درخواست دادستانی از وزارت ارشاد برای اعمال نظارت بر حوزه های فرهنگی

    Home  /  جشن  /  درخواست دادستانی از وزارت ارشاد برای اعمال نظارت بر حوزه های فرهنگی

درخواست دادستانی از وزارت ارشاد برای اعمال نظارت بر حوزه های فرهنگی Image

درخواست دادستانی از وزارت ارشاد برای اعمال نظارت بر حوزه های فرهنگی

صد كادو: دادستان تهران با انتقاد از عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه عدم نظارت كافی بر حوزه فرهنگ، خطاب به وزارت ارشاد اظهار داشت: بتازگی در یكی از هتل های تهران تئاتری اجرا میگردد كه سبب تعجب شده است.
به گزارش صد كادو به نقل از ایسنا، نشست بررسی وضعیت لطمه های اجتماعی با سوژه جمع آوری معتادان متجاهر روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه با حضور برخی از معاونان دادستان، سردار زاهدیان فرمانده پلیس مبارزه با مواد مخدر و دادستان های بعضی از شهرستان های تابعه به ریاست دكتر جعفری دولت آبادی برگزار گردید.
جعفری دولت آبادی دادستان تهران در این نشست با اشاره به جلسه ای كه آبان ماه در حضور رهبری در ارتباط با لطمه های اجتماعی برگزار شد، گزارش نمایش شده از طرف وزیر كشور در این نشست را موید مدیریت و كنترل فرایند لطمه ها دانست.
وی اشاره كرد: بااینكه روند كنترل لطمه ها یكسان نیست، اما در مجموع با تشكیل سازمان امور اجتماعی، همكاری دستگاه ها و هماهنگی مناسبی كه احداث شده، وضعیت نسبت به گذشته بهبود یافته؛ بااینكه كه هم چنان نیازمند به تلاش و پیگیری مستمر است.
جعفری دولت آبادی اضافه كرد: یكی از مسائل مهم در زمینه لطمه های اجتماعی، عدم اكتفاء به نمایش گزارش عملكرد دستگاه ها در این گونه جلسات است؛ بلكه لازم است به اقدامات مهم و فوق العاده ای كه باید انجام گیرد پرداخته شود. بدین سبب در این نشست باز باید مسؤولان اقدامات فوق العاده ای را كه انجام داده اند گزارش كنند.
به مرحله عمل رسیدن ایده ها و طرح ها، نكته دیگری بود كه مورد تاكید دادستان تهران قرار گرفت و اظهار داشت: اگر سازمان ها طرحی برای اجرا دارند، آنرا عملیاتی كنند و دیگر این كه در اجرای طرح های پیش بینی شده، تصمیم مقتضی اتخاذ شود.
وی تغییر بازه زمانی گزارش گیری جلسات لطمه های اجتماعی از شش ماه به سه ماه را، یاد شده قرار داد و بیان داشت: مقرر شده است كه گزارش اقدامات، هر سه ماهه نمایش شود و همه دستگاه ها مكلف هستند ظرف سه ماه یعنی در بهمن ماه سال جاری اقدامات خودرا گزارش دهند و جلسات بعدی بر طبق این گزارش های سه ماهه ارزیابی و تشكیل خواهد شد.
دادستان تهران پیش بینی زمان بندی برای اجرای طرح ها، بهره گیری از ظرفیت عظیم جوانان انقلابی و نخبه، توجه به مفاهیم و جهت گیری های دینی و شرعی در كلیه اقدامات و اجرای طرح های آموزشی و فرهنگی، فراهم كردن زمینه برای حضور گسترده تشكل های مردمی، بهسازی محلات و اشتغال پایدار در روستاها را باز همچون نكاتی عنوان نمود كه در جلسه آبان ماه لطمه های اجتماعی مورد تاكید قرار گرفت.
جعفری دولت آبادی با اشاره به مصوبه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب گفت: هرچند زمان زیادی از تصویب این مصوبه می گذرد، اما متاسفانه عملیاتی نشده است.
دادستان تهران با اشاره به اهمیت مسأله عفاف و حجاب اشاره كرد: عفاف و حجاب ارزش دینی جمهوری اسلامی است و این كه بعضی می گویند چرا حجاب الزامی است، سخنی غیردینی است. حجاب یك ارزش دینی شمرده می شود و همه مكلف به اجرای آن هستند.
انتقاد از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به لحاظ عدم نظارت بر حوزه های فرهنگی
جعفری دولت آبادی در ادامه با انتقاد از عملكرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه عدم نظارت كافی بر حوزه فرهنگ، خطاب به وزارت ارشاد اضافه كرد: بتازگی در یكی از هتل های تهران تئاتری اجرا میگردد كه سبب تعجب شده است؛ چرا وزارت ارشاد این قبیل موضوعات را مدیریت نمی نماید. گزارش قاضی دادسرا از آن حكایت می كند كه در این تئاتر، عدم رعایت حجاب، اختلاط زن و مرد، استفاده از پرچم كشور فرانسه به نشانه حمایت و نقض بعضی از ارزش ها دیده میگردد.
وی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست كه حسب تكلیف به این مساله ورود كند و اضافه كرد: وزارت ارشاد مكلف است با تئاتری كه برخلاف موازین شرعی اجرا میگردد برخورد كند و اگر اقدام نكند، دادستانی به وظیفه خود عمل خواهدنمود و آن موقع هیچ كس نباید از برخورد دادستانی كه در سایه عدم انجام وظایف دستگاه ها رخ می دهد، گلایه كند.
جعفری دولت آبادی اشاره كرد: در حوزه لطمه ها همچون تئاتر و فیلم های نامناسب، شرب خمر، بدحجابی، كشف حجاب و نظایر آن، همه دستگاه ها مكلف هستند كه به وظایف خود عمل كنند.
دادستان تهران با تاكید بر برخورد با رانندگی در حال مستی و كشف حجاب حین رانندگی گفت: چندین بار به پلیس دستور كتبی داده ایم كه این خودروها توقیف شوند و رانندگان مختلف به دستگاه قضایی معرفی شوند. هم چنین در مورد بانوانی كه حین رانندگی یا سوار بر خودرو كشف حجاب می كنند، به پلیس دستور كتبی داده شده كه نسبت به توقیف خودرو اقدام نماید هر دو ماه گزارش اقدامات را به دادستانی نمایش نماید.
وی ادامه داد: هرچند بر این اعتقادیم كه پلیس نباید با مردم درگیر شود، اما نمی توان اجازه داد كه چهره شهر با رفتارهای متضمن نقض ارزش هایی مانند حجاب و رانندگی حین مستی نامناسب شود، همانطور كه در حوزه اجتماعی و شهری، حضور معتادان، متكدیان و كارتن خواب ها در معابر، خیابان ها و پارك ها، نوعی اذیت برای مردم شمرده می شود و لزوم دارد نسبت به ساماندهی آنان اقدام گردد.
جعفری دولت آبادی اشاره كرد: پایتخت كشور اسلامی باید یك چهره قابل دفاع، زیبا و باطراوت داشته باشد و لازم است كه با همكاری همه دستگاه ها، معابر، خیابان و پارك ها از هر نوع چالش اجتماعی به دور باشد.
وی با قدردانی از دستگاه هایی كه با پلیس و دادستانی در این زمینه همكاری دارند، وضعیت را نسبت به گذشته مطلوب تر ارزیابی كرد و افزود؛ اما برخی اماكن شهری كماكان با این مشكل مواجه می باشد.
دادستان تهران اشاره كرد: مسأله لطمه های اجتماعی امروز در دستور كار دشمنان قرار دارد و آنها كه در جنگ و اعمال تحریم ها شكست خورده اند، برنامه ریزی كرده اند تا در حوزه های فرهنگی و اجتماعی اقدام نمایند.
جعفری دولت آبادی با استناد به گزارش برخی نهادهای امنیتی، اشاره كرد: كه دشمن برنامه ریزی كرده تا در زمینه نقض ارزش های دینی، تشدید وضعیت فرهنگی كشور و به هم زدن اوضاع اجتماعی در پوشش های مختلف ورود كند تا سبك زندگی و ذائقه مردم را تغییر دهد.
وی اشاره كرد: موضوعاتی از قبیل مفاسد اخلاقی و اجتماعی و نقض ارزش های دینی به خصوص در علن، در همه جلسات لطمه های اجتماعی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
در این نشست سردار زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با نمایش آماری از كشفیات مواد مخدر امسال اظهار داشت: از شروع امسال تا بیست و ششم ماه جاری، ۵۲۲ تن مواد مخدر كشف شده كه ۲۷ درصد در شرق كشور بوده و كشفیات هروئین و مرفین ۳۷ درصد افزایش داشته است.
وی اشاره كرد: در پاكسازی نقاط آلوده ۲۸ درصد ودر سوژه دستگیری خرده فروشان و معتادان متجاهر باز ۱۲ درصد افزایش عملكرد داشته ایم.
در ادامه این جلسه، سرهنگ محمد بخشنده رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران به نمایش گزارشی از عملكرد این پلیس در شهر تهران پرداخت و اظهار داشت: در تهران آمار معتادان متجاهر ۱۲ هزار نفر است؛ اما عده ای در چارچوب افراد ولگرد و كارتن خواب در معابر حضور دارند كه در زمره آمار معتادان متجاهر محسوب نمی شوند.
وی ۳۶ درصد از مصارف مواد مخدر را مربوط به تریاك اعلام نمود.
ابوالحسنی سرپرست ناحیه ۲۰ دادسرای تهران باز به نمایش آماری از تعداد معتادان در كشور پرداخت و اظهار داشت: هم اكنون كشور ایران یك صدم درصد از معتادان جهان را به خود مختص كرده است. وی ادامه داد: ۱۲ هزار معتاد متجاهر در شهر تهران وجود دارد كه قابل ساماندهی هستند.
دادستان تهران سپس استماع اظهارات نمایندگان دستگاه های متولی و دادستان های شهرستان ها، بر لزوم برگزاری جلسات بررسی وضعیت جرایم مواد مخدر و معتادان متجاهر در شهرستان ها اصرار كرد و دو تن از معاونین خودرا مامور پیگیری این امر كرد.
جعفری دولت آبادی با اشاره به این كه لزوم حضور مسؤولان محلی همچون فرماندار و پلیس در چنین جلساتی، اضافه كرد: پلیس در زمان جمع آوری معتادان متجاهر و غربالگری، كسانی را به مراكز درمانی اعزام كند كه احتمال بازگشت آنها به چرخه مواد مخدر كمتر است.
وی از ستاد مبارزه با مواد مخدر خواست كه ظرفیت اردوگاه های نگه داری معتادان را به دادستانی اعلام نماید تا این امر به دادستان های شهرهای استان تهران ابلاغ شود.
دادستان تهران با اشاره به افزایش ظرفیت اردوگاه فشافویه برای نگه داری معتادان متجاهر، خطاب به مسؤولان ستاد مبارزه با مواد مخدر اصرار كرد كه نسبت به توزیع و فروش متادون در عطاری ها، داروخانه ها و بازار آزاد ورود جدی نمایند.
جعفری دولت آبادی از شهردار، فرماندار و پلیس تهران خواست كه نسبت به جمع آوری تدریجی متكدیان اقدام نمایند.
وی شهرداری را مكلف به ساماندهی وضعیت كارتن خواب ها دانست و اظهار داشت: همه كارتن خواب ها باید شب ها به گرم خانه ها انتقال یابند.
دادستان تهران خطاب به دستگاه هایی كه برای ساماندهی معتادان متجاهر بودجه دریافت می كنند، اصرار كرد كه به وظایف ذاتی خود عمل نمایند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای درخواست دادستانی از وزارت ارشاد برای اعمال نظارت بر حوزه های فرهنگی بسته هستند Date | 24/12/2018