واعظ آشتیانی در گفت وگو با صد كادو: قوانین به سمت تسهیل گری تولید هدایت بشوند

    Home  /  جشن  /  واعظ آشتیانی در گفت وگو با صد كادو: قوانین به سمت تسهیل گری تولید هدایت بشوند

واعظ آشتیانی در گفت وگو با صد كادو: قوانین به سمت تسهیل گری تولید هدایت بشوند Image

واعظ آشتیانی در گفت وگو با صد كادو: قوانین به سمت تسهیل گری تولید هدایت بشوند

به گزارش صد کادو، تحلیلگر مسایل سیاسی اظهار داشت: با سامان گرفتن تولید، اشتغالزایی شده، تورم کاسته می شود و صادرات ما روند افزایشی به خود می گیرد؛ همینطور مراودات ما با جهان بیشتر شده و حتی فرهنگ ما منتقل می شود.

امیر واعظ آشتیانی، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به شعار سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: زمانی که تولید در راه صحیح خود قرار بگیرد، می تواند در عرصه های مختلف ما را به خودکفایی برساند؛ گو اینکه با یک برنامه ریزی مدون و عالمانه در عرصه نظامی به پیشرفت های چشم گیر دست یافتیم به شکلی که جز بالاترین های دنیا محسوب می شویم، پس باید با برنامه محوری و داشتن استراتژی در بخش صنعت و تولید، گام برداریم.
وی اضافه کرد: می توان اظهار داشت که قریب یک دهه است فرمایشات مقام معظم رهبری حول مسائل اقتصادیست و این نشان دهنده اهمیت موضوع اقتصاد است. ایشان بارها درباب مسائل مختلف در عرصه اقتصاد به ویژه تولید، فرمایشاتی داشتند و ما باید بپذیریم که یک سری از مشکلات ما در این عرصه، برخی مسؤولین هستند؛ البته بخش دیگری از مشکلات ما، مربوط به قوانین کشور هستند.
واعظ آشتیانی اشاره کرد: مقام معظم رهبری در سالهای قبل تاکید داشتند، در آنجاهایی که نیازمند قانون هستیم، قوه مقننه و سایر بخش های مرتبط، قوانین مناسب را به سمت تسهیل گری تولید هدایت کنند.
وی افزود: در عین حال بارها مقام معظم رهبری تاکید بر تولید دانش و گسترش فضا برای بخش خصوصی داشتند. همانطور که قانون اصل ۴۴ قانون اساسی به این نکته اشاره دارد که کارهایی که دولت به عنوان تصدی گری انجام می دهد، به سمت بخش خصوصی سوق یابد.
واعظ آشتیانی اظهار داشت: با آنکه در قانون اساسی ما قید شده است که اقتصاد کشور باید مبتنی بر اقتصاد دولتی، تعاونی و بخش خصوصی باشد، اما تا حالا نتوانستیم این مساله را محقق نماییم و از ظرفیتهای مردمی استفاده مناسب داشته باشیم.
تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: کشورهایی که در عرصه تولید و دانش پیشرفت می کنند، علت عمده موفقیت آنان این است که از داشته های مردمی و ظرفیتهای بخش خصوصی چه در بُعد علمی و چه در بُعد سرمایه های اقتصادی و اجتماعی بهره کافی می برند، پس ما باید سازوکارهای خودرا درست نماییم و تا آن زمان که سازوکارهای شرایط تولید را به خوبی تامین نکنیم، با مشکلاتی مواجه خواهیم بود.
واعظ آشتیانی در ادامه اشاره کرد: باید پروسه منطقی را از همه جهات در نظر بگیریم و به سمت آن حرکت نماییم، تا شرایط اقتصادی کشور به سمتی حرکت نماید که بخش خصوصی در حوزه های مختلف اقتصادی، ورود داشته باشد.
وی با اشاره به برخی کشورها که صاحب ذخایر نفتی نیستند، اظهار داشت: اکنون کشورهایی داریم که اصلاً دارای نفت و درآمدهای نفتی نیستند، اما جز کشورهای سرآمد در تولید و مهندسی تجهیزات و ماشین آلات نفتی هستند.
واعظ آشتیانی اضافه کرد: آنان از بابت فروش این تجهیزات و ماشین آلات به کشورهای تولیدکننده نفت درآمدهای بسیار کلانی به دست می آورند، که این امر، از نشانه های تولید دانش است؛ پس ما باید فضا را برای شرکت های دانش بنیان فراهم نماییم. در عین حال که باید ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و تولیدی ما از فرسودگی درآمده و به روز شده تا خطوط تولید ما مسلح به دانش های روز جهانی شوند.
وی در ادامه با انتقاد از ناکارآمدی برخی مسؤولین کشور، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها بر موضوع تولید و افزایش آن تاکید داشتند، اما متأسفانه برخی مسؤولین ما عامل بازدارنده هستند و حتی شاهدیم که آنان در بعضی موارد بصورت سلیقه ای اعمال نظر می کنند؛ در نتیجه ما باید کارگزاران و مدیرانی داشته باشیم که بتواند برنامه های کشور همچون برنامه های پنج ساله را به خوبی پیش ببرند.
وی اظهار داشت: همین طور باید گفت بطور قطع با یک سری قوانین و مقررات دست و پاگیر و ناکارآمد، کارآمدی به دست نمی آید؛ پس از سویی دیگر باید دیوان سالاری اداری کشور را اصلاح نماییم.
عضو حزب موتلفه اسلامی در ادامه با اشاره به اهمیت تولید در اقتصاد اشاره کرد: افزایش تولید، بخش مهمی از اقتصاد است که با سامان گرفتن آن، اشتغالزایی شده، تورم کاهش پیدا می کند و صادرات ما روند افزایشی به خود می گیرد؛ به کمک تولید و افزایش صادرات، مراودات ما با جهان بیشتر شده و حتی سبب انتقال فرهنگ ما می شود.
وی اشاره کرد: در این راه لازم است که مجلس و قوه قضائیه هم به کمک دولت بیایند و در این راه دست به دست یکدیگر بدهند تا تولید در کشور افزایش یابد.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای واعظ آشتیانی در گفت وگو با صد كادو: قوانین به سمت تسهیل گری تولید هدایت بشوند بسته هستند Date | 27/03/2024