اودری آزوله باردیگر رییس یونسکو شد

    Home  /  جشن  /  اودری آزوله باردیگر رییس یونسکو شد

اودری آزوله باردیگر رییس یونسکو شد Image

اودری آزوله باردیگر رییس یونسکو شد

«اودری آزوله» دبیرکل سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برای یک دوره دیگر به ریاست این نهاد بین المللی برگزیده شد.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، او قبل تر در سال ۲۰۱۷ با کسب آرای بالایی برای این سمت انتخاب شده بود.
به گزارش رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه، رسانه های فرانسه در این زمینه می نویسند: «اودری آزوله» که قبل تر عهده دار وزارت فرهنگ فرانسه در زمان ریاست جمهوری «فرانسوا اولاند» بوده، توانست با کسب اکثریت آرا برای یک دوره چهارساله دیگر بر کرسی ریاست یونسکو تکیه زند.
وی در اولین اظهارات خود بعد از پیروزی در انتخابات داخلی این سازمان ضمن قدردانی از اعضایی که با آرای خود از نامزدی مجدد او حمایت کردند، خواهان وحدت برای نیل به اهداف یونسکو شد.
«آزوله» که تنها نامزد این دوره بود توانست از ۱۶۵ رای موجود ۱۵۵ رای مثبت، ۹ رای منفی و یک رای ممتنع کسب کند.
هفته نامه «نوول ابزرواتور» در مقاله ای در همین خصوص به چند نکته مهم در انتخاب مجدد اودری آزوله اشاره دارد و می نویسد: از نظر گرایش سیاسی هر چند او از وفاداران به فرانسوا اولاند، رییس جمهوری سابق فرانسه است اما هیچگاه بطور رسمی به حزب سوسیالیست نپیوسته است. همین نکته سبب شد که «امانوئل ماکرون» که بتازگی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شده بود، از نامزدی وی برای تصدی کرسی ریاست این سازمان بین المللی حمایت کند.
نکته دیگر بحران هایی است که یونسکو از پیش از حضور وی در این مسند با آنها مواجه بوده است. این سازمان با ۱۹۳ عضو با بحران هایی همچون منازعه اعراب و اسرائیل، خروج آمریکا و اسرائیل که از عضویت فلسطین در یونسکو خشمگین بودند و همین طور رقابت کشورهای خلیج فارس روبه رو بوده است. «آزوله» به طرز دیپلماتیک توانست خیلی از این بحران ها را به صورتی آرام کرده و خاتمه دهد.
روزنامه لوموند نیز در این زمینه نوشته: «انتخاب اودری آزوله در دور اول در سال ۲۰۱۷ که جانشین ارینا بوکووا شد، به منزله پایانی بر یک دوره تلاطم و ناآرامی در این سازمان بود و موضوعات حساسی مانند میراث تاریخی مشترک در اورشلیم (بیت المقدس) سبب کشمکش هایی بین اعضا شده بود تا جایی که بر سر تعدادی از این مسائل آمریکا و اسراییل با متهم کردن این سازمان به مواضع ضداسراییلی آنرا ترک کردند، اما در دوره ریاست او موضوع بازگشت آنها قوت گرفته است.
از دید بسیاری بازگشت آتی آمریکا به این سازمان می تواند بعنوان نقطه توازنی در مقابل فعالیت پررنگ چین که حالا به مهم ترین تامین کننده بودجه این سازمان مبدل شده، تلقی شود. در برنامه بودجه سال ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰ چین ۱۵/۵ درصد بودجه کل این سازمان یعنی حدود ۵۳۵ میلیون دلار (۴۶۱/۶ میلیون یورو) را تقبل کرده است.
درباب احتمال بازگشت آمریکا به یونسکو، نشریه «نوول ابزرواتور» می افزاید: «آزوله» در مسافرت اخیر خود به این کشور موفق شد با «جیل بایدن»، همسر «جو بایدن»، رییس جمهوری آمریکا دیداری داشته باشد و حمایت او برای بازگشت آمریکا به یونسکو را هموار سازد. البته هنوز برخی موانع حقوقی و اداری مالی وجود دارد که باید مرتفع شود برای اینکه آمریکا ۱۰ سال حق عضویت خودرا که معادل ۶۲۰ میلیون دلار می شود نپرداخته است.
یکی دیگر از چالش های وی موضوع مقبولیت بین برخی اعضا بوده برای اینکه باتوجه به اصالت او که یک یهودی مراکشی است و پدرش نیز یکی از مشاوران متنفذ محمد ششم بوده و در بحران فلسطین و اسرائیل نقش میانجی را بازی می کرده، خیلی از کشورهای عربی او را عامل نفوذی پادشاه مراکش می دانستند.
چین نیز که در غیبت آمریکا مهم ترین تامین کننده اعتبار این سازمان شمرده می شود از او حمایت می کند. افزایش موضوع نفوذ پکن در یونسکو یکی از دلیلهای جدی آمریکا برای بازگشت به این نهاد بین المللی است.
یکی دیگر از نکاتی که در این گزارش بدان اشاره شده، مواضع زیرکانه ای است که «اودری آزوله» درباب بازسازی عراق داشته است. در این خصوص آمده است: در سال ۲۰۱۸ زمانی که در امارات متحده عربی کنفرانس بازسازی عراق برگزار شده بود، وی در سخنانی خطاب به محمد بن زاید، در کنار بازسازی مسجد النوری موصول که در زمان داعش کاملا ویران شده بود، موضوع بازسازی دو کلیسای این شهر را نیز بیان کرد و جا انداخت. سرانجام «بن زاید» راضی به تخصیص ۵۰ میلیون دلار شد و همین مورد سبب شد اتحادیه اروپا نیز ۴۰ میلیون دلار در این پروژه کمک نماید.
یکی از نقاط قوت «اودری آزوله» حوزه سینما است. او در زمینه سینما سابقه ریاست بر مرکز ملی سینمایی فرانسه را دارد و این حوزه را به خوبی می شناسد و حتی در سال ۲۰۰۴ خود در یک فیلم بازی کرده است،
یکی از پروژه های مورد توجه «اودری آزوله» هوش مصنوعی است که می خواهد در دور دوم ریاستش آنرا به انجام رساند. در حقیقت این طرح مقرر است به یک سوال کلیدی پاسخ دهد، اینکه جهان الگوریتم ها تا کجا می تواند اعمال و روش های ما در زمینه آموزش و یادگیری را تغییر دهد؟ در این خصوص او مقرر است نشستی را با همین موضوع در آمریکا سازماندهی و برگزار کند که خیلی از کارشناسان در سراسر جهان از چنین ایده ای حمایت کرده اند.
هفته نامه «نوول ابزرواتور» در آخر با اشاره به یکی از جنبه های آشکار انتخاب مجدد این شخصیت فرانسوی می نویسد: «اودری آزوله» در این سمت با خیلی از سران کشورها آشنا و دوست شده است و این دوستی برای فرانسه بسیار به کار خواهد آمد.
«آزوله» برای اولین بار در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به همراه ۹ کاندیدا برای دبیرکلی یونسکو نامزد شد و در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷ بصورت رسمی برای یک دوره پنج ساله به سمت مدیرکل یونسکو برگزیده شد.
«اودری آزوله» در ۴ اوت ۱۹۷۲در پاریس در یک خانواده یهودی مراکشی از صویره متولد شد و دومین زنی است که به دبیرکلی یونسکو انتخاب می شود.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای اودری آزوله باردیگر رییس یونسکو شد بسته هستند Date | 30/11/2021