هفت روز سیما در مهر؛ نقی معمولی واقعا استندبای پایتخت۶ است؟

    Home  /  جشن  /  هفت روز سیما در مهر؛ نقی معمولی واقعا استندبای پایتخت۶ است؟

هفت روز سیما در مهر؛ نقی معمولی واقعا استندبای پایتخت۶ است؟ Image

هفت روز سیما در مهر؛ نقی معمولی واقعا استندبای پایتخت۶ است؟

به گزارش صد كادو تهیه كنندگی مهران مدیری در دورهمی، تشدید تردیدها درباره سرانجام پایتخت ۶، رسمیت بیشتر فرایند سریال سازی در شبكه نمایش خانگی و بازگشت برنامه های سینمایی مهمترین اخبار هفته گذشته بود.

خبرگزاری مهر -گروه هنر-عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که هر پنجشنبه به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هر هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۲۲ خرداد می توانید با چهل و یکمین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ مهران مدیری
مهران مدیری را می توان چهره ای «برآمده از تلویزیون و در خدمت تلویزیون» دانست که در همه این سال ها به هر مدیومی ورود کرده، باز هم مهمترین وجه رسانه ای و تصویری اش به در قاب جعبه جادو متجلی شده است و بهترین امکان برای رشدش را فقط و فقط همین رسانه در اختیارش قرار داده است.
او این روزها علاوه بر اجرا و کارگردانی در «دورهمی»، تهیه کنندگی این مجموعه را هم تجربه می کند و حالا با جدایی مصطفی احمدی از این پروژه به صورت رسمی تهیه کنندگی در تلویزیون هم به کارنامه او اضافه شده است.
مدیری در همه این سال ها در تلویزیون با ساخت و تولید مجموعه های طنز و کمدی از آیتمی های «ببخشید شما» و «نوروز ۷۷» تا سریال های «شب های برره»، «پاورچین»، «مرد هزار چهره» و… به ستاره کمدی سازی در تلویزیون بدل شد و باآنکه هر از گاهی در شبکه نمایش خانگی یا سینما فعالیت داشت اما برند شدن او منحصراً به تجربه های تلویزیونی اش برمی گردد.
او از نخستین چهره هایی هم بود که با آغاز به کار تدریجی شبکه نمایش خانگی و قوت گرفتن آن چندین مجموعه هم در این فضا ساخت اما در این دوره چند ساله حتی موفق ترین این مجموعه ها هم مثل «قهوه تلخ» به سبب حواشی آخر بندی آن با نوعی ناکامی همراه بود و همین دلیلی شد تا مدیری که به نمایش خانگی کوچ کرده بود باردیگر به تلویزیون بازگردد.

بازگشت باردیگر اش هم پس از چند سال دوری باآنکه با نوعی شکست در ساخت «در حاشیه» همراه بود اما پس از آن مهمترین تاک شوی شبانه تلویزیون را در اختیار گرفت که هم در اجرا و هم بواسطه ممنوعیت حضور افرادی چون مهراب قاسم خانی در کسوت کارگردانی، توفیق ویژه ای برای مجری گری همراه با استندآپ و کارگردانی در این مجموعه نصیبش شد. حین ساخت «دورهمی» دست به تجربه های جدی تری در عرصه سینما و شبکه نمایش خانگی زد که کارگردانی و ساخت «ساعت پنج عصر» یک ناکامی و «هیولا» یک موفقیت ویژه برایش به همراه داشت.
مهران مدیری از معدود چهره هایی است که این شانس را داشت که از تلویزیون حذف نشود و حتی پس از بازه های کوتاه مدتی که برای خودش، سریال هایش و یا این اواخر مجموعه «دورهمی» پیش می آمد و حاشیه ساز می شد باردیگر تلویزیون در پس مذاکره و بازگرداندن او تلاش می کرد. مدیری از معدود چهره هایی است که تلویزیون اصلی ترین مدیومی برای تأثیرگذاری و نفوذش بوده است و حتی سبب شد با وجود رکود و افت و خیزهای فعالیت هایش در این بستر درخشان بماند. نگاهی به برگزاری کنسرت ها و حتی بازیگری در سینما نشان داده است که این مدیوم ها هیچ وقت سکوی پرتاب مناسبی برای او نبوده اند.
مدیری حالا تهیه کننده مهمترین برنامه شبانه سیما را بر عهده دارد که در چند ماه اخیر جدی ترین رقیب آن «عصر جدید» بوده است و باید دید جدید ترین سمت وی در «دورهمی» می تواند به خلاقیت ها و تغییر ساختار جدی تر این مجموعه منجر شود یا خیر.
حاشیه هفته؛ آخر بندی «پایتخت ۶» بدون تنابنده؟
شیوع کرونا به تعطیلی و توقف یک باره همه پروژه های هنری در تلویزیون و سینما منجر گردید و تنها برخی به کار خود ادامه دادند که وضعیت اضطراری تری داشتند و مثلاً پخش آن برای یک کنداکتور ویژه در تلویزیون طراحی شده بود. «پایتخت ۶» به کارگردانی سیروس مقدم یکی از همین پروژه های اضطراری بود که برای کنداکتور نوروز در نظر گرفته شد اما کرونا آنرا هم تحت تاثیر قرار داد و با یک آخر بندی فرمالیته بگونه ای روی آنتن رفت که هجمه های زیادی را از آغاز پخش تا آخر متوجه خود کرد. پس از آن عوامل سازنده در گفتگوهای تلویزیونی و خبری به صورت رسمی، ساخت چهار قسمت ویژه برای مخاطبان را وعده دادند.
حالا حدود یک ماه است که با کاهش نگرانی های کرونایی و با حفظ تدابیر بهداشتی و مراقبت های لازم اغلب پروژه های تلویزیونی و حتی سینمایی شروع به کار کرده اند اما کمترین خبری از «پایتخت ۶» نیست.

نه سیروس مقدم در مقام کارگردان، نه الهام غفوری تهیه کننده و نه محسن تنابنده بعنوان سرپرست نویسندگان این مجموعه هیچیک خبری درباره ساخت این چهار قسمت مطرح نکرده اند. پیش از این تولید چهار قسمت به پایان کرونا نسبت داده شده بود اما هم اکنون حتی خبری از نگارش و بازنویسی فیلمنامه بر طبق این چند قسمتی که مقرر است ساخته شود هم مطرح نیست.
چندی پیش هم نسرین نصرتی از بازیگران اصلی این سریال در یک گفتگوی رسانه ای اعلام نمود که خبری از قسمت های باقی مانده «پایتخت ۶» نیست. با این وجود هفته گذشته انتشار یک خبر سینمایی، امیدها برای تولید این قسمت های پایانی را با یک سوال جدی مواجه کرد.
این هفته اما خبر رسید محسن تنابنده که سهمی جدی در ساخت «پایتخت» داشته و در مقام طراح، سرپرست نویسندگان و از همه مهم تر بازیگر اصلی این مجموعه حضور و همراهی اش با این پروژه کلیدی و تعیین کننده است، به یک پروژه سینمایی مهم پیوسته است. نام او در لیست بازیگران فیلم سینمایی «قهرمان» تازه اصغر فرهادی مطرح شده و همین سبب طرح این گمانه در بعضی محافل رسانه ای شد آیا این حضور و مشغله ای که طبیعتاً پیوستن به پروژه مهمی چون «قهرمان» برای او به همراه دارد، سرنوشت «پایتخت ۶» را دستخوش تغییر در زمان بندی خواهد کرد؟ فعلاً همه چیز درباره آخر داستان «نقی» و خانواده «معمولی» در پرحاشیه ترین فصل «پایتخت» در هاله ای از ابهام قرار دارد.
نکته ویژه هفته؛ نظارت بر تولید در شبکه نمایش خانگی رسمی تر می شود؟
در هفته ای که گذشته در کنار صدور پروانه ساخت برای چند پروژه مهم سینمایی، شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی برای شهاب حسینی و تینا پاکروان که پیش از این در سینما فعالیت داشتند، پروانه فعالیت بعنوان تهیه کننده در عرصه سریال سازی در شبکه نمایش خانگی هم صادر شد.
شهاب حسینی پیش از این تهیه کنندگی در سینما را تجربه کرده بود و حالا مقرر است تهیه کنندگی مجموعه ای در شبکه نمایش خانگی را هم بر عهده داشته باشد و فارغ از این مصداق به نظر می آید نفس صدور مجوز برای تهیه کنندگی در این مدیوم که پیش از این گاه تا مرحله ساخت و حتی نمایش آثار، نسبت به ترکیب عوامل فعال در فرایند تولید نظارتی اعمال نمی شد، اتفاقی ویژه است.
نظارت و رسمیت بخشی به اتفاقاتی که در شبکه نمایش خانگی رخ می دهد و فیلم و سریال و مجموعه هایی شامل مسابقه و…. که در این مدیوم به تولید می رسد سبب خواهد شد سطح کیفی این آثار در بلند مدت ارتقا یافته و تعداد بیشتری از آثار با استانداردهای لازم ساخته شود.

شهاب حسینی همانطور که گفته شد پیش از این تهیه کنندگی در سینما را تجربه کرده و می توان امید تولید آثاری قابل اعتنا را از او انتظار داشت. «شین» و «خورشید نیمه شب» همچون تجربه های تهیه کنندگی حسینی در سینماست که در آنها سراغ جوانان هم رفته و باید دید در شبکه نمایش خانگی هم مقرر است با چنین افرادی کار کند یا با کارگردانان نامدار و باسابقه ای همکاری خواهد نمود.
شهاب حسینی پیش از این بعنوان ستاره اصلی سریال «شهرزاد» پس از یک دوره شکست و رکود در شبکه نمایش خانگی به رونق این شبکه کمک کرده بود و حالا این تجربه تازه می تواند حضور و تاثیر او را در این شبکه را هم قوت ببخشد. حسینی اساساً هم چهره ای برآمده از تلویزیون است که با اجرا و بازیگری در سریال هایی چون «پلیس جوان»، «تب سرد»، «مدار صفر درجه» و… چهره شد و تلویزیون سکوی پرتابی از قاب جادو به پرده نقره ای شد.
شبکه نمایش خانگی این روزها توجه زیادی را هم به خود جلب کرده است و کارگردانان و تهیه کنندگانی که با برنامه ریزی و طراحی جدی تر و سامان یافته تری در این راه حرکت می کنند موفقیت بیشتری را هم می توانند رقم بزنند.
چندی پیش اولین نشست رسانه ای برای یک سریال در شبکه نمایش خانگی برگزار گردید که به «هم گناه» ساخته مصطفی کیایی تعلق داشت و عوامل این سریال در این جلسه که با آخر فصل اول مجموعه همراه بود به بخشی از پرسش ها نسبت به ساختار و قصه پاسخ دادند. طبیعتاً هر نوع فعالیتی شامل خبری کردن صدور مجوزها و اتفاقات در رابطه با تولید در این بستر یا برگزاری نشست های رسانه ای همزمان با گستردگی تولید سریال ها در بستر شبکه نمایش خانگی و وی او دی ها به جدی تر شدن و حرفه ای تر شدن و مهم تر از همه شفاف تر شدن تحولات و رویدادها در این فضا کمک خواهد نمود.
سینما در سیما؛ امید سینما به سیما برای عبور از بحران
«نبود اطمینان خاطر از فضاهای عمومی امکان دارد سبب شود سینماها در بدو بازگشایی مورد استقبال قرار نگیرند و وظیفه ما بعنوان مدیران سینماها و مسؤلان و تصمیم گیران و سیاست گذاران این است که جامعه مخاطب را به این اطمینان خاطر برسانیم که وقتی به سینما می روند به یک فضای ایمن وارد شده اند، نحوه عملکرد مناسب عوامل اجرایی و کارکنان و مدیران سینماها و تأثیرگذاری مثبت صدا و سیما، رسانه ها و فضای مجازی در تشویق و اطمینان بخشی به مردم جهت استقبال از فیلم های روی پرده بسیار مهم و تأثیرگذار است.» این بخشی از صحبت های محمدمهدی طباطبایی نژاد معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی به بهانه شروع به کار مجدد سینماها بعد از تعطیلات ۴ ماهه کرونایی بود.
بازگشایی سینماها از آغاز تیرماه و با ظرفیت ۵۰ درصد در حالی در دستورکار سازمان سینمایی قرار گرفته است که تا کنون کشورهای بسیاری بعد از فروکش کردن تهدید کرونا مبادرت به بازگشایی سینماها کردند اما با عدم استقبال مخاطبان مواجه گشتند. حالا و ناظر به اظهارات طباطبایی نژاد مشخص است که مدیران سینمایی هم در این حوزه نگرانی هایی دارند و روی «صداوسیما» برای رفع این نگرانی و ترغیب مردم برای بازگشت به سالن های سینما، حساب ویژه ای باز کرده اند.

نکته جالب و قابل تأمل اینکه این حساب ویژه در حالی است که در صداوسیما در تعطیلات چهارماهه کرونایی و همزمان با اجرایی شدن طرح هایی همچون «سینما آنلاین» و «سینماماشین»، کمترین همراهی را با سینمای ایران داشت و در جهت فرهنگسازی و تبلیغ این بسترهای تازه ارتباط میان سینمای ایران و مخاطبان، هیچ اقدام مؤثری را صورت نداد. باید دید این دفعه آیا رسانه ملی می تواند برای احیای ملی «سینما» همراهی مؤثری داشته باشد؟
این امید از آنجا می تواند پررنگ تر شود که این هفته خبر رسید بالاخره مقرر است «هفت» با اجرای محمدحسین لطیفی به آنتن بازگردد و شنیده ها هم حکایت از آن دارد که مقرر است بزودی «نقد سینما» هم باردیگر از شبکه پنج سیما پخش شود. بازگشت این دو برنامه سینمایی در حالی ست که در چند ماه اخیر و در اوج تحولات سینمایی و مسیرهای جدید گشوده شده در مقابل سینمای ایران خلأ این برنامه ها به شدت در ویترین برنامه های سیما محسوس بود و بازگشت آنها در آستانه از سرگیری اکران سینماها می تواند اتفاقات مبارکی را رقم بزند.
پیشنهاد هفته؛ از سازه های غول پیکر چه می دانید؟
این روزها مستندهای داخلی و خارجی بازار داغی دارد از مستند حیات وحش که همیشه طرفداران خویش را دارد تا مستندهایی با دیگر موضوعات و فضاهای سیاسی اجتماعی و شهری.
شبکه چهار این هفته پخش مستندی را در چارچوب فضایی علمی شروع کرد که برای نخستین بار دوبله و آماده سازی شده و از این شبکه روی آنتن رفت.

این مجموعه مستند ۱۱ قسمتی که محصول ۲۰۱۸ است و فاصله چندانی از تولید آن نگذشته است به برترین سازه های جهان پرداخته است و در هر قسمت نشان داده است که هر یک چگونه ساخته شده اند.
به طور مثال در قسمت اول این مستند به نمایش چگونگی ساخت یک «هتل یخی» بزرگ و معروف در شمال سوئد پرداخته شد که با بیشتر از ۱۵ هزار تن برف و یخ در عرض ۶ هفته ایجاد می شود. یا در قسمت های بعدی سراغ «شگفت انگیزترین سرسره جهان» یا «مقاوم ترین پل جهان» پرداخت.
این مستندها هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن می رود و هفته دیگر هم از شنبه تا چهارشنبه قسمت های بعدی آن پخش خواهد شد که هر یک می تواند واقعیت هایی را از مهمترین و معروف ترین سازه های جهان برای مخاطب رونمایی کند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای هفت روز سیما در مهر؛ نقی معمولی واقعا استندبای پایتخت۶ است؟ بسته هستند Date | 11/06/2020