بوی عید در زمستان تهران

    Home  /  جشن  /  بوی عید در زمستان تهران

بوی عید در زمستان تهران Image

بوی عید در زمستان تهران

به گزارش صد كادو كریسمس جشن زادروز عیسی مسیح است؛ پیامبر مهر، عشق و صلح. مسیحیان سراسر دنیا این روزها، گرد خانه ها را می تكانند، درختان پرنور كریسمس را برپا و خویش را برای دورهمی ها و شام و شیرینی آماده می كنند.
مسیحیان ایران هم مشابه هم كیشان خود در تدارك جشن زمستانه كریسمس هستند.
به گزارش صد كادو به نقل از ایسنا، در تهران این روزها خیابان میرزای شیرازی بعنوان محله ای كه برخی از ساكنان آنرا هموطنان ارمنی تشكیل می دهد، مطابق سیاق چند سال گذشته، به بازار كریسمس تبدیل گشته است.
درختان كاج، گوی های رنگی رنگی، ریسه ها و چراغ های ماه و ستاره ای ریز و درشت، بابانوئل های لاغر و چاق، آدم برفی های شال گردن قرمزی، رنگ شادی به این خیابان پاشیده است.

بازار كریسمس تقریباً از ۱۵ آذر تا ۱۵ دی ماه هر سال داغِ داغ است؛ بخصوص شب ها و روزهای تعطیل.
مهرنوش، یكی از هموطنان مسیحی كه برای نخستین بار به همراه دوستش، سری به خیابان میرزای شیرزای زده و حسابی میخ كوب چراغانی یكی از ویترین ها شده، كریسمس را نماد و نشانه صلح، عشق و شادی می داند. موقع حرف زدن، چشمانش برق می زند. با خنده بزرگی كه روی لب دارد، می گوید: «در این خیابان به خاطر بابانوئل و درختان كریسمس همه خوشحالند و لبخند می زنند. آرزو می كنم همه جای ایران مثل این خیابان رنگی و شاد باشد و همه مردم به هم مهر بدهند و همدیگر را دوست داشته باشند.»

اینجا واقعا انگار همه مهربان تر شده اند، به هم لبخند می زنند. برای شادی هم دست به دست داده اند. حبیب مسلمان است اما برای هموطنان مسیحی اش، آواز «بوی عیدی، بوی توپ، بوی كاغذ رنگی» سر می دهد تا سوز سرمای زمستانی این روزها را از جان عابران بگیرد.
مغازه دارهای بازار كریسمس میرزای شیرازی این شب ها، سرشان نسبتا شلوغ است. البته خیلی هایشان وقتی اسم گزارش، خبر و رسانه می آمد از هر گپ و گفتی اجتناب می كنند. دلیلش را دقیق متوجه نشدیم اما گویا ترجیح می دادند هیچ اسم و آدرسی ازشان نباشد.
یكی از مغازه دارها به اسم سعید، كه دلش حسابی از شرایط اقتصادی پر بود، در صورتی كه جنس های جدید را در قفسه های می چید، به زمین و زمان بد و بیراه می گفت و از وضعیت بد بازار گله می كرد. می اظهار داشت: «امسال جنس جدید زیاد نیاوردیم. همه چیز گران شده. ماشین ۲۰ هزار تومانی شده ۱۷۰ هزار تومان. یك جعبه گوی رنگی كه ۱۰ هزار تومان ارزش دارد، ۹۰ هزار تومان فروخته می شود. راستش را بخواهی، این جنس ها برای آدم های خاص است. كلا كریسمس برای دهك بالای جامعه است نه برای كارمند و كارگر و…
امسال مشتری ها هم كمتر بودند. مشتری ما بیشتر مسیحیان هستند، البته هتل دارها و رستوران دارهای بزرگ هم برای خرید وسایل تزیینی كریسمس می آیند. می خواهند به مناسبت كریسمس رنگ و روی مغازه یا هتلشان را عوض كنند».

سعید البته “ایشالله” كشداری می گوید و آرزو می كند، روزی بیاید كه پایین شهر و بالاشهر وجود نداشته باشد و همه بتوانند در جشن مشاركت داشته باشند و حال دل همه مان خوب باشد. می گوید، من خودم مسلمانم اما معتقدم كه كریسمس بهانه خوبی برای شادی مردم است. هر چیزی كه سبب شادی مردم باشد، خوب است، فرقی هم ندارد كه برای كدام فرهنگ یا مذهب باشد.
این روز و شب ها غیر مسیحی ها هم برای دیدن و گاه خرید عروسك های جورواجور و نمادهای كریسمسی رنگارنگ سری به میرزای شیرازی می زنند. مثلا پسربچه پنج، شش ساله ای بود كه خودش را بابانوئل معرفی می كرد. البته به قول خودش، اسمش بابانوئل بود و فامیلی اش محمدرضا!
او كه با لباس بابانوئلی تنش، حسابی شبیه بابانوئل های واقعی شده بود، می گفت عاشق بابانوئل است، چون به همه هدیه می دهد. بابانوئل محمدرضا هم یك جعبه كادویی آبی رنگ كوچك با پاپیونی صورتی در دست داشت كه می خواست به عروسش (!) هدیه بدهد.

در بین قدم زدن در خیابان میرزای شیرازی، یكی دو نفر از همكارهای رسانه ای را هم دیدیم كه برای ثبت و ضبط حال و هوای خوب این خیابان آمده بودند اما از تصویربرداری منع شده بودند. شنیدیم كه دوربین یكی از عكاسان دیشب ضبط شده است. این هم از سختی كار بچه های رسانه ای است كه گاه با وجود داشتن مجوزهای لازم از نهادهای متولی، باز هم با مشكلاتی از این دست روبه رو می شوند.

یكی از مغازه دارها در یك گپِ درِ گوشی می اظهار داشت: پس از گران شدن بنزین و اعتراضات آبان ماه، كمی مردم ناراحت و افسرده هستند. من هم راستش دوست نداشتم مغازه را بچینم. باورت می شود وقتی دكور را می چیدم گریه ام گرفته بود؟ آرزو می كنم شادی همیشه برای همه مردم باشد.
بابانوئل های درازقد و كاج های چراغانی شده میرزای شیرزای كه بیرون مغازه ها ردیف شده اند، بهانه عابران خسته اند تا برای لحظاتی هم شده، به ریش سفید بابانوئل لبخند بزنند و سلفی های رنگارنگشان را در اینستاگرام پست كنند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای بوی عید در زمستان تهران بسته هستند Date | 29/12/2019