معاون پژوهشی و هنری فرهنگستان؛ جمشید حقیقت شناس، سرپرست مؤسسه فرهنگی هنری صبا؛ نادر قربانی، مدیرعامل موسسه متن و برخی از مدیران فرهنگستان هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

بعد از جلسه از نمایشگاه آثار منتخب اعضای پیوسته و جاوید فرهنگستان هنر در محل مؤسسه فرهنگی هنری صبا بازدید به عمل آمد.

لازم به ذکر است وظایف مجمع عمومی فرهنگستان هنر، طبق ماده ۵ اساسنامه: «تصویب سیاست ها و برنامه های علمی، تصویب نظام نامه روش اجرای کارهای علمی فرهنگستان، انتخاب هنرمندان معرفی شده از طرف شورای تخصصی برای دریافت مدال هنر و نشان و تصویب اعضای پیوسته، وابسته و افتخاری است» که حداقل یک دفعه در سال تشکیل می شود که در دو سال اخیر به سبب شیوع بیماری کرونا تشکیل نشده بود.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای با حضور وزیر ارشاد مجمع عمومی فرهنگستان هنر انجام شد بسته هستند Date | 20/02/2022