قرنطینه حداكثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

    Home  /  جشن  /  قرنطینه حداكثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

قرنطینه حداكثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد Image

قرنطینه حداكثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

به گزارش صد كادو چند روزی است كه پویش مردمی قرنطینه اختیاری حداكثری توسط گروه داوطلبانه اساتید و دانشجویان علوم پزشكی با همكاری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با هدف كاهش شدت همه گیری بیماری كرونا در كشور از راه قطع چرخه بیماری و كاهش موارد ابتلای جدید شروع به كار كرده و اعتقاد دارد انجام قرنطینه اختیاری حداكثری یكی از هزینه اثربخش ترین راهكارهای موجود و یا حداقل علمی ترین راهكار برای شكستن زنجیره انتقال و كاهش همه گیری است.
دكتر نسترن كشاورز محمدی، دانشیار ارتقای سلامت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بعنوان سرپرست تیم علمی داوطلبانه پویش مردمی “قرنطینه اختیاری حداكثری” در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بر مبنای بررسی های انجام شده شامل بررسی آمار و الگوی انتشار همه گیری، نظر نخبگان، مطالعات و مصاحبه های علمی با اساتید و متخصصین علوم مختلف، مشورت با مدیران ارشد نظام سلامت در زمینه مدیریت كرونا و هم در نظر گرفتن شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه به این جمع بندی رسیدیم كه هم اكنون یكی از هزینه اثربخش ترین راهكارهای موجود، انجام قرنطینه اختیاری حداكثری است.
قرنطینه حداكثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد
وی افزود: در غیر این صورت احتمال اینكه همه گیری به حدی برسد كه كنترل آن ممكن نباشد و یا خیلی سخت و پرهزینه تر باشد، بیشتر است. همینطور با عنایت به این كه دوره پنهان بیماری می تواند تا دو هفته طول بكشد، این قرنطینه حداكثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد و در صورت ضرورت یعنی تداوم افزایش موارد ابتلا، بیشتر شود.
دكتر كشاورز با اشاره به اینكه پویش قرنطینه داوطلبانه حداكثری با انتشار پوسترهای الكترونیكی آن در سطح شبكه های اجتماعی آغاز شد، اظهار داشت: طبیعتا بازخوردهایی از افراد در سطوح مختلف جامعه شروع شد، بگونه ای كه در كمتر از ۲۴ ساعت اول اساتید و متخصصان گوناگونی آنرا تایید كرده و ویدئوهای خویش را در پشتیبانی از این پویش ارسال كردند.
وی تصریح كرد: در زمان جنگ تحمیلی، گروهی از هموطنان ما در خط مقدم می جنگیدیند تا ما در آرامش زندگی نماییم. الان هم گروهی از هموطنان ما در دانشگاه ها، مراكز بهداشتی، درمانی خصوصی و دولتی و ادارات مختلف و فروشگاه ها كار می كنند تا ما بتوانیم در منزل خویش را قرنطینه نماییم.
وی در ارتباط با برخی مطالب مطرح شده در مورد اهداف و روش اجرای پویش، افزود: طبق الگوی مشاهده شده، نخستین درسی كه گرفتیم، این بود كه بعضی از ما چه كم سواد و چه دانشگاهی، خوب گوش نمی كنیم! خوب نمی خوانیم! خوب دقت نمی كنیم! فقط می خواهیم نظر انتقادی خویش را طرح نماییم و یا از شرایط به نفع خود استفاده و بهره برداری نماییم.
اهداف اصلی و شعار پویش قرنطینه اختیاری حداكثری
دكتر كشاورز محمدی با تشریح اهداف اصلی و شعار پویش قرنطینه اختیاری حداكثری و با تاكید بر لزوم دقت به معنای واژه ­های عبارت “قرنطینه اختیاری حداكثری”، اظهار داشت: قرنطینه در مفهوم عام یعنی ایزوله كردن و در اینجا مخاطب ما جامعه پزشكان و مجلات نیست، كه حتی اگر بود، باز یكی از معانی قرنطینه “ایزوله كردن” است؛ اما اینكه در اسناد تخصصی تعریف عملیاتی آن چیست، بحث دیگری است. اختیاری یعنی فرد به اختیار خود بر مبنای درك و نگرش و شرایط خودآگاهانه تصمیم به این كار بگیرد و حداكثری یعنی بالاترین میزان ممكن، حداكثر به معنای صد در صد نیست.
جزئیات “رفتار هدف پویش”
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به “رفتار هدف پویش”، خاطرنشان كرد: “از الان حداقل تا دوهفته و یا بیشتر، برای سلامت خودم و دیگران، حتی الامكان از خانه خارج نمی شوم”. در اینجا كلمه حداقل به این معناست كه بر مبنای الگوی همه گیری این زمان امكان دارد از دو هفته بیشتر شود. در كلیپ­ های پویش، توضیح داده شده كه برخی مجبورند به سر كار بروند، ولی می شود این خروج از منزل را فقط به سر كار و همینطور به ضرورت­ هایی چون خرید مایحتاج روزانه تقلیل داد یا مثلا برای خرید می­ شود حتی الامكان آنلاین یا تلفنی خرید را انجام داد و یا فقط یك نفر از خانه بیرون برود و هفتگی خرید كند.
وی با طرح این مسئله كه مطمئنا ماندن در خانه كافی و آسان نیست، اظهار نمود: برخی به درستی عنوان كردند كه ماندن در منزل كافی نیست. چه بسا كه فرد در منزل بماند و آلودگی از بیرون وارد شود یا اینكه فردی بیرون برود و آلوده نشود. برخی دیگر عنوان كردند كه باید فكری برای سرگرمی اعضای خانواده و به خصوص بچه ها كرد، وگرنه فرد شاید تحمل این خانه ماندن طولانی را نداشته باشد. همه این تذكرات وارد است و ما به آنها اندیشیده ایم.
فرصت ها و تهدیدهای پویش”قرنطینه اختیاری حداكثری”
این عضو طراحان اصلی پویش “قرنطینه اختیاری حداكثری” با اشاره به اینكه در این شرایط هر تصمیم و اقدامی مانند قرنطینه اختیاری حداكثری دارای مزایا و معایبی است و با خود فرصت ها و تهدیدهایی به همراه می آورد، اظهار نمود: نمی توان تصمیمی گرفت كه فقط در آن فایده و سود باشد و هیچ بهایی برایش نپردازیم و تهدیدی هم برای ما نداشته باشد. برای همین تصمیم با شماست! ما فقط دعوت می نماییم، علل دعوتمان را می گوییم و به شما در حد توان كمك می نماییم تا با تصمیم و اقدام خودتان جنبه­ های منفی آنرا كاهش دهید، مزایا و فرصت ها آنرا بیشتر بشناسید و از آن بهره ببرید.
دكتر كشاورز محمدی با اشاره به برنامه های اصلی پویش قرنطینه اختیاری حداكثری برای كاهش تبعات و افزایش استفاده بهینه از فرصت در منزل ماندن، اظهار نمود: در قالب این پویش به مرور به پنج سوال اصلی بوجود آمده در اذهان مردم با عرضه استدلال معتبر، ایده و راهكار پاسخ داده می شود، اینكه “چگونه و چرا حداقل دو هفته یا بیشتر تلاش نماییم كمتر از خانه خارج شویم؟”، “افرادی كه مجبورند به سر كار بروند، چگونه حضور خویش را در خارج از خانه كمتر و ایمن تر كنند و وقتی منزل می آیند چگونه خطر را برای اعضای دیگر كم كنند؟”، “افرادی كه در منزل هستند، چگونه خویش را از خطرات احتمالی دیده نشده نفوذ آلودگی به خانه محافظت كنند؟”، “فرصت ماندن در منزل را چگونه برای خود و خانواده تبدیل به فرصت یا توفیق الزامی كنند؟” و “چگونه تبعات ماندن در منزل را بر روحیه خود و عزیزان خود و هم مشاغل افرادی كه از این وضعیت گرفتار صدمه اقتصادی شدند را كم كنیم”؟
مدیر پویش مردمی قرنطینه اختیاری حداكثری در انتها با اشاره به اینكه همینطور در چارچوب این پویش، محتوای جذاب، كاربردی و مفید برای گذر از این دوره سخت تهیه، انتخاب و باز نشر می شود، تصریح كرد: ما معتقدیم عاری از خطا نیستیم. ازاین رو از تمامی اقشار، صنوف، جمعیت های مختلف همه و همه دعوت می نماییم همراه با عرضه استدلال های منطقی، راهكارهای پیشنهادی بدیل خویش را از راه راه های ارتباطی این پویش در تلگرام @coronathinktank98 و در اینستاگرام coronathinktank با ما در بین بگذارند. طراحان این پویش باور دارند همه با هم داناتر و توانمندتریم.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای قرنطینه حداكثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد بسته هستند Date | 06/03/2020