گزارش مهر از آیین اختتامیه؛ پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید

    Home  /  جشن  /  گزارش مهر از آیین اختتامیه؛ پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید

گزارش مهر از آیین اختتامیه؛ پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید Image

گزارش مهر از آیین اختتامیه؛ پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید

به گزارش صد کادو پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند امشب با معرفی برگزیدگان پایان یافت.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند امروز هشتم آذرماه با حضور حمید شاه آبادی معاون سیما، محسن یزدی دبیر جشنواره، تعدادی از مستندسازان و اهالی رسانه در مرکز همایش های صداوسیما برگزار شد.
محمد دلاوری مجری تلویزیون اجرای این برنامه را بر عهده داشت.
محسن یزدی نخستین سخنران این مراسم بود که در سخنانی کوتاه اظهار داشت: قاعدتاً هر جشنواره ای تعدادی آمار درباره عدد فیلمها دارد که در رسانه ها وجود دارد و قاعدتاً این که بگوییم این که سال جاری از سال قبل بهتر بوده است مشخص است هرچند واقعاً هم سال جاری این طور بود.
مدیر شبکه مستند در بخش دیگر بیان نمود: تلویزیون با فاصله در بین مراکز تولید و پخش مستند اول است. امروز با قریب به اتفاق مستندسازان درجه یک کشور کار می نماییم و از این بابت خوشحالیم.
یزدی افزود: بارها بحث شده است که تلویزیون خانه مستندسازان است و اگر این جشنواره تا حدی این کار را انجام دهد و تلویزیون باز هم بتواند در این بخش صعود کند فکر می کنم کار خویش را کرده ایم.
دبیر جشنواره مستند درباره اهمیت دیده شدن مستندها در تلویزیون اظهار داشت: هرچقدر بتوانیم در جشنواره ها موفقیت کسب نماییم و دستمزد دریافت نماییم بابت ساخت مستند اما دیده شدن خود مستند لطف دیگری دارد.
وی در انتها اظهار داشت: اقبالی که امروز به مستند وجود دارد نشان داده است شأن مستند می تواند از این که هست بیشتر باشد به شرطی که تعامل بیشتری بین تلویزیون و مستندسازان برقرار شود.
شاه آبادی: مستند از پرنفوذترین قالب هاست
در ادامه این مراسم حمید شاه آبادی معاون سیما هم در سخنانی اظهار داشت: باید از دبیر جشنواره و داورانی که کمک کردند این جشنواره همچنان پرچمش بالا باشد تشکر کنم.
وی ضمن اشاره به اهمیت مستند خاطرنشان کرد: قالب مستند از بهترین و پرنفوذترین قالب هاست و خدا را شکر تلویزیون در این چند سال حامی آنها بوده و وسیع ترین حوزه و قوی ترین پایگاه برای نشر و پخش آثار مستند بوده است. ما خوشحالیم که از این ظرفیت در برنامه سازی استفاده می شود. باید کمک نماییم تا این فضا را بهتر از گذشته پیش ببریم.
شاه آبادی افزود: آنچه که به دنبالش هستیم این است که با نگاه بومی و از پایگاه وطنی و خاستگاه دینی آثاری در طراز جهانی خلق شود و هم اکنون به آن رسیده ایم مستندهای ما عمق دارد و صداقت و راستی و نزدیکی به ذهن مخاطب در این آثار دیده می شود و برای مخاطب بیشتر از هر بخش دیگری باورپذیر است. شاید در بخش های دیگر نمایشی مخاطب بیشتر داشته باشیم اما باورپذیری این حوزه بسیار مهم می باشد.
وی همینطور خاطرنشان کرد: تلاشی که شما برای سوژه یابی می کنید بسیار اهمیت دارد. تولید در حوزه مستند در کشور ما بالاست و آنچه نقطه تمایز است همین سوژه یابی و پس از آن بحث تحقیق و پژوهش است. هر مستندی که در جان مخاطب نشسته است از این پژوهشگری برخوردار بوده است.
معاون سیما اظهار داشت: مستندها مقرر است مسأله های ما را حل کند. ما در برنامه سازی آنتن ناخودآگاه به سمت مبحث محوری رفته ایم و حالا این قالب یعنی مستند نزدیکترین گزینه برای این موقعیت است تا حرکت خویش را با مسأله آغاز نماییم. باید هر یک از مستندها بتواند یک مسأله را باز کند و پرونده آنرا ببندد.
وی در انتها سخنانش اظهار داشت: حوزه انتشار مستند نیازمند بازبینی است تا بتوانیم بیشتر از پیش اثرگذار باشیم. این جشنواره نقطه عزیمت است برای کسانی که کار را شروع می کنند اما برای ما تکلیف و مسئولیت است.
در این مراسم پیمان جبلی رئیس رسانه ملی هم در سخنانی از جایگاه مستندسازان در رسانه ملی گفت. مشروح سخنان رئیس صداوسیما را اینجا بخوانید. لیست برگزیدگان بخش های مختلف این جشنواره به شرح زیر اعلام گردید.مستند نگاریدیپلم افتخار و مبلغ ۱ میلیون تومان جایزه نقدی به نفر سوم بخش مستند نگاری، راضیه عباسی برای مستند نگاری «گزارش یک صندوق» اهدا شد. دیپلم افتخار و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه نقدی به نفر دوم بخش مستند نگاری، احسان رحیم زاده حناچی برای گزارش «نان در آوردن از باد» اهدا شد. تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی نفر اول به سیده سکینه میرطاهری برای مستندنگاری «داستان مظلومیت هوبَره» اهدا شد. تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی بهترین مستند نگاری با مبحث کرونا هم به مریم خباز برای گزارش «درد بی دوا» اهدا شد.بخش تک عکس داورانداوران جشنواره ضمن تقدیر از حمید سبحانی و محمد وحدتی، جایزه سوم بخش تک عکس را که شامل دیپلم افتخار و مبلغ ۱ میلیون تومان جایزه نقدی است به مجتبی اسماعیل زاد،
دیپلم افتخار و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه نقدی نفر دوم را به محمودرضا معین پور و همینطور تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی نفر اول را به امیر عنایتی اهدا کردند.بخش مجموعه عکس داورانداوران جشنواره ضمن تقدیر از محسن رضایی، امین برنج کار و خانم زهره صباغ نژاد، جایزه سوم بخش مجموعه عکس را که شامل دیپلم افتخار و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه نقدی است، به مهدی محبی پور برای مجموعه عکس «مرگ تلخ پرندگان میانکاله» اهدا کردند. دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی نفر دوم به مجید حجتی برای مجموعه عکس «سکوت زمین» اهدا شد.همچنین در این بخش تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون تومان جایزه نقدی نفر اول بخش مجموعه عکس هم به محمدرضا عباسی برای مجموعه عکس «من مرگ را زیسته ام» را دریافت کرد.عباسی دبیر عکس خبرگزاری مهر در این بخش در سخنانی کوتاه اظهار داشت: این تندیس و لوح باید تقدیم شود به تک تک آدم هایی که در زلزله کرمانشاه صدمه دیده اند و متعلق به آن هاست. تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون تومان جایزه نقدی بخش ویژه کرونا هم به امین نظری برای مجموعه عکس «کرونا» رسید.بخش تک عکس مردمیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی به بهرام بیات برای بهترین تک عکس به انتخاب مردم اهدا شد.بخش مجموعه عکس مردمیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون تومان جایزه نقدی به امین برنج کار برای بهترین مجموعه عکس به انتخاب مردم اهدا شد.بخش بهترین مستند کوتاه مردمیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۶ میلیون تومان جایزه نقدی بهترین مستند کوتاه مردمی به فاطمه صافی تهیه کننده مستند «زندگی لیلا» اهدا شد.بخش بهترین مستند نیمه بلند مردمیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۵ میلیون تومان جایزه نقدی بهترین مستند نیمه بلند مردمی به بهمن ابراهیمی تهیه کننده مستند «قصه آق گُل» رسید.بخش بهترین مستند بلند مردمیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون تومان جایزه نقدی بهترین مستند بلند مردمی به محمد صادق اسماعیلی تهیه کننده مستند «آدور» اهدا شد. وی در سخنانی اظهار داشت: شهر ما هیچ سینمای استانداردی ندارد و هیچ وقت نتوانستم آنرا در شهر خودم کرمان نشان دهم و خوشحالم که این مستند در کل ایران دیده شد.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای گزارش مهر از آیین اختتامیه؛ پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید بسته هستند Date | 29/11/2021