فقدانی بزرگ برای سینما؛ برتران تاورنیه فیلمساز نامدار فرانسوی درگذشت

    Home  /  جشن  /  فقدانی بزرگ برای سینما؛ برتران تاورنیه فیلمساز نامدار فرانسوی درگذشت

فقدانی بزرگ برای سینما؛ برتران تاورنیه فیلمساز نامدار فرانسوی درگذشت Image

فقدانی بزرگ برای سینما؛ برتران تاورنیه فیلمساز نامدار فرانسوی درگذشت

صد کادو: برتوان تاورنیه فیلمساز سرشناس فرانسه که فیلم هایش شهرت جهانی داشت در ۷۹ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش صد کادو به نقل از ورایتی، برتران تاورنیه فیلمساز مشهور فرانسوی و سازنده فیلم هایی چون «گردگیری» در سال ۱۹۸۱، «یک یکشنبه در بیرون شهر» در سال ۱۹۸۴ و «دور نیمه شب» در سال ۱۹۸۶، در ۷۹ سالگی درگذشت.
درگذشت این فیلمساز امروز پنج شنبه از طرف موسسه لومیر که او بعنوان رئیس آن فعالیت می کرد و نیز تیری فرمو مدیر هنری جشنواره فیلم کن، تایید شد.
تاورنیه مدتی بود از عفونت پانکراس رنج می برد ولی گفته می شود درگذشت او ناگهانی بود.
وی علاوه بر اینکه ریاست موسسه لومیر و سازماندهی جشنواره سالانه لومیر را با همراهی تیری فرمو برعهده داشت، در حال اقتباس فیلمی سینمایی از کتاب راسل بنکس بود و داشت ادامه ای بر کتابش «۵۰ سال از سینمای آمریکا» را می نوشت.
راجر ایبرت زمانی از تاورنیه بعنوان «یکی از با استعدادترین و خاص ترین کارگردان های فرانسوی و رهبر نسل بعد از موج نو» یاد کرده بود و گفته بود آثار وی تایید کننده نظریه کارگردان مولف است برای اینکه وی هیچ گاه خودرا در چهارجوب یک سبک یا حتی خودش محبوس نمی ساخت.
ایبرت گفته بود اگر عنصر مشترکی در آثار وی وجود داشته باشد آن عنصر همدردی وی با همنوعانش، اشتیاق وی برای پیروزی آنها و سهیم شدن در ناامیدی آنهاست. با دیدن کارهای تاورنیه به زندگی نزدیک تر می شویم.
از دیگر فیلم های وی که در خارج از فرانسه مورد توجه واقع شدند می توان به «تعطیلات یک هفته ای»، «همه چیز امروز شروع می شود» و «شاهزاده خانم مونپانسیه» یاد کرد.
وی با ساخت نخستین فیلمش یعنی «ساعت ساز سن پل» در سال ۱۹۷۴ که با اقتباس از رمانی از ژرژ سیمنون ساخته بود توانست جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره برلین را از آن خود کند. «زندگی و دیگر هیچ» از دیگر فیلم های مشهور وی است که موفق به کسب جایزه بفتای فیلم غیرانگلیسی زبان در سال ۱۹۹۰ شد و در مجموع ۴ جایزه سزار هم دریافت کرد.
وی سال ۱۹۸۴ برای «یک یکشنبه در بیرون شهر» جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن را دریافت کرد و فیلم «طعمه» وی در سال ۱۹۹۵ برنده خرس طلای برلین شد. جشنواره فیلم ونیز هم سال ۲۰۱۵ با اهدای شیر طلایی این جشنواره از او برای یک عمر فعالیت هنری تقدیر کرده بودند.
«مه الکتریکی» در سال ۲۰۰۹، «شاهزاده خانم مونپانسیه» در سال ۲۰۱۰ و «وزیر فرانسوی» در سال ۲۰۱۳ آخرین فیلم های وی هستند. وی در سال ۲۰۱۶ نیز دو فیلم مستند ساخت.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای فقدانی بزرگ برای سینما؛ برتران تاورنیه فیلمساز نامدار فرانسوی درگذشت بسته هستند Date | 26/03/2021