وزیر ارشاد در جمع دانشجویان صداوسیما چه گفت؟

    Home  /  جشن  /  وزیر ارشاد در جمع دانشجویان صداوسیما چه گفت؟

وزیر ارشاد در جمع دانشجویان صداوسیما چه گفت؟ Image

وزیر ارشاد در جمع دانشجویان صداوسیما چه گفت؟

به گزارش صد کادو، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با دانشجویان صداوسیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته بیشتر از یک هزار میلیارد صرف جبهه های فرهنگی کرده اند، اظهار داشت: سال ۱۳۸۴ در وزارت فرهنگ، اقتصاد کتاب ۲۵۰ میلیارد تومان و وزارت فرهنگ ۸۰ میلیارد بودجه سالانه برای مدیریت حوزه کتاب داشت و در سال ۱۴۰۰ اقتصاد کتاب ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد بود و وزارت فرهنگ ۳۰ میلیارد برای مدیریت کتاب در اختیار داشت. این یعنی در روال حکمرانی فرهنگی جامعه را به سمتی هدایت نماییم که حاکمیت اساسا کاری به حوزه فرهنگ نداشته باشد.
به گزارش صد کادو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در سخنان خود در جمع دانشجویان دانشگاه صدا و سیما اظهار داشت: همه شما دانشجویان، اهل فرهنگ هستید و خیلی از شما سازندگان هنر در زمان حال و آتی خواهید بود. حساب کنید که چطور کوشیده اند مرجعیت خبری و رسانه ای از دستگاه تبلیغاتی نظام دور شود. ما امروز این را مشاهده می نماییم. ما نه در تصدی دولتی و نه رها شدگی لیبرالیسم هستیم بلکه معتقد به نظارت، حمایت و نقش آفرینی گروههای مردمی و جبهه های مردمی و جریان های عمومی مردمی هستیم. بنابراین دولت مردمی را برای خود انتخاب کردیم که شعار نیست بلکه برنامه ما است.

وزیر فرهنگ تصریح کرد: حوزه فرهنگ باید تقویت شود و یکی از شعارهای من بازگشت فرهنگی است. حوزه فرهنگ نباید در سایه اقتصاد و سیاست قرار گیرد. حوزه فرهنگ که اساسا رهبران آن امام راحل و رهبر معظم انقلاب و خیلی از رهبران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب بوده اند نباید تحت الشعاع مسائل سیاسی قرار گیرند. به قول رهبر انقلاب اسلامی فرهنگ یک کشور مثل هوا است که این باید برگردد. حوزه فرهنگ حوزه ضعیفی است. سالی که ما وزارت خانه را تحویل گرفتیم بودجه یک هزار و دویست میلیارد تومان بود و ما بایستی اقتصاد فرهنگ و مدیریت فرهنگی را اتخاد می کردیم. سهم فرهنگ از ۱.۲ درصد به ۹.۲ درصد در بودجه عمومی رشد کرده است. و در برنامه ای که پیش رو است تلاشمان اینست که این عدد را به ۶.۱ دهم برسانیم.

اسماعیلی افزود: همینطور معتقدم یک درصد از هزینه های دولتی بایستی در حوزه فرهنگ اختصاص داده شود.

وی خاطرنشان کرد: خواهران، برادران، دانشجویان و فرزندان عزیز بدانید که ما امروز این گام مهم را برداشته ایم و اگر این یک درصد را محاسبه نماییم مشاهده می نماییم بالای پنج درصد اتفاقات خوبی خواهد افتاد. ما در یک سال گذشته بیشتر از یک هزار میلیارد صرف جبهه های فرهنگی کرده ایم که همه این ها با ارقام دقیق در مجلس شورای اسلامی قرار داده شده است.

وی اظهار داشت: شایان ذکر است که فارابی دو فیلم مشارکتی در جشنواره فجر داشت اما امروز فارابی ۱۷ فیلم به جشنواره ۱۴۰۲ فیلم فجر ارسال کرده و سال قبل ۱۱ فیلم به جشنواره رساند و سالی که من وزارت خانه را تحویل گرفتم این گونه نبود. امروز ۲۵ فیلم در جشنواره ۱۴۰۲ فقط از مجموعه فرهنگی انقلاب ساخته شده است که این ها کارنامه است.
اسماعیلی تصریح کرد: می گویند نظارت من مانند دولت قبلی بوده است اما امروز در شورای صدور مجوز چیز دیگری را مشاهده خواهید کرد.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: دوستانی هستند که امروز مسئولیت صدور مجوز را بر عهده دارند و من با احترام به همه دوستانی که فعال می باشند و بودند می گویم تمام نیروهایی که امروز فعال می باشند انقلابی اند. امروز قائم مقام من یک جوان انقلابی متولد ۱۳۶۵ است که سابقه فعالیتش در جبهه انقلاب بوده است و تمام مدیران من در وزارت خانه متولد دهه ۶۰ هستند، اغلب مدیران استانی ما از مجموعه مدیران انقلابی انتخاب شده اند. با افتخار می گویم امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مملو از افراد انقلابی است که این افراد حاضر، دوستان ما هستند.

اسماعیلی اضافه کرد: این ها رویش های انقلابی است که امروز مشاهده می کنید. شما پرچم انقلاب اسلامی را در پاریس، رم، اسپانیا و همایش های مختلفی در قطر، لبنان و عراق بود مشاهده کرده اید. رسانه الکن نامیده است و ما این مشکل را قبول داریم که زبان رسانه ای ما ضعیف است؛ ما نیازهایی داریم اما این به معنای نادیده گرفتن خدمات رسانه ها و خبرنگاران ما نیست. همین امروز دوستان خبرنگار در وسط آتش درحال تهیه گزارش هستند و ما درگیر یک جنگ گسترده هستیم.

وی اظهار داشت: از طرفی دوستان می گویند چرا می گویید رونق، مگر رونق بد است!؟ جریان فرهنگی که مقابل انقلاب قرار دارد دنبال این بود که بگوید جریان انقلابی اساسا به هنر و جریانات هنری اعتقادی ندارد. سالی که ما سینما را تحویل گرفتیم ۴۷ میلیارد بالاترین میزان فروش بود!

وی خاطرنشان کرد: ما در حوزه کتاب امروز جوان ترین مدیرکل کتاب در تاریخ و جوان ترین مدیر دولت را در دولت داریم. محمدعلی مرادیان متولد ۱۳۷۰، یک انسان انقلابی پرکار پرکار است و ما نزدیک به ۲۵۵ هزار مجوز نشر کتاب دادیم. نمایشگاه کتاب ما بالای ۷ میلیون نفر بازدید کننده کتاب داشت. ما سامانه مجازی داشتیم که همزمان کتاب را می فروخت و ما به صورت مجانی یک میلیون و ۴۰۰ کتاب غیر حضوری فروختیم. رونق فرهنگ و هنر محصول سیاستگذاری دقیق است.

اسماعیلی افزود: سال جاری ۱۰۶ فیلم در جشنواره فجر ثبت شده است. اما در سالهای گذشته بالاترین عدد به ۶۶ فیلم هم نرسیده است. اگر من امروز کنار شما بودم و حوزه هنر را به حالت نیمه تعطیل تبدیل می کردم گله مند نبودید؟ روزی که من وزارت خانه را تحویل گرفتم انجمن سینماداران گفتند که می خواهند تعطیل کنند؛ اما چند روز گذشته سینمادار ۵۰ ساله ای گفت ما را از خاک بلند کردید. چنین نگاه های فعالیتی تا کنون سابقه نداشته اند.
وزیر ارشاد اضافه کرد: ۴ هزار گروه سرود در مساجد راه انداخته ایم. سال جاری جشنواره فجر سرود برگزار می شود. در تئاتر هم همین است. می دانید تغییرات حوزه هنر تدریجی و زمان بر است اما ما این را برای کم کاری بهانه نکرده ایم. دوره من که به اتمام رسید کسی نیست که جواب شما را بدهد و خودتان شاهد هستید.

محمدمهدی اسماعیلی اظهار داشت: من بعنوان خادم کوچک شما عزیزانم در حوزه فرهنگ و هنر می گویم، الحمدالله ما در وضعیت مطلوبی قرار داریم و ان شاءالله به یاری خدا این راه را ادامه خواهیم داد.

ایشان در ادامه تصریح کرد: با عنایت به صحبت های جناب اسفندیاری در رابطه با وزارت فرهنگ و صداوسیما یک موردی از دوره پیش بعنوان اختلاف بود؛ اما هم اکنون در برنامه هفتم آن مساله را هم حل کردیم. الحمدالله برادران خوبی در سازمان صداوسیما داریم که همکاریهای خوبی بوجود آمده است.

اسماعیلی در انتها خطاب به دانشجویان اظهار داشت: تلاش کردم تمامی سوالات شما را پاسخ دهم و اگر مساله ای هست به وزارت خانه رجوع کنید چونکه ما پاسخگوی شما هستیم.
گفتنی است؛ در شروع این مراسم که در آستانه روز دانشجو برگزار شده بود، با قرائتی از آیات قرآن کریم توسط حسن خاکساری و سپس پخش سرود ملی شروع شد.
در ادامه این مراسم شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما با تبریک روز دانشجو به دانشجویان و خوشامد گویی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: روز دانشجو را پیشاپیش گرامی می داریم و یاد سه شهید بزرگوار قندی، بزرگ نیا و شریعت رضوی، سه قربانی ای که خونشان به پای رئیس جمهور وقت آمریکا ریخت را زنده نگه میداریم؛ الحمدالله امروز در چند دهه بعد جنبش دانشجویی، ایران در مقابل استکبار جهانی ثابت قدم مانده است و امیدواریم شما دانشجویان راه این شهیدان را ادامه دهید.

وی ادامه داد: هم اکنون روابط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدا وسیما خوب است و مقرر است برای رشد و اعتلای کشور حمایت کننده باشند و امروز رابطه دوستی میان این دو سازمان برقرار است.

در ادامه این مراسم مهدی عسگری دانشجوی ورودی جدید صدا سیما یک نمایش کوتاه تئاتری را اجرا کرد.

در قسمت دیگری از این مراسم رضا کوه پیگیر، رئیس بسیج دانشگاه صدا و سیما مطالبه خود از وزیر فرهنگ را در رابطه با توسعه سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگ و هنر، رها شدن تئاتر انقلابی، افزایش مخاطبان تئاتر، طراحی و صدور پروانه بازیگری، ماجرای مالیات سلبریتی ها و دیگر مسائل بیان کرد.

همینطور علیرضا فرهادی نماینده جامعه رسانه ای اسلامی دانشگاه صداوسیما در رابطه با مسائل ساترا، سینما و تئاتر، نبود نگاه راهبردی در مسائل کشور، تربیت کارشناسان در حوزه فرهنگ، خودکفایی تولید کاغذ در کشور، کتاب های ترجمه شده کودکان و نوجوان، نظارت بر بازار لباس و پوشاک متناسب با حجاب، برخورد با بعضی از سلبریتی ها صحبت کرد و خواستار برنامه آینده وزیر فرهنگ و ارشاد شد.

در ادامه این مراسم چهار دانشجوی از دانشگاه صداوسیما دغدغه های خود با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را مطرح نمودند.

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای وزیر ارشاد در جمع دانشجویان صداوسیما چه گفت؟ بسته هستند Date | 05/12/2023