از برادران كوئن تا تارانتینو؛ ۱۰ فیلم برتر دهه به انتخاب منتقد ارشد هالیوود ریپورتر ارائه شد

    Home  /  جشن  /  از برادران كوئن تا تارانتینو؛ ۱۰ فیلم برتر دهه به انتخاب منتقد ارشد هالیوود ریپورتر ارائه شد

از برادران كوئن تا تارانتینو؛ ۱۰ فیلم برتر دهه به انتخاب منتقد ارشد هالیوود ریپورتر ارائه شد Image

از برادران كوئن تا تارانتینو؛ ۱۰ فیلم برتر دهه به انتخاب منتقد ارشد هالیوود ریپورتر ارائه شد

صد كادو: منتقد ارشد هالیوود ریپورتر از میان فیلم هایی كه در ۱۰ سال دوم هزاره سوم اكران شده اند، ۱۰ فیلم برتر را انتخاب و معرفی كرده است.

به گزارش صد كادو به نقل از هالیوود ریپورتر، منتقد فیلم ارشد هالیوود ریپورتر تاد مك كارتی می نویسد كه وقتی داشت كاندیداهای حضور در فهرست ۱۰ فیلم برتر دهه را بررسی می كرد، برایش عجیب بود كه چطور برخی از آنها كاملا در زمان حال ریشه دارند و بعضی ها به نظر شبیه محصولاتی از گذشته می رسند.
او اضافه كرد كه مسلما فیلم های بزرگ اكران شده بین سال های ۲۰۱۰ و امسال تفاوت های بسیاری با هم دارند و از درام هایی با تم های اجتماعی گرفته تا فیلم های رومنس و فیلم هایی كه نشانگر جنبش های سیاسی زمان خود هستند، گوناگونی دارند.
۱. «كارلوس» محصول ۲۰۱۰
«كارلوس» برای تروریسم بین المللی همان چیزی بود كه «پدرخوانده» برای نمایش گروه های جنایی قرن بیستمی آمریكایی بود. فیلم حماسی عظیم الیویه آسایاس كه در نسخه كامل خود پنج ساعت و نیم طول دارد، فرصتی برای غوطه ور شدن و ورود عمیق به زندگی یك تروریست بدنام بین المللی به نام كارلوس شغال را به بیننده می دهد. نقش این شخصیت به زیبایی توسط ادگار رامیرز ایفا شده و حتی یك لحظه هم شما را ناامید نمی كند.
۲. «شبكه اجتماعی» محصول ۲۰۱۰
این فیلم فقط یك دهه پیش ساخته شد اما ارون سوركین نویسنده و دیوید فینچر كارگردان آن (همراه با جسی آیزنبرگ كه در نقش مارك زاكربرگ ظاهر می شود) تا حدی به دقت تولد فیسبوك را در سال ۲۰۰۳ به تصویر می كشند و نشان می دهند كه چه اتفاق هایی از آن موقع به بعد افتاده كه به راحتی می توان این فیلم را بعنوان رخدادی متعلق به یك نسل قبل در نظر گرفت.
۳. «درون لویین دیویس» محصول ۲۰۱۳
این فیلم نمایشی سوررئالیستی و همراه با كمدی تیره از مردی (با نقش آفرینی اسكار آیزك) است كه می توانست تبدیل به باب دیلن بشود اما این اتفاق برایش نیفتاد چون احمقی بود كه فقط به دیگران تكیه می كرد و به آن صورت هم استعداد شگرفی نداشت. برادران كوئن كه خودشان هم اهل مینسوتا هستند، احیانا می خواستند فیلمی درباره دیلن بسازند اما بجای آن با ذكاوت فراوان شخصیتی را خلق كردند كه بر خلاف قهرمان شان استعداد و مهارت كافی برای بازخلق كردن خودش در دهكده گرین ویچ را نداشته است.
۴. «تنها معشوقه های زنده مانده» محصول ۲۰۱۴
این فیلم می تواند یك داستان عاشقانه عملا جاودانه باشد چون ۲ شخصیت اصلی آن (با نقش آفرینی تیلدا سویینتون و تام هیدلستون) خون آشام هستند. این فیلم مرثیه دوست داشتنی جیم جارموش برای تعهد، تعلق هنرمندانه و هیپستر بودن در متحول شده ترین فرم خود است. زوج مركزی داستان به زیبایی بعنوان موجوداتی در معرض خطر انقراض به معرض نمایش گذاشته می شوند.
۵. «ندیمه» محصول ۲۰۱۶
می توان گفت این فیلم بعنوان پروژه های كه خلاقانه ترین خط داستانی را داراست و جذاب ترین تریلر دهه دارای بیشترین جزئیات است استحقاق دریافت جوایز مختلفی را دارد. پارك چان-ووك كارگردان كره ای یك رمان بریتانیایی را به داستانی از شرارت دراماتیك تبدیل نموده و در عین حال درجه ای از تنش را به نمایش می گذارد كه فقط می توان آنرا نفس گیر خواند. سبك و محتوای فیلم هم هم سطح دیگر بخش های فیلم هستند.
۶. «لویاتان» محصول ۲۰۱۴
فیلمی كه به دقت لایحه های فساد روسیه پوتین را از روی پوستش تا استخوان بلند می كند. نمایش پوساننده و گول زننده آندری زویاگینتسف آن نوع فیلمی است كه به ندرت در غرب ایجاد می شود چون چنین پروژه هایی اغلب مورد طعنه قرار می گیرند. این فیلم سنگین وزن سینمای هنری در مهارت، شجاعت و قدرت جمعی خود نفس گیر است.
۷. «روزی روزگاری در هالیوود» محصول ۲۰۱۹
این ممكنست بهترین فیلم كوئنتین تارانتینو یا حتی فیلمی نباشد كه بهتر از همه استعدادهای او را به نمایش می گذارد اما فیلمی است كه من از همه بیشتر آنرا دوست دارم و هر بار كه آنرا می بینم بیشتر دوستش می دارم. شاید دلیلش این باشد كه فیلم عاشق شخصیت های اصلی و حس آن دوران است، آن هم تا حدی كه حتی وقتی واقعیت نمی توانست یك اختتام شاد فراهم آورد، این فیلم چنین كاری انجام داد. از هر جهت فوق العاده و اعجاب انگیز است.
۸. «بروكلین» محصول ۲۰۱۵
درام جان كراولی از این نظر از تمام دیگر فیلم های موجود در این فهرست متفاوت می باشد كه بر پایه یك رمان ساخته شده كه داستان آن سنتی است، رفتار و فرهنگ های قدیمی و سنتی را به نمایش می گذارد و به خواسته های مخاطبش كاملا واقف است. این فیلم در عین حال بی زمان است و در درك خود از شخصیت اصلی (با نقش آفرینی سیرشه رونان) كه مهاجری ایرلندی است كه در سال ۱۹۵۱ وارد نیویورك می شود بی نظیر عمل می كند. نكات ریز این فیلم جهانی می شوند و تكان دهنده ترین فیلمی است كه در یك دهه گذشته دیده ام.
۹. «مد مكس: جاده خشم» محصول ۲۰۱۵
این فیلم بلافاصله توانست نظر ارتش هواداران گرسنه این فرنچایز با قدمت چهار دهه را جلب نماید چون آدرنالینی به شدت اعتیادآور تولید می كند كه جورج میلر كارگردان توانسته در بازخلق خود از داستان مد مكس با نقش آفرینی شارلیز ترون و تام هاردی خلق كند. این تعقیب و گریز دیوانه وار در سراسر صحرایی لایتناهی كه نهایت نمایش آنارشیسم جنون آور و رانندگی فوق العاده است، نمادی از اوج سینمای اكشن است.
۱۰. «محافظان دروازه» محصول ۲۰۱۲
یك مستند عالی برای دهه ای كه پر از این مستندها بود و همین طور نمایشی كه می خواهد نشان بدهد این زمینه طی سده فعلی چه پیشرفت هایی كرده است. فیلم خیره كننده درور موره به زیبایی «شین بت» یا سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اسرائیل را آشكار می كند و نشان میدهد كه چرا در طولانی مدت این سازمان شكست خورده خواهد بود.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای از برادران كوئن تا تارانتینو؛ ۱۰ فیلم برتر دهه به انتخاب منتقد ارشد هالیوود ریپورتر ارائه شد بسته هستند Date | 09/12/2019