جمعه یازدهم مرداد؛ مانترا در شهر كتاب رونمایی می شود، قراری برای ثبت بی قراری

    Home  /  جشن  /  جمعه یازدهم مرداد؛ مانترا در شهر كتاب رونمایی می شود، قراری برای ثبت بی قراری

جمعه یازدهم مرداد؛ مانترا در شهر كتاب رونمایی می شود، قراری برای ثبت بی قراری Image

جمعه یازدهم مرداد؛ مانترا در شهر كتاب رونمایی می شود، قراری برای ثبت بی قراری

صد كادو: مراسم رونمایی از آلبوم مانترا به آهنگسازی و نوازندگی سام اصفهانی روز جمعه یازدهم مرداد با حضور برخی از هنرمندان در شهر كتاب مركزی تهران انجام می شود.
به گزارش صد كادو به نقل از مهر، مراسم رونمایی از آلبوم «مانترا» به آهنگسازی و نوازندگی سام اصفهانی روز جمعه یازدهم مرداد با حضور برخی از هنرمندان همچون نادر مشایخی، هوشیار خیام، مانی جعفرزاده، رضا فرهادی و بهنام ابولقاسم در شهر كتاب مركزی تهران انجام خواهد شد. «پانوراما گردانیه (بر اساس گوشه ی گَردانیه از دستگاه نَوا)»، «پانوراما گیلانه (بر اساس دستگاه دشتی و موسیقی گیلان زمین)»، «پانوراما پاوَموری (بر اساس مقام پاوَموری؛ مرثیه ای سوزناك در غم عزیز از دست رفته از مقامات مجلسی و باستانی تنبور- تقدیم به حادثه ی تلخ كرمانشاه ۱۳۹۶)»، «كولی (والس)»، «به خاطرِ آفتابِ یكشنبه»، «مرثیه ای برای درخت» قطعاتی هستند كه در این آلبوم توسط انتشارات «ماهور» برای مخاطبان گنجانده شده است. سام اصفهانی آهنگساز٬ نوازنده پیانو و مدرس دانشگاه است. وی دانش آموخته رشته موسیقی با گرایش كارشناسی نوازندگی و كارشناسی ارشد آهنگسازی از دانشگاه هنر تهران است. نوازندگی پیانو را از كودكی نزد اساتیدی چون: فرزانه، مرحوم دبیری، گُلی شروع كرد و دوره تكمیلی را نزد پروفسور كلارا بوكوچاوا گذراند. وی در زمینه آهنگسازی و سایر آموزه های تخصصی موسیقی از محضر هنرمندانی چون فرید عمران، احمد پژمان، حسین دهلوی، حسن ریاحی، كامبیز روشن روان، امیر اسلامی، مسعود ابراهیمی بهره برده است. در توضیح سام اصفهانی برای این اثر آمده است: «فارغ از سبك و سیاق، خلق اثر، قراری است برای ثبت بی قراریِ احوال خالق اش. حربه ای است به عبور از خمش های روزمره و اعجازیست تابیده از دنیای درون خالق به منظر هستی. «مانترا» بعد از «ماندالای درون»، دومین تجربه ی شخصی ام در غالب انتشار مجموعه ای برای سولوی پیانوست؛ اصواتِ راویِ دنیای درونی من با خاستگاه شرق و غرب، این دفعه در مقطعی تازه و نگرگاهی متفاوت از حیث زمان و زیستن. همانند مجموعه اول در اثرِ حاضر نیز ضمن بهره مندی از اصول كُمپوزیسیونِ موسیقی غربی و علمی، از مصالح موسیقیایی، رنگ و بیانِ موسیقی ایرانی بطور عامدانه ای استفاده شده است؛ در قطعاتی كه پیشوَند «پانوراما» دارند، مستقیما وامدارِ الگوهای تماتیك یا ریتمیكِ موسیقی دستگاهی، مقامی و محلی ایران زمین بوده ام و سایر قطعات نگاهی غیر مستقیم به نشانه های موسیقی ایرانی دارند. انتخاب عنوان «مانترا» علاوه بر غرابت و شوق من به نگرش شرق و ارتباط معنایی با فضای موسیقی حاضر، كنایه ای است از اصواتی كه اندیشه را به مقصد رهایی رهسپار می كند. مانترا آوا یا كلمه ای است تكرار شونده با صوتی مشخص كه در ریشه ی سانسكریت٬ از دو بخش «مان» به معنای فكر كردن و «ترا» به معنای آزاد شدن است؛ توالی مكرر این آوا در مراقبه، امواج مغز را به سطحِ خلسه وار آلفا می رساند و ذهن مشوش را رهسپار فراغتی مسكوت می كند.»

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای جمعه یازدهم مرداد؛ مانترا در شهر كتاب رونمایی می شود، قراری برای ثبت بی قراری بسته هستند Date | 01/08/2019