ماجراجویی در نجوم ایران کهن به مناسبت هفته جهانی فضا

    Home  /  جشن  /  ماجراجویی در نجوم ایران کهن به مناسبت هفته جهانی فضا

ماجراجویی در نجوم ایران کهن به مناسبت هفته جهانی فضا Image

ماجراجویی در نجوم ایران کهن به مناسبت هفته جهانی فضا

به گزارش صد کادو مسابقه اسطرلاب (ماجراجویی در نجوم ایران کهن) به منظور احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم و آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه مندان به تاریخ علم نجوم و همینطور دانشمندان ایرانی و اسلامی از ۱۸ مهر ماه جاری تا ۱۲ آبان ماه برگزار می گردد.
به گزارش صد کادو به نقل از ایسنا، مسابقه اسطرلاب به منظور آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه مندان به تاریخ علم نجوم و همینطور دانشمندان ایرانی و اسلامی طراحی شده و هدف آن احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم است. بعنوان مثال دانشمندان ایرانی در گذشته چگونه محاسبات در ارتباط با ستارگان و زمین را انجام می دادند و یا از چه محاسبات و ابزارهایی استفاده می کردند. آیا ما بعنوان وارثان این دانشمندان توانایی احیای همان محاسبات را داریم؟ غیاث الدین جمشید کاشانی، خواجه نصیرالدین طوسی، عبدالرحمان صوفی، ابن هیثم، خوارزمی، ابن شاطر دمشقی، ابوریحان بیرونی و بسیاری دیگر از دانشمندان دوران تمدن ایرانی-اسلامی کارهایی پرارزش در این عرصه داشتند که خیلی از مردم حتی نام این دانشمندان را نشنیده و یا اصلا با خدمات آنها آشنایی ندارند. تجربیات این دانشمندان چراغ روشنی برای نسل امروز است تا بتوانند با آگاهی از تاریخ علم قدمی استوارتر در راه اعتلای این سرزمین بردارند.
این مسابقه با همکاری سازمان فضایی ایران، انجمن نجوم ایران و مرکز نجوم آوا استار انجام می شود. جوایز این مسابقه را سازمان فضایی ایران به برگزیدگان اهدا خواهد نمود و بخش علمی و اجرایی مسابقه به عهده مرکز نجوم آوا استار است. تیم علمی و اجرایی مسابقه اسطرلاب تعدادی از مدال آوران المپیاد، نخبگان و اساتید حوزه نجوم هستند و در کنار بخش رقابت به آموزش نجوم به شرکت کنندگان می پردازند.
بنا بر اعلام سازمان فضایی ایران، جوایز مسابقه به این شرح است که تیم اول: ۱۲ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار، تیم دوم: ۱۰ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار و تیم سوم: ۸ میلیون تومان + اشتراک یک ساله مجله آوااستار.
علاقه مندان می توانند به صورت انفرادی و یا گروههای حداکثر ۳ نفره در این مسابقه شرکت نمایند. شرکت کنندگان باید شرط سنی ۱۲ سال به بالا را داشته باشند.
کارگاه های آموزشی مجانی برای شرکت کنندگان مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا (۱۲ لغایت ۱۸ مهر) و تا قبل از آغاز مسابقه به صورت مجازی برگزار می گردد.
در طول مسابقه تمامی کارگاه ها و بخش ها به صورت آنلاین خواهد بود و در هیچ یک از موارد نیازی به آزمون حضوری نیست. ماهیت مسابقه مبتنی بر خلاقیت، کار گروهی، پشتکار، مطالعه، جستجو و اطلاعات عمومی است و تمامی افراد جامعه می توانند در مسابقه شرکت نمایند، باآنکه در طول مسابقه به ریاضیات و برخی پیش نیازها احتیاج خواهید داشت.
ثبت نام در مسابقه اسطرلاب مجانی است و بعد از بررسی فرم های دریافتی، پیامک تایید ثبت نام برای افراد ارسال می شود. با عنایت به ظرفیت مسابقه، اولویت ثبت نام با کسانی است که فرم ثبت نام را زودتر ارسال نمایند.
فضای کلی رقابت به صورت یک سیر تاریخی در دنیای ستاره شناسی ایران کهن است. شاید در طول مسابقه احتیاج به ساخت ابزارهایی خلاقانه هم وجود داشته باشد یا حتی شرکت کنندگان برای خودشان محاسباتی منحصر به فرد انجام دهند.
آخرین فرصت ثبت نام، ۱۸ مهر ماه جاری است و علاقه مندان می توانند برای ثبت نام در مسابقه اینجا را کلیک کنند.

منبع:

Author | صدکادو Comments | 0 Date | 09/10/2021

leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *