اكبرلو مطرح كرد؛ دختران امروز در جستجوی جایگاه مستقل در جامعه هستند

    Home  /  جشن  /  اكبرلو مطرح كرد؛ دختران امروز در جستجوی جایگاه مستقل در جامعه هستند

اكبرلو مطرح كرد؛ دختران امروز در جستجوی جایگاه مستقل در جامعه هستند Image

اكبرلو مطرح كرد؛ دختران امروز در جستجوی جایگاه مستقل در جامعه هستند

به گزارش صد کادو، یک مدرس دانشگاه اظهار داشت: امروز دختران بشدت در جستجوی جایگاه مستقل برای خود در جامعه هستند.

به گزارش صد کادو به نقل از مهر، منوچهر اکبرلو مدرس دانشگاه ضمن اشاره به دومین رویداد ادبی تهران به روایت دختران که در چارچوب طرح بورسیه نویسندگان نوجوان برگزار شده، اظهار داشت: فعالیتهای فرهنگی و هنری در کلان شهری مثل تهران نیازمند شناخت هر چه بیشتر اقشار متفاوت ساکن در این شهر است و مسؤلان شهری می توانند ضمن آگاهی بخشی به جامعه از راه برگزاری کلاس های مختلف این چنینی با نیازهای مردم آشنا و با کمک همین مردم شهرشان را بهتر سامان دهی کنند.
این نویسنده اظهار داشت: امروز دختران بشدت در جست وجوی جایگاه مستقل برای خود در جامعه هستند. حقیقت اینست که بر خلاف آن چه در جامعه و بازتاب آن در فرهنگ، ادبیات و هنر در دهه های پیشین بود؛ این مورد بشدت رنگ باخته است. در حالیکه توجه به دختران با برگزاری چنین رویدادهایی ضمن این که سبب شناخت دغدغه های مشترک آنان می شود فرصتی را مهیا می کند تا آنان بتوانند اندیشه ها و مسائل خویش را بشکلی نطقی بروز دهند.
کارگردان نمایش عروسکی من می ترسم اظهار داشت: دختران دغدغه ها و مسائل ویژه خویش را دارند. چنین فعالیتهایی فرصت می دهد که آنان بتوانند نسبت به مسائل، اندیشه ها و احساس های خود و نحوه بروز آنها بیندیشند و ضمن این که آنان به این وسیله متوجه شوند که با دختران هم سن خود، چقدر دغدغه مشترک دارند، چه می اندیشند و چگونه می توانند احساس های خود را، به کمک ادبیات بازتاب دهند؛ در این خصوص با حضور در دوره های آموزشی به بالندگی خود کمک می کنند. در واقع برای داشتن شهری با شهروندان آگاه چاره ای جز آموزش آنان نیست.
اکبرلو اظهار داشت: برای ارتقای کیفیت هر فعالیتی راهی به جز آموزش وجود ندارد. بدون آموزش ابراز احساسات و اندیشه ها، صرفا به صورت افسارگسیخته و پریشان و بدون جذابیت بیان خواهد شد و در نتیجه برای دیگران لذت یا تأثیری به همراه نخواهد داشت. به هر حال نوشتن برای دیگران یک دانش و مهارت است و هر مهارتی نیازمند آموزش و تمرین. برگزاری دوره های کوتاه مدت و بلندمدت بخش جنبی این گونه فعالیت ها نیست بلکه بخش اصلی آن است و قبل از برگزاری جشنواره و عرضه آثار باید به آنها پرداخت. البته آموزش به دختران از دو بخش تشکیل می شود. یک بخش؛ همان آموزش عمده شگردهای نویسندگی است که کودک و بزرگ نمی شناسد. ولی بخش دیگری هم هست که در این بخش الزاماً باید از کسانی استفاده گردد که دغدغه و تجربه همنشینی و هم صحبتی در تولیدات فرهنگی این گروه سنی را داشته و دارند.
دومین دوره رویداد ادبی «تهران به روایت دختران» در چارچوب طرح «بورسیه نویسندگان نوجوان» توسط اداره کل امور زنان و خانواده شهرداری تهران و با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درحال برگزاری است. هدف از برگزاری این رویداد ادبی شناخت و فهم دغدغه ها و نیازهای دختران نوجوان و خانواده های آنان در این کلان شهر، به منظور برنامه ریزی برای این گروه سنی است.

منبع:

Author | صدکادو Comments | دیدگاه‌ها برای اكبرلو مطرح كرد؛ دختران امروز در جستجوی جایگاه مستقل در جامعه هستند بسته هستند Date | 18/11/2023